rits onbekendere clubs in zijn (nieuwe) vaderland Roemenië. Wel speelde hij tussen 1938 en 1940 bij Charleroi in België. Ook Aad de Mos was geen hoogvlieger. Hij was tot 1973 een beperkte verdediger bij ADO en Excelsior. In november 1972 toonde hij al zijn Ajax-hart door tijdens Ajax - Excelsior (8-0) in eigen doel te schieten. Een jaar later beëindigde hij vanwege een slepende liesblessure zijn actieve voetballoopbaan. Ironie De Mos hoort in het rijtje hoofdtrainers dat aanvan- 1 kelijk als jeugdtrainer werkzaam was in de Meer. Ook Beenhakker schoof ooit door en in het af- 1 gelopen decennium overkwam Danny Blind en Jan Wouters hetzelfde. Dit tweetal kwam op hetzelfde moment (in 1986) als speler naar Amsterdam. Bij respectievelijk Sparta en FC Utrecht waren zij een gewaardeerde kracht. Hun transfer als speler naar Ajax werd door veel Ajacieden niet bepaald met gejuich begroet, dit in tegenstelling tot hun aanstelling als hoofdtrainer. Wouters: 'Ik stond alleen maar bekend als een harde werker. Alleen insiders bij FC Utrecht wisten dat ik meer in mijn mars had. Als kind en puber was ik zelfs een aanvaller die veel doelpunten maakte. Ik was klein, iel en wendbaar.' 'Nadat Ajax me gekocht had zei Marco van Basten: "We wil len terug naar de Europese top. Wat moeten we dan met Jan Wouters?" Ik heb hem daarop bewust een paar keer op de training gezocht, want ik vond dat je dat niet over je collega's in het openbaar kan zeggen.' De ironie wil dat een van Van Bastens hoogtepunten (zijn winnende treffer tegen West- Duitsland tijdens het EK 1988) voortkwam uit een pass van Wouters. 'We hebben het er nooit meer over gehad. Marco had al in interviews aangegeven dat hij het absoluut fout had gezien. Dan is het voor mij ook over. 'Ik had het vermogen om vaak op de goede plek te staan. Ik "zag" het spel en had een goede pass. Ik ben wel vaak over de rooie gegaan. Dat driftige zat er bij nou een maal in. Je kunt alleen proberen het zoveel mogelijk te beheersen. Bovendien zag men steeds meer dat ik óók goed kon voetballen en dan wordt er toch meer van je geaccepteerd. Terugkijkend kan ik zeggen dat ik waarschijnlijk nooit zover zou zijn gekomen als ik rustiger in het veld was geweest. Mijn driftbuien hebben me ook een bepaalde drang gegeven. Ik wilde nooit opgeven. Verliezen, daar kon ik absoluut niet tegen. In de jeugd heb ik regelmatig gehuild als mijn elftal verloor. Als trainer ben ik meer de rustige Jan Wouters van buiten het veld. Ik moet echt iets over winnen om een hamstertje vast te houden.' Wouters speelde 70 interlands. Na de komst van Van Gaal in 1991 vertrok hij naar Bayern München om in 1996 bij PSV zijn carrière af te sluiten. 'Ik heb het vo etbal geen moment gemist. Het was voor mij ook altijd duidelijk dat ik trainer zou worden.' Positiespel Ook Danny Blind groeide bij Ajax uit tot een leider; als aanvoerder nam hij in 1995 zowel de Europa Cup als de Wereld Beker in ontvangst. Net als Wouters moest Blind het kritische Ajax-publiek eerst van zijn kwaliteiten overtuigen. Aanvankelijk deed hij dat als (opkomende) rechtsback, later verhuisde hij naar het centrum van de verdediging, waar hij onder meer opviel door zijn uitstekende positiespel. 'Ik keek altijd goed naar de vrijstaande man. Dat moest ook, want op die plaats in het team moet je snel een goede pass kunnen geven. Ik had het talent om goed om me heen te kijken.'Als een van de weinige overgebleven spelers uit de succesjaren nam Blind in 1999, huilend, afscheid als speler. Zijn loop baan was succesvoller geweest dan hijzelf ooit had durven dromen. Voor Ajax was het voetbalverleden bij de club van zowel Wouters als Blind een belangrijke reden om de jonge, onervaren trainers aan te stellen.» Ontmoeting tussen twee latere Ajax-trainers: Johan Cruijff om speelt Spartaan Louis van Gaal (en de scheidsrechter) op 27 februari 1983. FOTO: GEORGE VERBERNE John van 't Schip (348 wedstrij den voor Ajax, thans assistent trainer) en Jan Wouters (194 wedstrijden, trainer van de cember 1998 tot maart 2000) bejubelen een doelpunt tegen FC Den Bosch op 9 november 1986. Rechts John Bosman. FOTO: GEORGE VERBERNE AJAX KICK OFF 1109 PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 109