Jack Reynolds? De Mug -"haal 1989 ,9®° Links naast hem op de bankAionWinter (dit seizoen trainer van Jong Ajai0.rec,llsDanny®'intl Het onderwerp van dit artikel, het voetbalverleden van de Ajax- trainers, blijkt bij de eerste trainer van de club te beperkt. Henry Kirwan ({Call me John or Jack deed zijn eerste sportieve erva ringen op als Beoefenaar van het Gaelic football, simpel gezegd een kruising tussen rugby en ^voetbal. Deze Ierse sport speelde Kirwan in zijn jonge jaren; in «1894 won hij zelfs het All-Ireland Senior Football Championship. Al snel ging Kirwan ook het 'gewone'voetbal beoefenen, bij onder meer Chelsea. Ook daarin was hij succesvol. In 1900 was hij de eerste Ierse international van Tottenham Hotspur. Tot zijn vertrek naar Amsterdam in 1910 speelde hij zeventien interlands. Kirwan was een begena digde linksbuiten. Hij 'logenstrafte' meteen het latere vooroor deel dat creatieve spelers niet de discipline zouden hebben om een elftal te trainen. Alleen roepen dergelijke spelers gedurende hun voetballoopbaan wat vaker dat zij nooit trainer zullen worden. Wat dat aangaat is met de aanstelling van Marco van Basten en John van 't Schip de cirkel rond: ook zij verklaarden ooit niets te voelen voor het trainerschap. Van 't Schip, in 1987: 'Het lijkt me te veel een stressvol bestaan, dat van trainer.' Het voetbalverleden en vooral de (Britse) afkomst van Kirwan waren voor Ajax de belangrijkste redenen om een trainer in dienst te nemen. Geld om hem te betalen was er eigenlijk niet, maar vanwege Kirwans staat van dienst brachten leden, waaronder het bestuur zelf, de benodigde financiën bij elkaar. Vijf jaar later kwam de opvolger van Kirwan uiteraard van overzee; Engeland was immers de bakermat van het voetbal, waar zelfs al voor geld gespeeld werd (Nederland was in spor tief opzicht nog een ontwikkelingsland). In naam was dat ook weer een international: Jack Reynolds. Alleen was dat niet de Jack Reynolds die trainer werd van Ajax, maar een naamge noot. Dit had tot gevolg dat in de geschiedschrijving van Ajax vrijwel altijd aan 'onze' Jack Reynolds onjuiste kwalificaties worden toegeschreven. Jack Reynolds (1881-1962) was géén talentrijke rechtsbuiten die zowel voor het Ierse als Engelse nationale elftal had gespeeld. Jack Reynolds (1869-1917) was dat wel. Jack Reynolds (1881-1962) kwam als speler nooit verder dan de Engelse tweede divisie (hoogtepunt: het seizoen 1904-1905 met Grimsby Town). In 1915 werd deze Jack Reynolds trainer van Ajax. Met kleine onderbrekingen, onder meer vanwege de Tweede Wereldoorlog, bleef Reynolds tot 1948 bij Ajax. Tussen 1925 en 1928 waren respectievelijk Harold Rose en Stanley Castle trainer. De voetballer Rose was net als Reynolds geen hoogvlieger; hij speelde voor de amateurs van Reading. Castle daarentegen had betaald gevoetbald bij Chelsea. Jack Reynolds werd tussen 1940 en 1945 door de Duitsers vanwege zijn nationaliteit in interneringskampen gehouden. Als opvolger trok Ajax Vilmos Halpern aan, die tevens trainer was bij De Volewijckers. Halpern was een Hongaarse inter-» AJAX KICK OFF 1105 PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 105