14 16 HISTORIF AJAX KICK. OFF PfiESSi JTATJSGiJDS Ajax kon geen kerstkaarten sturen In 1989 bivakkeerde Ajax aan de rand van de afgrond Vanwege een tijdens Ajax - Austria Wien op het veld gegooide staaf werd de club veroordeeld tot een hoge boete en een schor sing voor één jaar Europees voetbal. Ajax stuurde dat jaar geer kerstkaarten om geld te besparen. Onder het nieuwe bestuui van Michael van Praag en met trainer Leo Beenhakker klom Ajax weer omhoog. Nadat Beenhakker in september 1991 on verwacht naar Real Madrid was vertrokken, nam de relatief on ervaren reservetrainer Louis van Gaal het roer over. Het bleek een gouden beslissing. Nog dat seizoen won Ajax met fraai voetbal de UEFA Cup en drie jaar later zelfs (tegen AC Milan de Champions League. Wat de successen nog indrukwekkendei maakte was het feit dat men veel Europa Cupwinnaars zelf had opgeleid, zoals Aron Winter, John van 't Schip, Frank en Ronald de Boer, Edgar Davids, Patrick Kluivert en Clarence Seedorf. Louis van Gaal volgde als relatief onervaren assistent-trainer in 1991 Leo Beenhakker op. Vier jaar later gaf hij zijn ploeg in Tokio aanwijzingen die leidden tot de winst van de Wereld Beker. Ajax was te koop Op 11 mei 1998 beleefde de Nederlandse voet bal- en beurswereld een primeur. Voor het eerst kreeg een voetbalclub een beursnotering. Na een introductieprijs van 25 gulden opende het Ajax- aandeel op 32,50 en eindigde het de eerste dag op 30,30 gulden. De voetbalclub is een Naamloze Vennootschap. De verzakelijking ging veel Ajax- supporters te ver nadat de naam AFC Ajax NV zelfs op de spelersbus was verschenen. Deze werd er weer afgehaald, maar op een enkel successei zoen in Nederland na (1997-1998) baarde Ajax de laatste jaren van de twintigste eeuw meer opzien met commerciële activiteiten zoals grootschalige merchandising dan met goed voetbal. Onder grote belangstelling van de media (zie de microfoons boven het gezelschap) ging Ajax in mei 1998 letterlijk naar de beurs. Klaas Jan Huntelaar in zijn debuutwedstrijd voor het Nederlands elftal op 16 augustus 2006 tegen Ierland (4-0). De Ajacied scoorde twee maal. FOTO: PROSHOTS/JAN KANNING Ajax speelde in het oranje In december 1995 won het Nederlands elftal in Liverpool met 2-0 van Ierland en kwalificeerde zich zo voor het Europees kampioenschap van 1996. Het elftal bestond die wedstrijd geheel uit spelers en voormalige spelers van Ajax. Gé Fortgens was in 1911 de eerste Ajacied die werd geselecteerd; Urby Emanuelson was vorig jaar de - ongetwijfeld voorlopig - laatste Ajacied die zijn debuut in Oranje maakte. De relatie tussen Ajax en Oranje was niet altijd optimaal. Zo werden in de jaren zestig Johan Cruijff en Piet Keizer nadat ze in een interland uit het veld waren gestuurd, door hun eigen KNVB voor Ajax geschorst. Uit protest zegden alle Ajacieden voor de volgende interland af. Ajax kon zich dit permitteren, omdat de club hofleverancier van het Nederlands elftal was en is. Anno 2007 staat de teller op 105 internationals. Ruud Krol is met 71 caps (op een totaal van 83) de meest succesvolle Ajax- international, terwijl de 46 interlands die Jari Litmanen gedurende zijn Amsterdamse periodes voor Finland speelde hem tot de meeste gevraagde buitenlandse Ajax-international maken.

Presentatiegids (1987-2013) | 2007 | | pagina 93