Adrie Koster, trainer van Jong Ajax nFTOFKfiMST S'AI AX OK Orr PfiE'JEl JYATIEGiJD i 79 'ledereen moet met één gedachte het veld in' Een nieuw gezicht op de Toekomst is oud-international Adrie Koster. Samen met Aron Winter traint hij dit seizoen de Beloften van Ajax - een aanbieding die hij niet kon laten lopen. 'De Ajax-stijl is mijn stijl.' tekst Jeroen Kleijne In februari 2003 speelde Jong Ajax in het toer nooi om de Amstel Cup tegen Excelsior. De toenmalige Jong Ajax-trainer John van 't Schip moest elf A-junioren meenemen naar Rotterdam; de Beloften verloren met 4-2. Saillant detail: trainer van Excelsior was op dat moment Adrie Koster. Heeft die bewuste bekerwedstrijd nog een rol gespeeld in zijn overgang naar Ajax? In het restaurant van de Toekomst begint de sym pathieke Zeeuw te lachen: 'Volgens mij niet. Ik moet je zeggen dat ik niet zoveel meer weet van die wedstrijd, behalve dan dat we wonnen en dat is het belangrijkste. Ik had zeker niet verwacht dat ik vier jaar later zelf op de stoel van Van 't Schip zou zitten.' Heb je er lang over na moeten denken voor je ja' zei tegen je nieuwe baan? 'Omdat ik nogal door de vraag werd overvallen, heb ik wel even bedenktijd gevraagd, ja. Ik had eigenlijk mijn zinnen gezet op een avontuur in het buitenland, maar deze aanbieding kon ik niet laten lopen. De speelstijl van Ajax is ook mijn speelstijl, dat is de belangrijkste reden dat Martin van Geel mij benaderd heeft. Ik kan bij Jong Ajax mijn visie kwijt. Bovendien werk ik straks met jongens die heel veel in hun mars hebben, de toptalenten van Nederland, die we naar een nog hoger niveau moeten proberen te tillen. Iets wat ik als trainer van Excelsior heb gedaan met Feyenoord-talenten.' Wat heb je eigenlijk met deze club? 'Als jong mannetje was Ajax echt mijn club, door de aanvallende manier van voetballen. Spelers als Cruijff, Sjaak Swart en Piet Keizer spraken voor mij echt tot de verbeelding. In de periode dat ik bij Roda speelde (1977-1979, JK), is mijn naam zelfs weieens in verband gebracht met Ajax. Ik geloof dat Ruud Krol zei dat hij mij wel als een versterking zag, maar ik ben nooit officieel bena derd door Ajax. Dus toen is het PSV geworden.' Is het een nadeel dat je geen Ajax-verleden hebt? 'Ik zie dat niet zo, ik denk dat het juist een voor deel kan zijn. Ik kan hier blanco beginnen en al les op mijn manier invullen. Het belangrijkste is uiteindelijk hoe je als trainer over voetbal denkt en hoe je dat overbrengt op de spelers. Wat dat betreft is voetbal universeel.' Heeft Ajax er goed aan gedaan om jou binnen te halen? Over welke kwaliteiten beschik je om Ajax op het juiste spoor te zetten? 'Wat ik in het begin al aangaf: de manier waarop ik over voetbal denk, sluit goed aan op de visie van Ajax, dat is de hoofdreden dat Martin van Geel mij benaderd heeft. Van Geel heeft mijn werkwijze leren kennen in mijn periode als trai ner bij Willem II. In die tijd is hij door Willem II van Feyenoord gehaald. Hij fungeerde eigenlijk als een verlengstuk van mij in het veld. Daarnaast heb ik inmiddels behoorlijk wat ervaring opge daan als trainer en laten zien dat spelers bij mij veelal een goede ontwikkeling doormaken.' Het recente verleden heeft uitgewezen datje nieuwe functie ook een springplank kan zijn naar de functie van bondscoach. Tot hoever reikt jouw ambitie? 'Ik heb in de voetballerij geleerd om niks te plannen. Ik heb al in de eerste en in de eredivisie gewerkt, nu sta ik wat meer in de luwte, maar dat maakt mij niks uit. Ik heb plezier in het werken met spelers, de uitdaging ligt erin om ze beter te maken - dat geldt op alle niveaus. Bij deze baan heb ik gewoon een goed gevoel.' Wat verwacht je van de samenwerking met Aron Winter? 'In de praktijk blijkt dat goed uit te pakken. Ik weet inmiddels dat we elkaar goed aanvullen. Aron kent die jongens door en door, dat is in ieder geval een grote pre. Maar ik moet zeggen dat ik Jong Ajax ook wel redelijk heb gevolgd. Het afgelopen seizoen ben ik bijvoorbeeld al naar Jong Ajax tegen Jong Feyenoord geweest. Pas als ik echt met ze aan de slag gegaan ben, zal ik een goed beeld krijgen van de totale selectie, in alle facetten. Mentaal én voetballend.' Het afgelopen seizoen eindigde Jong Ajax als vierde in de Beloften-eredivisie, met negentien punten achterstand op kampioen Heerenveen. Was dat het maximaal haalbare? 'Daar kan ik niet over oordelen. Wat geweest is, is geweest, en in het nieuwe seizoen beginnen we opnieuw. We gaan eruit halen wat erin zit. Bij Jong Ajax moet je sowieso niet alleen naar de teamprestatie kijken. Het gaat erom dat je spelers beter maakt. Dat ze zich doorontwikkelen en kunnen doorstromen naar het eerste elftal. Bij Jong Ajax bijt dat soms met goed presteren in de competitie. Aan de andere kant: in een goed pres terend team kunnen spelers ook sneller groeien.' Hoe staat het ervoor met de doorstroming naar het eerste elftal? 'Volgens mij gaat het prima. Vurnon Anita, Gregory van der Wiel, Mitchell Donald en Jeffrey Sarpong zitten dit seizoen allemaal bij de A-selec tie. Ze zullen heus nog weieens een wedstrijdje bij Jong Ajax spelen, maar ze kunnen in ieder geval ruiken aan het grote werk. Het is aan hen om te bewijzen dat ze het niveau aankunnen.' Wat kun je als trainer doen om de doorstroming verder te verbeteren? 'Het is niet gemakkelijk om de stap naar de A- selectie te maken, soms ben je afhankelijk van toevalligheden zoals blessures en schorsingen. Als trainers kunnen wij elke individuele speler handvatten aanreiken waaraan hij zich kan op trekken. Welke handvatten verschilt van speler tot speler, van positie tot positie. Ik vind het vooral belangrijk dat spelers in het veld met elkaar meedenken. Als het elftal goed staat, kan iedere speler zich op zijn eigen positie beter ont wikkelen. In het algemeen gesproken denk ik dat je spelers nooit te vroeg moet brengen. Soms

Presentatiegids (1987-2013) | 2007 | | pagina 79