'In de Oekraïne is het verplicht om drie Oekraïense spelers op te stellen - dit seizoen zelfs vier. Ik ben er voorstander van om zo'n regel ook in Nederland in te voeren' HF TOFKOMST 72 €AIAX KICK PïiZ'SZ f J TAT J Q i D S gehad voor andere clubs. Ik heb de ontwikkelin gen van de laatste jaren niet van nabij gevolgd, maar ik ben ervan overtuigd dat de jeugdopleiding bij Danny Blind en John van de Brom in goede handen is geweest. Als je echt wilt weten hoe goed de verschillende opleidingen zijn, zou je eigenlijk één speler meerdere opleidingen moeten laten doorlopen, maar dat kan natuurlijk niet. Het is in ieder geval duidelijk dat heel veel van onze jeugd spelers zijn doorgestroomd naar de A-selectie of naar andere betaald-voetbalclubs.' Wat kun jij doen om nog meer rendement uit de jeugdoplei ding te halen? 'Ajax heeft mij aangesteld in deze functie vanwege mijn visie op voetbal en mijn kennis en ervaring op het gebied van het opleiden van spelers. Het tover woord is voor mij "verdieping". Door de nadruk te leggen op technische en tactische details zal de jeugdopleiding zich de komende jaren verder moeten verdiepen. Het zit hem dus vooral in de ont wikkeling van de individuele spelers, daar moeten we proberen nog meer rendement uit te halen.' ook leren om meer met elkaar mee te denken. Bij balverlies heeft een linksbuiten niks te zoeken aan de zijlijn, dan kan hij veel beter de ruimte afdek ken tussen twee tegenstanders waardoor hij bij balbezit meteen vrijstaat.' Als hoofd van de jeugdopleiding van Ajax moet je ook de speelstijl bewaken. Hoe doe je dat? 'Dat doe je in de eerste plaats samen met iedereen die bij Ajax werkt als professional of vrijwilliger. De speelwijze van Ajax is toch uniek. Door het verdiepen van de opleiding kunnen jeugdspelers zich die speelwijze nog meer eigen maken en zich nog meer profileren als een echte Ajax-speler: met veel flair, voldoende technisch en tactisch vermo gen. Je moet ernaar streven dat op het moment dat spelers bij het eerste elftal komen ze de meeste basisvaardigheden onder de knie hebben.' Wat is je belangrijkste taak? 'Dat is heel simpel: zorgen dat de op leiding zich op verschillende gebieden verder ontwikkelt. Ik zal daarvoor eerst een goede analyse moeten ma ken van de huidige situatie, zodat ik kan zien op welke punten verbeterin gen mogelijk zijn.' Tijdens het interview neemt Olde Riekerink soms de tijd om zijn ideeën over tactiek en samenspel te verduidelijken met wat krabbels op de krant die toevallig voor hem ligt. Met stippen en kruisen laat hij bijvoorbeeld zien hoe de samenwerking verliep tussen Ryan Babel en Maceo Rigter op het EK onder 21 en hoe een volleybalteam gewend is om als team te den ken. 'Bij een tegenaanval vormen twee aanvallers automatisch een blok, de midachter zorgt voor dekking van het blok en de twee buitenste verde digers zorgen dat het gat in de verdediging wordt opgevuld. Ik vind het belangrijk dat voetballers De laatste jaren zijn er weinig buitenspelers uit eigen kweek doorgebroken in het eerste. Hoe moeilijk is het om buiten spelers op te leiden? 'Kijk naar Bryan Roy en Jesper Gronkjser. Je moet je afvragen wie van de twee de echte linksbuiten is, Bryan met zijn technische vaardigheden of Jesper die zijn tegenstander voornamelijk op snel heid voorbij ging. Op het hoogste niveau moet je vooral je spelers goed beoordelen en je elftal daarnaar laten spelen. De ene keer spelen de bui tenspeler meer hangend, de andere keer meer diep. Uiteindelijk gaat het om de beste veldbezetting. De basisprincipes van samenspel blijven hetzelfde en daar gaat het uiteindelijk om. Het 4-3-3-systeem is en blijft het uitgangspunt van onze opleiding, maar je kunt jeugdspelers ter kennismaking best een keer 4-4-2 laten spelen. Net als dat ze moeten weten hoe het is om te spelen met tien man tegen elf of op een bevroren veld. Ik weet dat Cruijff in een oefenwedstrijd weieens Rijkaard naar voren stuurde. Gewoon om na te bootsen wat je doet met een 2-1-achterstand als er nog vijf minuten te spelen is. Bij dat soort ervaringen kunnen spelers alleen maar baat hebben.' Veel spelers hebben de afgelopen twee jaar de oversïap gemaakt van Jong Ajax naar de A -selectie, maar de meesten zijn weer vertrokken naar andere clubs. Hoe komt dat? 'Ik denk dat dat normaal is. Hoeveel spelers er doorbreken zal van jaar tot jaar verschillen. Je moet dat eigenlijk over een langere periode bekijken. Dan zie je dat altijd veel spelers uit de eigen opleiding zijn doorgebroken in het eerste elftal en uiteindelijk ook in het Nederlandse elftal. De opleiding heeft de laatste jaren zeker topspelers voortgebracht. Belangrijk daarbij is dat ze de kans krijgen om zich in de A-selectie te ontwikkelen. In de Oekraïne, waar ik het afgelopen seizoen gewerkt heb, is het verplicht om drie Oekraïense spelers op te stellen - dit seizoen zelfs vier. Ik ben er voorstander van om zo'n regel ook in Nederland in te voeren, maar het betekent wel dat niet altijd de besten spelen.' Je hebt een contract getekend voor onbepaalde tijd. Welke doelen heb je zelfgesteld voor de eerste periode? 'Ik zal natuurlijk mijn uiterste best doen om de opleiding te verbeteren, zodat we zoveel mogelijk spelers afleveren die op een hoog niveau kunnen presteren - liefst natuurlijk in het eerste van Ajax. Heel vaak wordt in het voetbal de discussie ge voerd: moet je gaan voor het resultaat of voor het mooie voetbal? Maar als je spelers zo goed moge lijk opleidt en zo attractief mogelijk laat spelen, is het resultaat volgens mij dat je wint.'

Presentatiegids (1987-2013) | 2007 | | pagina 72