Jan Olde Riekerink, hoofd jeugdopleiding 'Het toverwoord is verdieping' nF TflFKflMST 'Het is niet de bedoeling dat je de taart de bruiloft brengt en dan struikelt over de drempel' IAJAX Na een afwezigheid van vijf jaar is Jan Olde Riekerink teruggekeerd bij Ajax. Hij begon ooit als stagiair bij de A1, nu heeft hij een contract voor onbepaalde tijd getekend als hoofd van de jeugdopleiding. 'Het belangrijkste is het beschermen van de Ajax-voetbalcultuur.' tekst// Jeroen Kleijne Hoe is het om na vijfjaar terug te zijn op het oude nest? 'Het is een weerzien, dat moge duidelijk zijn. Ik kom gelukkig nog steeds een heleboel bekende gezichten tegen. Het is ook een weerzien waaruit blijkt dat Ajax niet alleen een bedrijf is - in tegen stelling tot wat vaak gezegd wordt. Ajax is nog altijd een echte club, waar ik een warm welkom heb gekregen.' Waar verheug je je het meest op? 'Mijn eerste prioriteit is het overbren gen van de ervaring die ik bij Ajax en andere clubs heb opgedaan, op mijn trainersstaf. De trainers hebben het directe contact met de spelers, zij moeten de spelers opleiden. Ik moet zorgen voor de verbinding, dat is een van mijn kerntaken.' Zijn sommige spelers niet te veel bezig om hun technische vaardigheden te laten zien? 'Je ziet bijvoorbeeld bij een goede technische speler als Julian Jenner inderdaad dat hij soms te veel overtollige bewegingen maakt. Het is niet de bedoeling dat je de taart naar de bruiloft brengt en dan struikelt over de drempel. Kijk je daar entegen naar de aanname van Wesley Sneijder, bijvoorbeeld bij die goal tegen PSV, dan zie je hoe belangrijk functionele techniek kan zijn. Als je het Is er veel veranderd? 'Toen ik in 1995 voor de eerste keer bij Ajax kwam, zaten we in een heel andere fase. In die periode was Co Adriaanse voornamelijk bezig met het duidelijk structureren van de opleiding. Dat was een belangrijke stap naar verdere profes sionalisering. Ik denk dat nu het belangrijkste is het beschermen van de Nederlandse voetbalcul tuur: de specifieke Hollandse en zeker Ajax-speel- wijze. Aanvallende en dominant voetbal - wat be tekent dat je ook bij balverlies snel druk zet op de tegenstander. Voetbal dat gespeeld wordt met de nodige flair en brutaliteit. En attractief voetbal - er moet plaats zijn voor individuele hoogstandjes.' Wesley vraagt, zal hij toch zeggen dat hij dat in de opleiding aangereikt heeft gekregen, daar ben ik van overtuigd.' Je hebt in de eerste en in de eredivisie getraind, bent as sistent geweest bij twee topclubs. Waarom kies je nu weer voor de luwte? 'Ik ben eigenlijk twee jaar geleden al gevraagd om hoofd jeugdopleiding te worden, maar kon ook mee met Co Adriaanse als assistent naar FC Porto. Dat was toen een heel moeilijke beslissing. Aan de ene kant lag mijn hart bij Ajax en het op leiden van spelers, aan de andere kant lokte het buitenlands avontuur. Ik heb ervoor gekozen om met Co Adriaanse mee te gaan. Met het behalen van de landstitel en het winnen van de beker was dat een geweldige belevenis. Ervaring kan soms ook een bevestiging zijn. Een bevestiging van het feit dat we het in Nederland op voetbalgebied goed voor elkaar hebben. In Nederland zijn we gauw geneigd om te denken dat bet gras altijd groener is bij de buren. Als je echter kijkt naar de organisatiestructuur van het voetbal in zijn totaliteit en de kwaliteit van de accommodaties hebben we het in ons land goed voor elkaar. Het kan nSSr altijd beter, maar we besteden op alle niveaus veel aandacht aan het opleiden van jeugd en jonge spelers krijgen bij ons genoeg kansen. In Engeland is dat bijvoorbeeld heel anders: daar wordt de ontwikkeling van jonge spelers veel meer belem merd door de aanwezigheid van buitenlandse spelers.' Hoe goed is de jeugdopleiding van Ajax eigenlijk? 'Het is na zo'n korte tijd nog moeilijk om daar over een gefundeerd oordeel te geven. Ik las dat de opleiding van PSV dit jaar is uitgeroepen tot beste jeugdopleiding, maar ik weet niet welke criteria men daarbij gehanteerd heeft. Ik kan wel zeggen dat de opleiding van Ajax uniek is vanwege de eigen voetbalcultuur. Onze opleiding is altijd een voorloper geweest en heeft een voorbeeldfunctie» TATJAOiOA 71

Presentatiegids (1987-2013) | 2007 | | pagina 71