Prioriteit ligt bij regio .som ITINfi AIAX 35 De scouting van Ajax is een zeer belangrijke ader binnen de club. Hoewel Ajax zelf voetballers vanaf de F-pupillen opleidt, blijft aanvul ling van buitenaf zeer wenselijk. Het omvangrijke scoutingsapparaat van de club draagt daar zorg voor. In de zomer van 2006 werd besloten de scouting van Ajax te splitsen in scouting jeugdopleiding en scouting betaald voetbal. Het allerbelang rijkste voor het eerste elftal blijft de eigen jeugdopleiding. De scouts moeten allemaal weten wat er per positie aankomt. Wie zal goed ge noeg zijn om het eerste elftal te ha len en welke posities moeten extern worden aangevuld? Hans vap der Ze^ Qerrje jy/iQ^ren en Fred Arroyo. Henny de Regt stuurt de jeugdscou- ting aan. In zijn team zitten René Moonen, Bob de Klerk, Casimir Westerveld en Jan Splinter, die van acht tot en met twaalf jaar. Ajax scout breed, zich richt op de scouting van de doelverdedigers. Door de samenwerkingsverbanden met HET- Naast hen werkt Ajax met tientallen regioscouts (Hoofd-, Eerste- en Tweede-klasse)verenigingen (scouting jongste jeugd) verdeeld over de zes dis- zit Ajax dicht op het veld zodat talentrijke regio- tricten van de KNVB. De districten West I (o.a. nale spelers snel worden opgemerkt. Het hoogste Amsterdam) en West II zijn de gebieden waar de rendement ligt immers in de regio. Denk aan De meeste van de externe scouts speuren naar talenten Kennemers, waarvan Rafael van der Vaart kwam, of Fortius waar Ryan Babel speelde voordat hij in de jeugd bij Ajax kwam. Lukt het uiteindelijk niet om iemand voor een bepaalde positie op te leiden, dan moet de scouting betaald voetbal klaarstaan om de plek in te vullen. Want het is van belang dat er altijd een schaduwteam van het eerste elf tal voorhanden is in het scoutingbe- stand voor het geval een bepaalde positie niet vanuit de jeugdopleiding ingevuld kan worden. De scouting betaald voetbal wordt gevormd door Fred Arroyo, Gerrie Mühren en Hans van der Zee. De scouting heeft een aantal vaste steunpunten in het bui tenland. Zo zijn Urbain Haesaert (België), Loic Desire (Frankrijk), Heinz Schilcher (Oostenrijk en omstreken) en John Steen Olsen (Scandinavië) de scouts die daar speu ren naar talent en contact onderhouden met de basis in Amsterdam. Coördinator Arroyo wil dat elke scout vier of vijf landen als specialisme heeft. Dat als er een naam naar boven komt, degene die het voetbal in dat land op de voet volgt, alles van die speler weet of zeer snel te weten komt. Heinz Schilcher speelde begin jaren zeventig in het gouden Ajax dat heerste in Europa. Hier is hij aan de bal in de kwartfinale van de Europa Cup tegen Bayern München op 21 maart 1973. De Oostenrijker is tegen woordig een van de internationale scouts van Ajax. FOTO: GUUS DE JONG Casimir Westerveld, Henny de Regt, Bob de Klerk, René Moonen en Jan Splinter.

Presentatiegids (1987-2013) | 2007 | | pagina 35