Martin van Geel Elke transfer heeft zijn eigen verhaal TFHHNISnH niRFP.TFI IR AJAX Vrijdagmiddag vier uur. Martin van Geel zit achter zijn bureau als zijn secretaresse het kantoor binnen komt lopen met een briefje. 'Martin, er heeft net weer iemand gebeld die voorstelt om Ronaldinho te halen als vervanger van Sneijder. Of was het nou Riquelme?' De technisch directeur van Ajax moet er om lachen, maar beseft dat de transfer van met name Wesley Sneijder veel heeft losgemaakt. tekst Joris Zandbergen De directiekantoren worden voortdurend gebeld door mensen met suggesties. De oplossingen zijn in de realiteit echter niet zo eenvoudig als - goed willende - buitenstaanders zouden willen. 'Elke transfer heeft zijn eigen verhaal,' zegt Martin van Geel. 'We hebben vier spelers verkocht die wat ons betreft niet weg hadden gehoeven. Maar tot aan het vertrek van Sneijder vonden we dat we een net zo goed, zo niet beter, team hadden.' Tom de Mul Tom de Mul verruilde Ajax voor Sevilla. 'Tom is pas 20 jaar,' vertelt de technisch directeur. 'We vonden dat hij bij Ajax past en wij bij hem. Hij is snel, getruct, heeft een goede voorzet en maakt ook nog af en toe een doelpunt. Bovendien is hij nog jong en was de potentie aanwezig om verder te groeien. De club is lang bezig geweest om te proberen zijn contract te verlengen. Daar stond Tom uiteindelijk niet voor open. Ik vond dat hij nog niet toe was aan zo'n stap. Maar,' schetst Van Geel de keerzijde van de medaille, 'hij had nog maar een eenjarig contract en er was belangstel ling van Sevilla. De transfersom was behoorlijk en Tom wilde graag. Dus is De Mul vertrokken en hebben we in Kennedy Bakircioglü en Dennis Rommedahl uitstekende alternatieven gevonden. Twee totaal verschillende types als rechtsbui ten, zodat de technische staf meer mogelijkheden heeft. Van Kennedy denken we dat hij een hoger rendement qua scoren en voorzetten heeft dan De Mul en Rommedahl heeft zijn enorme snelheid.' Ryan Babel Van Geel: 'Ryan Babel had net z'n contract met Ajax verlengd. Hij had ooit aangegeven dat hij voor drie buitenlandse clubs de stap wel zou wil len maken. Daar was Arsenal er een van. Maar toen Liverpool zich meldde, zei Ryan: "Ik wil die kans pakken." Eigenlijk is Babel ook nog te jong, maar hij had zijn zinnen erop gezet en was voor die prijs eigenlijk niet te houden. Met Luis Suarez hebben we een prima opvolger voor hem weten te halen. Luis is ook pas 20, misschien niet zo snel als Ryan maar wel weer wat doelgerichter. Verder hebben we Ismael Urzaiz weten te strikken als pinchhitter in de spits, iets dat we vorig seizoen niet hadden. Urzaiz is wel wat ouder, maar hij heeft de kwaliteiten die wij zochten en neemt ge noegen met zijn rol. Zo iemand is altijd of jong of oud, een tussencategorie is er eigenlijk niet want dan wil zo'n voetballer altijd spelen.' Kenneth Perez 'Henk ten Cate zag in Kenneth Perez geen basis speler. Soms, als de wedstrijd er om vroeg, wilde en kon hij Perez wel gebruiken. Echter, dat was niet altijd en dat zou ook dit seizoen niet veran deren, zelfs niet bij een vertrek van Babel en/of Sneijder. Perez wilde weg, want hij wil in deze fase van zijn carrière altijd spelen. Jan Vertonghen en Robbert Schilder kwamen terug van een ver- huurperiode, Laurent Delorge werd gehaald als prima versterking voor de breedte en in elke linie beschikten we over voldoende en goede spelers. We vonden dus dat het team er stond. En toen belde Real Madrid...' Wesley Sneijder Martin van Geel is heel stellig als hij zegt: 'We wilden Wesley heel graag houden. Dat hij volgend seizoen voor een lager bedrag weg had gekund, namen we op de koop toe. Maar Wesley wilde per se naar Real Madrid. Toen werden we met twee grote problemen geconfronteerd; je bent een van je beste spelers kwijt en het wordt enorm moeilijk om de selectie op peil te houden of te verbeteren. Dat laatste vanwege de tijdsdruk - vier dagen voor de eerste voorronde wedstrijd tegen Slavia Praag - en omdat de andere clubs niemand meer laten gaan. Wij hebben zelf ook gezegd dat vanaf een bepaalde dag er niemand meer weg mocht bij Ajax. Er was duidelijk een opvolger van Sneijder nodig, maar dat moet ook maar kunnen. We wil den wél iemand uit de eerste categorie. Je moet echter niet de illusie hebben dat topspelers uit Spanje, Italië of Engeland naar Nederland willen komen. Riquelme, Motta, Batista; ze hebben geen interesse in de Nederlandse competitie en ze vra gen een salaris dat pakweg vier keer zo hoog ligt als Ajax betaalt. Ik heb nog wel geïnformeerd bij Rafael van der Vaart. Die vond het echter te vroeg voor een terugkeer naar Ajax en hij wil zelf ook nog naar Spanje. Ik moet ook zeggen dat die gear riveerde spelers halen, niet het beleid van Ajax is. Wij moeten eerst kijken naar onze eigen jeugdop leiding en inventief scouten. Neem het voorbeeld» 27

Presentatiegids (1987-2013) | 2007 | | pagina 27