Ajax Museum A.IAX HOMPl F FT Het Ajax Museum Erfgoedcommissie 106 ©AJAX JOK OFF PREOSl JT; .TISGI Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelle-tjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashou- ders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georganiseerd worden. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartver koop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wed strijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00-17.00 (op wed strijddagen geldt een aangepast programma). Van buiten een bedrijf en van binnen een club: zo omschrijft voorzitter John Jaakke Ajax. Een bedrijf is Ajax nog maar kort, een club al 107 jaar. En een echte, met een bloei end verenigingsleven, een hechte onderlinge band en tradities die in ere gehouden worden. Dat de band met Ajax sterk is, blijkt ook uit het grote aantal oud-spelers dat functies bekleedt binnen het huidige Ajax. Ajax heeft een verleden om trots op te zijn. De bezoeker van het Ajax Museum krijgt een overweldigende indruk van dat rijke verleden. In het museum zijn niet alleen de oorpronkelijke documenten te zien van bijvoorbeeld de oprichtings vergadering van 18 maart 1900, maar ook originele foto's, oude clubbladen, het eerste contract van Bobby Haarms, een zeldzaam shirt uit 1925, vele trofeeën en belang rijke medailles die Ajax in bruikleen kreeg van spelers. Maar er zijn ook de nodige bewegende beelden te zien. Zo zijn er unieke filmbeelden van de oudste stadions waar Ajax speelde: het Houten Stadion en de Meer. Daarnaast worden de doel punten getoond van alle Europa Cup- en Wereld Bekerfinales die Ajax speelde. In een unieke opstel ling die gewijd is aan de internatio nale succesen die Ajax vanaf 1970 boekte, wordt uitvoerig stilgestaan bij die finales. De programmaboekjes liggen er, evenals toegangskaartjes en de medailles die de spelers kregen. Bovendien hangen er wedstrijdshirts die met tegenstanders van Ajax werden geruild. In het centrum van deze spectaculaire opstelling staan in een grote ovale vitrine de vier Europa Cups, de twee Wereld Bekers, de Europa Cup 2 en de UEFA Cup te pronken. En dan nog is het niet voorbij. Want het slot- én hoogtepunt wordt gevormd door de film Dromen van Ajax. Omdat overal op de aard bol voetballertjes dromen van een carrière bij Ajax, laten de filmmakers zien hoe zulke dro men werkelijkheid kunnen worden. Er werden drie 'willekeurige' jongetjes gekozen: een uit Betondorp, een uit een tropisch land en een uit Scandinavië. Je ziet ze voetballen en dan ver schijnen hun fantasieën over achtereenvolgens Cruijff, Rijkaard en Litmanen. Er komt een bombardement van spelfragmenten van deze voetbalhelden en dat moet vrij letterlijk worden genomen. De film wordt namelijk geprojecteerd op drie schermen naast elkaar en op elk scherm is steeds een ander spelfragment te zien. Samen met de zéér indringende muziek geeft dat een overdonderende indruk, die de bezoeker helemaal inpakt. Tegen het einde van de film zitten de jongetjes tussen het publiek in de Amsterdam ArenA. Na nog een flinke hoeveelheid acties van andere grote Ajax-sterren komt de histori sche 'omhaal van Van Basten' en springen alle filmacteurs juichend op. In hun midden blijkt Johan Cruijff zelf te staan, die nog even knipoogt naar een van de dro mende jongens. Want Cruijff wéét waarvan hij droomde. Het prachtige museum is behalve een plaatje om te zien ook de be langrijkste plaats waar het histori sche erfgoed dat in ruim een eeuw werd opgebouwd, wordt bewaard, bewaakt en tentoongesteld. Een speciale commissie is belast met de taak zich te ontfermen over het erfgoed. 'Ik zie het erfgoed als de ziel van onze vereniging en het koesteren ervan als de ware clu bliefde voor Ajax,' liet oud-muse umdirecteur en commissielid Thijs Lindeman eens optekenen uit zijn mond. De Erfgoedcommissie weet dat veel mensen waardevol materiaal in eigen bezit hebben en begrijpt dat niet ieder een die dierbare spullen uit het verleden wil afstaan aan Ajax. Om te voorkomen dat historische Ajax-attributen voor altijd verloren gaan, komt de commissie graag in contact met mensen die bijvoorbeeld bij het opruimen van een huis of een zolder materiaal van Ajax te genkomen en dat af willen staan.

Presentatiegids (1987-2013) | 2007 | | pagina 106