Johan Cruijff groet, met Piet Keizer aan zijn zijde, de fans bij zijn erewedstrijd op 6 april 1999. was gezet omdat hij zijn 200ste duel voor Ajax speelde (Ajax - FC Utrecht 2-0), verloor Ajax in Amsterdam in de UEFA Cup van Real Mallorca. Een paar weken later was ook RKC te sterk in de ArenA. Europese uit schakeling volgde, PSV won weer in Amsterdam en toen Ajax pas op 6 februari weer een wedstrijd wist te winnen (van Cambuur, 3-1) moest er een gigantische eindsprint in wor den gezet om het jubileumjaar nog glans te geven. Die opzet mislukte, want uitgerekend het duel Ajax - FC Twente, dat onderdeel uitmaakte van de festiviteiten en gespeeld werd in een klassiek tenue, ging verloren. Het was het laatste optreden van trainer Jan Wouters; Hans Westerhof nam daarna de honneurs waar, maar ook hij kon het schip niet vlottrek- ken. Het jubileumjaar was buiten het veld fantastisch; sportief gezien was het een teleurstelling met een vijfde plaats als resultaat. Grootste competitiezege Met het aantrekken van het voor malige hoofd jeugdopleiding Co Adriaanse hoopte Ajax de sportieve successen in het seizoen 2000-2001 te doen herleven. De start was in elk geval veelbelovend want Adriaanse debuteerde in de ArenA met een sprankelende 5-0 over winning. Maar een week later was Sparta in Rotterdam met 3-0 te sterk. Een wisselvallig jaartje lag in het verschiet. Begin november 2000 eindigde het Europese avontuur. De 9-0 overall score tegen AA Gent kreeg tegen Lausanne Sports geen vervolg. Na een 1-0 nederlaag in Zwitserland bleef Ajax in de ArenA steken op 2-2. Dat Ajax niet sterk is in jubileumduels bleek ook deze jaargang. Ajax - Willem II op 11 februari 2001 was het 1500ste com petitieduel van Ajax in het betaald voetbal; dat het 1-1 bleef hadden de ArenA-bespelers vooral te danken aan uitmuntend keeperswerk van Fred Grim. Het verjaardagsduel dat volgde op 18 maart kreeg gelukkig wel de glans die de 101-jarige club verdiende. Met vier doelpunten wees Shota Arveladze zijn ploeg de weg naar de grootste competitiezege in de ArenA, 9-0! Twee maanden la ter scoorde de Georgiër drie maal tegen Feyenoord. Het bleek echter niet genoeg, want de Rotterdammers wisten voor het eerst in veertien jaar op Amsterdamse bodem een zege te boeken, 3-4. Toen een week later ook Vitesse van Ajax won, leek het seizoen in mineur te eindigen. Maar met een slotakkoord van 5-1 tegen AZ eindigde Ajax alsnog op een derde plaats. Gedenkwaardig seizoen Het bleek de opmaat voor een ge denkwaardig seizoen. Eindelijk weer eens, want na de titel in 1998 was er weinig te juichen geweest in het mo dernste stadion van Nederland. Het begin verliep teleurstellend, want Ajax slaagde er niet in ten koste van Celtic de UEFA Champions League te bereiken. Maar een nieuwe mijlpaal in de historie werd op 23 september 2001 bijgeschreven. Tegenstander was Sparta en de goals van Rafael van der Vaart en Mido zorgden voor een 3-0 overwinning. Niet zomaar een zege, maar de duizendste sinds de invoering van de Eredivisie in 1956. Ajax hobbelde door de overige maanden heen en het vierhonderdste duel van Co Adriaanse als coach in het Nederlandse betaald voetbal ging verloren. Door de nederlaag tegen PSV raakte Ajax de koppositie kwijt en kwam het aanblijven van de hoofdtrainer op zeer losse schroeven te staan. Hoe los, bleek een paar dagen later al. Hoewel Ajax - zij het ternauwernood - won van FC Twente, maakte Ajax-directeur Arie van Eij den een dag later het ontslag van Co Adriaanse bekend. Ronald Koeman volgde hem op en debu teerde op 4 december 2001 met een 5-0 zege op Fortuna Sittard. Het be- keravontuur leek dat seizoen vroeg tijdig over. Maar in de ArenA werkte Ajax tegen RBC een 1-3 achterstand weg. Wamberto zorgde met een goal in de verlenging voor een langer ver blijf in het toernooi. Dertien dagen na zijn aanstelling had Koeman Ajax weer naar de eerste plaats van de ranglijst gebracht na een 5-1 zege op zijn vorige werkgever Vitesse. Op een nieuwe grasmat, gelegd na de huwelijksfestiviteiten van kroon prins Willem-Alexander en Maxima, liep Ajax over FC Groningen heen, 4-0. Memorabel was een maandje la ter de benutte strafschop van André Bergdolmo tegen Feyenoord. Niet al leen bezorgde hij Ajax een punt, ook schreef hij het vijfduizendste doel punt van Ajax sinds de invoering van de Eredivisie op zijn naam. En of er elke maand iets gedenkwaar digs moest gebeuren dat seizoen, was Op 18 maart 2001 behaalde Ajax de grootste zege (9-0) in de tien jaar ArenA. Sparta was de klos, en de Ajacieden werden collectief uitgeroepen tot 'Team of the match'. Ajax Magazine

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 96