Historie John O'Brien neemt een corner in de Amsterdam ArenA. Ajax - Willem II (4-1), 28 oktober 2001 261 minuten voordat een Ajacied doel wist te treffen. Nadat Ajax had verloren van AC Milan (0-3) en PSV (0-3), leek de ploeg tegen NAC op een 0-0 af te stevenen toen Kiki Musampa eindelijk tussen de palen schoot. Een zucht van verlichting ging door het nieuwe stadion, maar hoewel dat eerste competitieduel al dus nipt werd gewonnen, vielen de resultaten daarna ook nog niet mee. Dat noopte trainer Louis van Gaal al snel tot de uitspraak: 'Ajax en de ArenA zullen de moeilijkheden overwinnen.' Een Europese primeur vond plaats tegen AZ op woensdag 28 augustus 1996 (1-0 zege dankzij een benutte vrije trap van Frank de Boer). Voor het eerst werd een wedstrijd gespeeld onder een dichtgeschoven dak. Voor sommige voetballiefhebbers was dat een kwelling. Van Gaal dacht daar anders over: 'Wat is er nou mooi aan een bal die terug komt waaien, of een pass die blijft hangen in een modderpoel? Sommige mensen vin den het mooi als de natuur wint. Ik niet. Ik win liever zelf. Het gaat uiteindelijk om de schoonheid van het voetbal zelf. En daarvoor kunnen de omstandigheden niet perfect ge noeg zijn. Wat dat betreft maakt het stadion vorderingen. Ik ben nogal tekeergegaan over alles wat er mis ging. Dat was ook nogal wat. Maar nu wordt er gecommuniceerd. We weten van elkaar wat de wensen en de problemen zijn.' Kwade genius Was de ArenA wel klaar voor Ajax? Een half jaar na de opening moest Van Gaal constateren dat het be ter kon. 'In het begin waren er lo gistieke, zeer irritante problemen, maar daar moeten professionals mee om kunnen gaan. De kwade genius is echter de grasmat. Die logistieke problemen zijn inmiddels opgelost. Maar dat gras ligt er nog steeds en dit seizoen zal het er niet meer beter op worden. Dat is een bittere pil. Want onze speelwijze vraagt om een supergoed veld. Daarentegen is het voor voetballers een enorme kick om voor ruim veertigduizend man te kunnen spelen.' Al op 14 september voelde ook voor zitter Michael van Praag zich geroe pen het publiek toe te spreken via de grote beeldschermen. Van Praag vroeg de fans geduld en begrip op te brengen om de ArenA de tijd te ge ven een echt Ajax-stadion te worden. Hij zegde toe er alles aan te doen om het alle supporters naar de zin te maken. Na die woorden won Ajax met 2-0 van Sparta. De volgende Europese primeur diende zich elf dagen later aan toen Ajax het eerste Champions Leagueduel speelde in de ArenA. AC Milan-speler Dejan Savicevic, hier geattaqueerd door John Veldman en Tijjani Babangida, Een Europese primeur: de wedstrijd Ajax - AZ wordt onder een gesloten dak afgewerkt, werd de eerste doelpuntenmaker in de ArenA. augustus 2006 KllMuHnHISannnMH

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 93