De eerste! Het debuut van Rody Turpijn 18 AUGUSTUS 1996 AJAX - PSV 0-3 (0-0) (Johan Cruijff Schaal) Scheidsrechter: Jaap Uilenberg Toeschouwers: 25.117 Scoreverloop: 48. Eijkelkamp 0-161Degryse 0-2; 78. Degryse 0-3 Ajax: Van der Sar; Veldman (84. Melchiot), Blind, Juan, F. de Boer; Scholten (46. Wooter), Litmanen, Witschge, Babangida, R. de Boer, Hoekstra (60. Turpijn) PSV: Waterreus; Vampeta, Faber (75. Valckx), Stam, Numan; Jonk, Vink (70. Petrovic), Degryse, Eijkelkamp (80. Marcelo), Nilis, Cocu In duel met Maarten Atmodikoro tijdens Ajax - NAC op 21 augustus 1996, Ajax' eerste competitiewedstrijd in het nieuwe stadion en Turpijns competitiedebuut, foto: louis van de vuurst ook aan de UvA, Europese studies gaan doen. Dat is erg leuk. Het is erg actueel, het gaat over hoe Europa werkt, integratie enzovoort. Ik heb veel geschiedenisvakken en veel cul tuurvakken. Je kunt er niet heel veel mee, maar het is heel interessant. Het Europees Parlement zou kun nen, maar dan verzand je in een hele hoop bureaucratie. Ik denk dat je beter hier iets kunt bereiken. Ik ben zeker geïnteresseerd in politiek, sta behoorlijk aan de linkerkant, maar mijn idealen passen bijna niet meer in de wereld waarin we leven. SP, Jan Marijnissen, vind ik geweldig, maar die zie ik het ook niet redden. Nee, over politiek heb ik nooit gepraat in de voetballerij. Het gaat altijd over voetbal en onzin. Maar dat is heerlijk. Daarom kan ik voetbal nog steeds niet missen. Je bent eigenlijk dag in dag uit met vriendjes buiten aan het spelen. Het maakt niet uit op welk niveau je speelt, in elke kleedkamer is het hetzelfde. Voetbal is het leukste wat er is. In de top is er meer druk, maar die voelde ik dus niet. Dat was mijn paradox. Ik keek in het begin tegen die bekende spelers op, maar kon alles ook weer relativeren. 'Maar ik denk dat het niet voor niets is gebeurd. Zoals mijn voetballoop baan is verlopen, past bij mij. En wat ik nu doe vind ik eigenlijk veel leuker. Er had qua voetbal meer in gezeten, maar achteraf gezien had het niet eens gehoeven. Ik kom nu met andere mensen in aanraking. Het is mooi om in beide werelden te verkeren. Als ik alleen maar gevoet bald had, was ik een andere persoon geweest.' Lachend: 'En ik ben nu zelf best te vreden met mezelf.' komen. Ik heb er niet heel hard voor gevochten. Dat kan ik mezelf nu wel kwalijk nemen. Maar als je meer kan dan alleen voetbal, dan dwing je niet af om er helemaal voor te gaan. Mensen verweten me altijd gemak zucht, maar dat was het niet. Je kunt jezelf gewoon niet triggeren. Domme jongens, tussen aanhalingstekens, hebben niets anders, dus gaan ze er helemaal voor.' Eind 1999 ging Turpijn naar De Graafschap. 'Ik verwachtte dat ik er zou spelen, maar zat bij de eerste wedstrijd op de bank. Ik ben naar trainer Van Doorneveld gegaan en heb gezegd: "Wat is dit voor onzin? Ik kom van Ajax en word niet opge steld. Als ik niet speel, hoef ik hier niet te zijn, want ik kom hier niet voor de gezelligheid." Dat heeft het publiek me niet in dank afgenomen. Dat wilde niks van me weten. Daar heb ik drie jaar tegen aan lopen hik ken, pas in mijn laatste jaar werd ik een beetje geaccepteerd. Er was verteld dat ze zich op "voetbal" zouden richten, maar toen puntje bij paaltje kwam, was het toch weer het soort werkvoetbal dat ze daar graag wilden zien. De voorzitter die mij en andere Ajacieden als Arno Splinter en Milan Berck Beelenkamp had ge kocht, en anders wilde gaan voetbal len, was al snel weer weg. Vervolgens had je een mix van antivoetballers en spelers die alléén maar willen voet ballen. Dat werkte niet. Het waren trouwens geen voetballers, maar te- genhouders. Je kreeg als aanvaller amper een goede bal. Een speler als Peter van Vossen was sterk en had rushes, maar voor mij was het hele maal niks. Ik ging niet met tegenzin naar de training, omdat ik het altijd leuk vind om met de jongens te spe len, maar het ging niet om voetbal. Aan het einde van vierenhalf jaar De Graafschap, waarin ik zo'n honderd wedstrijden heb gepeeld, had ik het wel gezien, en moest ik stoppen. Ik zocht niet meer naar andere moge lijkheden. In mijn Ajax-tijd kon ik naar Vitesse, maar toen dacht ik nog bij Ajax terug in het eerste te komen. Op het moment dat ik besefte dat dat niet meer zou gebeuren, was er geen belangstelling meer.' Europese studies Inmiddels speelt Turpijn alweer een aantal jaren bij de Amsterdamse hoofdklasser AFC. En hij studeert. 'Ik ben in 2002 gaan studeren. Bij De Graafschap ben ik met een deel tijdopleiding kunstgeschiedenis be gonnen, aan de UvA. Toen ik naar AFC ging, mocht ik een beroepentest doen. Daar kwam Europese studies uit. Ik wilde nog niet gaan werken, heb nog nooit gewerkt en dus ben ik, Rody Turpijn in de fonkelnieuwe ArenA op de hielen gezeten door PSV-verdedigerVampeta. foto: louis van de vuurst augustus 2006

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 91