Rody Turpijn debuteerde in eerste officiële wedstrijd in de ArenA 'IN HET BEGIN STIJG JE ZO BOVEN JEZELF UIT. H« schü„t N de here, DAT GEVOEL VAN DIE EERSTE WEDSTRIJDEN °mdat 2e 1 „,n, KRIJG JE NOOIT MEER TERUG' De eerste! 89 Goed beschouwd was in augustus 1996 het duel tegen PSV voor veertien Ajacieden een debuutwedstrijd, maar voor Rody Turpijn was het dubbel feest. Het was niet alleen - net als voor zijn teamgenoten - de allereerste officiële wedstrijd in de ArenA, maar voor de 18-jarige Amsterdammer ook zijn eerste in Ajax' hoofdmacht. Ondanks een veelbelovende start kwam de doorbraak er niet. 'Er had meer in geze ten, maar achteraf gezien had het niet eens gehoeven.' tekst// Marcelle van Hoof Hij zwaait trots met zijn handen en zegt: 'Dit heb ik er toch aan overgehouden,' doelend op zijn fraaie appartement in de buurt van het Amsterdamse Frederiksplein. Bovendien heeft hij ook nog iets niet-materieels uit zijn Ajax-periode meegenomen. 'Discipline. Ik gebruik het nog iedere dag. Ik leef heel ge structureerd. Als ik me vergelijk met andere jongens op school ben ik veel gedisciplineerder. Ik weet niet hoe het nu is bij Ajax, maar naast het feit dat je goed moest kunnen voetbal len, stonden normen en waarden, discipline tijdens je opleiding hoog in het vaandel. Het ging niet alleen om voetbal, je werd ook een beetje opgevoed.' Vanaf zijn dertiende speelde hij in de jeugdopleiding bij Ajax. Op zijn verjaardag had hij een tele foontje gekregen van Louis van Gaal, hoofd jeugdopleidingen, of hij naar Ajax wilde komen. 'Of hij wist dat ik jarig was, weet ik niet. Ik heb wel heel goede herinneringen aan Van Gaal. Ik vind hem een heel aardige man. Hij is in de loop der tijden veranderd, wat cynisch ge worden tegen de pers en hij kan niet goed tegen kritiek. Tenminste, als het niet goed onderbouwd is. Je kon altijd met hem in discussie gaan, als je maar met argumenten kwam. Hij wilde van iedere speler weten waar hij vandaan kwam, hoe de verhou dingen thuis waren, welke opleiding hij had genoten. Hij wist van ieder een alles, en dat vind ik knap. Wat iemand tot een goede trainer maakt, is dat je weliswaar volgens dezelfde lijn werkt, maar toch in staat bent iedereen anders te behandelen. Ieder mens heeft een ander karakter. En Van Gaal wilde alles weten, zodat hij wist hoe hij iedereen individueel moest behandelen. Ik ben vrij be schermd opgevoed en had er meer aan als iemand me vertrouwen gaf in plaats van me op mijn donder te geven en te zeggen dat ik er niks van kon. 'Toen hij me belde stond ik op het punt om te stoppen bij mijn club, WA. Ik vond het niet heel bijzon der meer. Het stelde niet veel voor. Ik dacht: ik richt me op mijn stu die; ik vond en vind het nog steeds heel leuk om te leren. Maar toen Ajax belde, dacht ik: ik ga maar door. In 1996 kreeg ik een contract voor het tweede. Maar omdat Mare van en trok met Kiki Musampa en Nordin Wooter op, die ik vanuit de jeugd al kende. Maar ik kan me nog een trainingskamp herinneren waar je een tafel met blanke spelers had en een tafel met donkere. Ik heb het boek gelezen van Winston Bogarde. Daarin schrijft hij dat hij veel met racisme te maken heeft gehad. Dan kan ik een bepaalde houding ook wel begrijpen. Maar het kan ook doorslaan, en daar moet je voor oppassen.' Schouder De eerste officiële wedstrijd van Ajax in de ArenA was tevens het de buut van Turpijn. In de wedstrijd om de Nederlandse Supercup, vanaf dat jaar omgedoopt in de Johan Cruijff Schaal, verloor Ajax kansloos met 3-0 van PSV. Turpijn viel na een uur in voor linksbuiten Peter Hoekstra. 'Dat was heel bijzonder. In het begin stijg je zó boven jezelf uit. De wereld is van jou, en dan lukt ook nog alles. Dat gevoel van die eerste wedstrij den krijg je nooit meer terug. Tegen Het liep anders dan verwacht. 'In juli 1997 werd Morten Olsen trai ner en die nam tien nieuwe spelers mee. Samen met Arno Splinter werd ik teruggezet naar het tweede. Het rommelde binnen de club. Door de overgang naar de ArenA ging Ajax van club naar bedrijf. Het warme, vertrouwde van de Meer maakte plaats voor een gepimpt stadion waarin iedereen zijn draai moest vinden. De Meer was voor mij ook heilig. Heel Ajax veranderde vanaf die tijd, ten slechte naar mijn idee. Door het Bosman-arrest kreeg bij Ajax iedereen die een beetje kon voetballen een contract omdat ze bang waren mensen kwijt te raken. Hadden we een selectie van veertig man, dat sloeg helemaal nergens op. Het bestuur heeft Olsen te veel de vrije hand gegeven. Ik denk dat het daar mis is gegaan. Men was in pa niek na een slecht eredivisieseizoen. Men had meer moeten vertrouwen op de jeugd, en daar bedoel ik niet per se mezelf mee, hoor. Maar Ajax was een bedrijf geworden en dat is de club niet ten goede gekomen. Overmars en Peter Hoekstra gebles seerd waren, haalde Van Gaal me in de voorbereiding bij het eerste. 'Het ging heel goed, het was heel spannend, maar extreem vermoei end, zowel geestelijk als lichamelijk. Ik was eigenlijk nog een kleine jon gen. Mijn eerste wedstrijd was eind juli, een oefenwedstrijd tegen HSV. Ik was behoorlijk zenuwachtig, die jongens hadden het jaar daarvoor de Champions League gewonnen. Daar keek je enorm tegen op. 'De internationals waren in het be gin van de voorbereiding afwezig, vanwege het EK in Engeland. Bij hun terugkomst bleken er wat spannin gen in de ploeg te zijn, tussen blank en zwart. Ik hield me daar afzijdig AZ stond ik voor het eerst in de basis. Dat was mijn beste wedstrijd. Op een gegeven moment schept dat verwachtingen en dan wordt het steeds moeilijker. Maar ik heb ook nog twee Champions League-wed- strijden gespeeld, bij Auxerre en Glasgow Rangers. Daarna had ik de pech dat ik aan mijn schouder ge blesseerd raakte en in de winterstop een operatie moest ondergaan. Na anderhalve maand was ik hersteld en moest ik weer in het tweede be ginnen; Mare Overmars was inmid dels ook hersteld.' Toch toonde Ajax vertrouwen in Turpijn, want nog tijdens dat seizoen werd zijn contract opengebroken. 'Ik zou vast bij het eerste komen.' moet er nü gepresteerd worden. Trainers krijgen geen tijd meer om een elftal naar hun hand te zetten, om te bouwen zoals Van Gaal in de jaren negentig heeft gedaan. Terwijl dat bouwen, met jeugd wer ken, nou altijd juist de kracht van Ajax is geweest.' Antivoetballers 'Ik heb nog anderhalf jaar in het tweede gespeeld. Ik was er niet echt mee bezig; dacht: ik kom er wel. Ik had eigenlijk niet zoveel verkeerd gedaan. Maar mijn moraal in het tweede zakte weg. Ik heb me wel als een mak lammetje weg laten zetten, denk ik nu. Ik was ook wel slecht met voetbal bezig. Ik vond het wel leuk, maar het was niet zaligma kend. Ik dacht dat ik goed genoeg was, en wel weer in het eerste zou augustus 2006

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 89