zien was dat het een stadion was en niet een evenementenhal. De hoofdtribune van PSV uit de ja ren zeventig gebruikte hij daarbij als uitgangspunt. Schuurman gaf het stadion de vorm van een vliegende schotel. Trappenhuizen aan de bui tenkant, zoals bij het Olympisch Stadion, kwamen er niet. Ook hield Schuurman rekening met de stad waarin het stadion gebouwd werd. 'Als ik een stadion in Rotterdam had moeten bouwen was het onge twijfeld een "betonnener" gebouw geworden. In Amsterdam zocht ik naar een lichtvoetiger bouwwerk.' Op 24 februari 1995 werd het hoog ste punt (75 meter) van het stadion bereikt, met het omhoog tillen van de 2.400 ton wegende hoofddraag constructie van het dak. Vanwege de risico's konden de bouwvakkers die niets met deze operatie van doen hadden, thuisblijven. Twee arena's Het te bouwen stadion kreeg aan vankelijk de werknaam Stadion Amsterdam. Op 18 maart 1995 werd tot verrassing van velen bekendge maakt dat het stadion Amsterdam ArenA ging heten - met hoofdletter A op het eind. Menigeen had ge hoopt op het Johan Cruijff Stadion, maar deze voor de hand liggende naam werd weggewuifd door Frank de Grave, loco-burgemeester van Amsterdam en Michael van Praag. 'Het is niet gebruikelijk de naam van een levende persoon aan een ac commodatie te koppelen,' meenden beiden, gemakshalve bijvoorbeeld het Fanny Blankers-Koen Stadion in Hengelo vergetend. 'Bovendien,' zei De Grave, 'ligt de naam Amsterdam ArenA goed in het gehoor en is hij voor iedereen uit te spreken.' Een enigszins vergezochte redenering, aangezien de naam Johan Cruijff volgens onderzoeken bij zo'n twee miljard mensen op de wereld bekend is. Van Praag voerde nog een reden voor de keuze aan: 'De naam Cruijff is te nadrukkelijk met voetbal ver bonden, terwijl er in dit stadion nu eenmaal méér gedaan gaat worden dan alleen maar voetbal.' Van Praag ondermijnde dit betoog zelf, door vervolgens het voetbal er toch weer bij te slepen. 'Ajax is de naam van een Griekse held uit de oudheid en het begrip "arena" stamt ook uit die tijd. Dat past gewoon bij elkaar.' Uit onverwachte hoek werd be zwaar aangetekend tegen de naam Amsterdam ArenA. Budgethotel en popzaal Arena Sleepin uit Amsterdam Oost meende dat zij eerder was met de naam Arena. Dat klopte, maar voor de rechtbank verloor het ho tel in oktober 1995, ook in hoger beroep, deze kwestie. Beide Arena's zouden naast elkaar gaan bestaan. Verwarring over het uiterlijk en in nerlijk van de twee arena's zou er ieder geval nooit komen. Sterker nog: de Amsterdam ArenA was in die tijd met vrijwel geen enkel ander stadion in de wereld te vergelijken. Alleen al de aanwezigheid van een schuifdak was, in Europa, nog nooit vertoond. Door de vele noviteiten zou het bezoeken van een Ajax-wed strijd ingrijpend veranderen, meende Uri Coronel: 'We hopen de mensen eerder in het stadion te krijgen. Je krijgt dan niet het probleem dat iedereen op het laatste moment een parkeerplaats zoekt. Daarnaast is het natuurlijk commercieel aantrek kelijk als mensen vroeger komen. Ze kunnen iets consumeren of kopen in de clubwinkel. Ook niet onbe langrijk is de veiligheid. Veel vanda lisme ontstaat uit verveling. We den ken dat als je meer biedt dan twee maal drie kwartier voetbal, mensen Ajax Magazine

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 86