Multifunctionele ArenA ontstond uit Olympische droom 84 Na jarenlang gepraat ging op 20 oktober 1993, de ochtend voor de UEFA Cupwedstrijd Ajax - Besiktas, de kogel door de kerk: in Amsterdam Zuidoost zou definitief een nieuw, hypermodern, multifunctioneel stadion komen, met Ajax als vaste bespeler. Voorzitter Michael van Praag werd als eerste op de hoogte gebracht van het besluit. 'Ik heb heel hard gegild in mijn kantoor.' Aan een lange weg van plannen maken - en plannen wijzigen - was een einde gekomen; de bouw kon beginnen. tekst Marcelle van Hoof fotografie Louis van de Vuurst Het laatste obstakel was de bezwaar makende ge meente Ouder-Amstel, die overlast vreesde voor zijn dorpen Duivendrecht en Ouderkerk. De Raad van State wees die bezwa ren af. De komst van een nieuw stadion was in de eerste plaats een succes voor Uri Coronel, bestuurslid commerciële zaken van Ajax. Sinds zijn aantreden in januari 1989 zag Coronel in dat Ajax moest verhuizen naar een groter en veiliger stadion. 'De toekomst van Ajax als topclub is afhankelijk van de accommoda tie,' zei hij in november 1989, vlak na de catastrofes met 'de staaf' en fragmentatiebommen. 'We gaan he lemaal niet graag weg uit de Meer, maar dat stadion is eenvoudigweg niet meer van deze tijd. Dan heb ik het nog niet eens over de veiligheid. Er zijn weinig of geen goede facilitei ten zoals voldoende parkeergelegen heid, genoeg kassa's en kantines. En als je op de eerste rij of achter een paal zit, zie je niks.' De eerste geluiden over een nieuw stadion in Amsterdam Zuidoost klonken midden jaren tachtig. Amsterdam had zich kandidaat ge steld voor de Olympische Spelen, en daarvoor zou een nieuw stadion moeten worden gebouwd. Eind 1986 waren de Spelen voor Amsterdam uit het zicht en daarmee was tevens de urgentie van een nieuw stadion verdwenen. Het jaar daarop opteerde de Stichting Amsterdam Sportstad, die zich ten doel stelde de topsport in de regio Amsterdam te promoten, opnieuw De ArenA in aanbouw in een nog leeg Zuidoost Ajax Magazine

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 84