De Toekomst Voordat een speler doorstroomt naar het eerste elftal van Ajax, heeft hij meestal al een lange weg af gelegd. Want alleen de aller besten zullen uiteindelijk in de Amsterdam ArenA terechtkomen. Afgelopen sei zoen debuteerden opmerkelijk veel jonge spelers van de eigen jeugdop leiding, onder wie Jeffrey Sarpong, Vurnon Anita, Emmanuel Boakye en Robbert Schilder. Maar vanzelf sprekend is het allerminst dat een jeugdspeler zich in het grote stadion mag bewijzen. Allereerst komt een speler niet zo maar bij Ajax binnen. Daar gaat een strenge selectieprocedure aan vooraf. Hiervoor ontwikkelde Ajax het TIPS-model, dat staat voor Techniek - Inzicht - Persoonlijkheid - Snelheid. Deze vier elementen zijn nodig om te kunnen slagen bij Ajax. P en S zijn over het algemeen aangeboren eigenschappen. T en I zijn altijd voor verbetering vatbaar. Alle verrichtin gen van jeugdspelers worden bijge houden in het Ajax-paspoort, dat alle jongens bezitten. Met kerst krij gen de spelers een tussenrapport en aan het eind van het seizoen wordt beoordeeld of een jongen door mag stromen naar een hoger elftal. In de jeugd teams wordt het voor Ajax kenmerkende aanvallende sys teem gespeeld. Vanaf het jongste elftal leidt Ajax op in een 4-3-3-sys- teem. Dat stramien is geen keurs lijf. Het kan namelijk voorkomen dat een van de centrale verdedi gers doorschuift naar het midden veld waardoor er een 3-4-3-systeem ontstaat. Oud-eerste elftalspeler John van den Brom begint aan zijn tweede jaar als hoofd van Ajax' jeugdopleiding. F0T0:L0UIS VAN DE VUURST Techniek, inzicht, persoonlijkheid en snelheid zijn de vier kwaliteiten waarover jeugdspelers van Ajax moeten beschikken. F0T0:L0UIS VAN DE VUURST augustus 2006

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 71