Wie is Maarten Fontein? Beleid Maarten Fontein is op 23 februari 1952 geboren in Leiden en opgegroeid in Oegstgeest. Hij is nummer zes van een gezin met zeven kinderen. 'Nee, we zijn niet katholiek.' Zijn vader was internist in verschillende ziekenhuizen en hield tevens praktijk aan huis. Vanaf zijn zevende voetbalde Fontein bij ASC (afkor ting van Ajax Sportman Combinatie!), een oude club uit 1892. 'Dan komt er een duistere periode,' grapt Fontein, 'die ik tot nu toe goed verborgen heb kunnen houden. Ik ben gaan studeren in Rotterdam.' De afstudeerscriptie van zijn studie economisch recht aan de Erasmus Universiteit (maart 1976) ging over de criminologische aspecten van de agressie op en rondom de voet balvelden. 'Zo zie je maar weer dat ik toen al geïnteresseerd was in voetbal en alles wat daarmee te maken had. Ik heb altijd wel geprobeerd om mijn hobby, de sport, mijn liefde voor voetbal, te combineren met waarvoor ik gestudeerd heb, waarvoor ik ben opgeleid. Maar dat is er in eerste instantie niet van gekomen, omdat ik ben gaan werken voor Unilever. Daar ben ik in 1977 begonnen als trainee. Dat is een managementopleiding waarbij je onder andere een sales- en marketingopleiding doorloopt. Het internationale bedrijfsleven trok me aan. Ik wilde graag in het buitenland gaan werken.' Na een tijdje in Nederland te hebben gewerkt (inmiddels ge trouwd met Yvonne en de gelukkige vader van één kind) werd hij uitgezonden naar Australië, waar hij bijna drie jaar woonde (kind 2). Na weer tweeënhalf jaar Nederland (kind 3) reisde het gezin naar Zweden (drie jaar, kind 4), Turkije (vier jaar) en uit eindelijk China (vier jaar, twee kinderen geadopteerd). In 2000 vestigde het gezin zich definitief in Nederland. 'Het is een zeer bevoorrechte situatie om te zijn opgegroeid in een groot gezin, en om zelf ook een groot gezin te hebben. Na vier kinderen van onszelf wilden we nog twee kinderen adopteren. Een groot gezin is namelijk ongelooflijk gezellig, je beleeft er enorm veel plezier aan.' En hoe is het voor een vader met een topfunctie bij een internationaal bedrijf om een plezierig gezinsleven te combineren met een drukke baan? 'Dat is gewoon een kwestie van plannen. Het voordeel van in het buitenland werken is dat je als gezin heel close bent. Je deelt samen dezelfde ervaringen. Het is niet zo eenvoudig om telkens in een nieuw land met een nieuwe cultuur om te gaan. Maar het is wel een enorm goede ervaring voor de kinderen om die verschillende culturen mee te maken zodat ze zich leren aan te passen. De laatste vijf jaar, toen we in Nederland woonden en ik verantwoordelijk was voor Azië en Afrika, moest ik veel reizen. Ik plande het dan zo dat ik tussen maandag en vrijdag in Azië was, en in het weekend thuis. In de tijd dat ik in aanmerking kwam voor de baan bij Ajax, hadden we ook de mogelijkheid om weer naar Azië te gaan. Maar onze jongste kinderen hadden net de basisschool in het Nederlands doorlopen. We vonden het niet goed om hen weer in een internationaal systeem te stoppen. Onze eigen kinderen zijn met ons meegegroeid en hebben altijd hun Nederlandse roots bewaard. We vinden het erg belangrijk dat ook de jongste twee, die al uit China komen, ook hun Nederlandse wortels krijgen.' om te investeren. De ideale situatie is om die processen naast elkaar te la ten verlopen, een gezonde financiële situatie en tegelijkertijd investeren. De afgelopen vijf jaar was er wel een gezonde financiële situatie, het product was echter niet optimaal. De kwaliteit van de organisatie moet ook naar een hoger niveau. Het is voor mij nu essentieel dat de kosten voor de baten uit gaan. We moeten investeren om het product optimaal te maken. We moeten het beste van het beste hebben hier; dan gaat op een gegeven moment het sneeuwbal effect werken. 'De buitenwacht concludeert vaak anders, maar de beursgang is onge looflijk positief geweest. Het heeft de vermogenspositie versterkt. En het heeft een disciplinerende wer king die zeer van belang is in deze opportunistische wereld. Bovendien verschaft het ons toegang tot de kapitaalmarkt. Je moet natuurlijk wel zorgen dat Ajax geen NV wordt. Je moet de clubcultuur bewaken. Belangrijkst is samenwerken, zonder angst voor je eigen verantwoorde lijkheid. De manier waarop bestuur, commissarissen en directie momen teel met één doel voor ogen samen werken, is uiterst plezierig, en dit maakt de club sterker.' Ajax neemt actief zijn maatschap pelijke verantwoordelijkheid Fontein: 'Als je vindt dat maatschap pelijke verantwoordelijkheid bij je zelf hoort als mens, dan hoort dat düs bij Ajax. En dat houdt niet op bij het storten van geld aan goede doelen. Je moet het ook zelf voelen en ondergaan. Ik heb een enorme levenservaring opgedaan toen ik na de tsunami naar Sri Lanka ben afgereisd. Ik heb gezien dat men sen alles kwijtgeraakt zijn, hun hele gezin, alles. Op de eerste ochtend dat we daar waren, ontmoette ik een man die zijn vijf kinderen, zijn vrouw en zijn ouders was kwijtge raakt. Die moest helemaal opnieuw beginnen. Die man was helemaal "blanco". Dan helpt het niet als je geld stort op giro 555. Met zo'n man moet je meehuilen. Je moet zijn ver haal delen, voelen. We waren daar met tweehonderd managers uit Azië naar toegegaan om verschillende augustus 2006

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 67