Het huis van Fontein het product VOETBAL re 66 Ajax kent een professioneel top- sportklimaat met zijn unieke jeugdopleiding Fontein: 'Mensen denken: "Ajax is toch professioneel, en er is toch een jeugdopleiding die successen geboekt heeft?" Dat is natuurlijk zo. Maar we kijken nu naar de toekomst. En als we op een hoger platform wil len gaan presteren en bij de top van Europa willen gaan horen, dan moe ten we toch op een andere manier gaan werken. We dienen hier dan een klimaat te creëren waardoor we in staat worden gesteld om aan die top te blijven. De afgelopen tien jaar zijn we drie keer kampioen gewor den, ten opzichte van eens in de twee jaar in de dertig jaar daarvoor. We hebben dat goed geanalyseerd. Het is niet een kwestie van alleen spelers of trainers beoordelen. Je moet ook naar de totaliteit van de cluborga nisatie kijken. Het is niet zo dat we constateerden dat er helemaal geen professionaliteit was, nee, laat ik het anders zeggen. Door de maatschap pelijke veranderingen - met meer individualisme - zijn de collectieve waarden en normen wellicht wat moeilijker geïdentificeerd en minder nageleefd, met als gevolg dat de vrij blijvendheid er een beetje is ingeslo pen. Er is de afgelopen tien jaar ook wel het een en ander veranderd ver geleken met de situatie van daarvoor. De spelers komen uit een andere omgeving, de salarissen zijn veel ho ger, de media-aandacht is gigantisch. De weelde van de salarissen brengt ook verplichtingen met zich mee. Verplichtingen om naar sponsors te gaan, of om naar de supporters in het land te gaan, en om in de media te verschijnen. Het hoort bij je werk. Op dat gebied kunnen de jongens hier nog heel wat leren van de top sporters in Amerika. Daarop moet beter worden ingespeeld. Dat begint al bij de jeugdopleiding. En dat be gint thuis. Toen Klaas Jan Huntelaar hier in januari binnenkwam, hebben we gesprekken met hem gevoerd en met zijn ouders. Daaruit bleek dat hij tot zijn twintigste in het gezin heel normaal is opgevoed, op de zelfde manier als zijn broertjes, die géén voetbalsterren zijn geworden. Bij de Ajax-jeugdopleiding komen de spelertjes vaak op hun achtste binnen. Zo'n jongen doorloopt de jeugdopleiding tot zijn achttiende en raakt in die tien jaar gewend aan het feit dat hij anders is dan zijn broertjes of zusjes. School beleeft hij anders, want "hij zit bij de Ajax- opleiding". Bovendien hebben ze die grote droom dat ze ooit die ArenA instappen. Dat is een heel ander pro ces dan bij de "gewone" jeugd. En dat terwijl ze ook nog eens door de puberteit gaan. Dat proces moet je dus heel goed begeleiden. Dat is niet alleen een kwestie van trainingen en huiswerkklas. Dat is ook een kwestie van mentale begeleiding. Vandaar dat we willen gaan samenwerken met de Johan Cruyff University. Om te kijken of de drie-eenheid van voet baltalent, intellectuele ontwikkeling en karaktervorming zo goed moge lijk bijgebracht kan worden, zodat de jongens zo goed mogelijk voorbe reid zijn op hoe ze later om moeten gaan met deze "nieuwe wereld", als ze op hun achttiende de ArenA in stappen. Het moet een geleidelijk proces zijn. 'We hebben ook gekeken naar de inhoud van de voetbalopleiding. Er moeten meer specialistische trainin gen komen. Tactiek leer je mede door ervaring, maar technisch moet een speler klaar zijn als hij in de A- selectie komt.' In de visie van Fontein en zijn mede bestuurders blijft de jeugdopleiding de kern van Ajax. 'Wij streven er naar dat de selectie zal bestaan uit circa vijftig procent zelf opgeleide spelers. De FIFA en de UEFA gaan er in de toekomst ongetwijfeld naar streven om het aantal homegrown Martin van Geel, Maarten Fontein en Jeroen Slop. players te vergroten, zodat een team niet alles alleen maar inkoopt. Wat is er nou eigen aan Chelsea? We willen niet naar die situatie. Als die Abramovitsj een keer de stekker er uit trekt, wat dan? Ajax heeft straks een groot voordeel, want we leiden natuurlijk al jaren onze eigen spelers op. Maar om mee te draaien in de top kun je niet alleen maar spelers uit je eigen opleiding hebben. Je hebt een balans nodig van ervaring, talent en leiderschap.' Ajax garandeert continuïteit door een gezonde bedrijfsvoering, gekoppeld aan het bewaken van zijn historische clubcultuur Fontein: 'Als we willen groeien als club in zijn totaliteit, dus qua pres taties en kwaliteit, dan moet je ook qua omzet groeien. Je moet perma nent in staat zijn om te investeren om de kwaliteit op een hoog niveau te houden. De afgelopen vijf jaar is er een zeer gezonde financiële situ atie opgebouwd. Daar heeft de hele Ajax-organisatie, bestuur en directie, veel aan bijgedragen. Het is nu tijd S£ o Ui 03 "O 03 CC O 2? S£ üs 03 3 03 03 f 03 03 Ui o C/9 C O CL Ui XJ 03 Fontein: 'Als de fundamenten niet goed zijn, dan is het product voetbal niet in orde en hoefje het he lemaal niet eens over het merk Ajax te hebben. De fundamenten moeten stevig zijn zodat het voetbal een permanent goed karakter heeft. Dan kun je het merk Ajax gaan exploiteren. Dat is mijn filosofie.' Ajax Magazine

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 66