Er was maar een Dennis Bergkamp De trainer Bericht uit Londen 25 Ten Cate: 'De basis is arbeid en plezier, zo moeten we de vonk laten overslaan naar de tribunes.' woordelijke te zijn van een topclub. De Amster dammer wijst op de prestaties van de andere clubs waar hij gewerkt heeft. 'Het werk op zich verandert niet, alleen is het niveau hoger waarop je speelt. Ik stel nog steeds dezelfde eisen aan de spe lers. Mijn trainingen zijn methodisch, toegespitst op het systeem. Maar daarbinnen moet er ruimte zijn voor creativiteit, anders krijg je van die Oost- Duitse voetbalscholen van vroeger. Alles was daar goed getraind, maar ze konden nooit veranderen. Met als gevolg dat als de tegenstander iets creatiefs deed, ze het niet meer konden volgen. Het zijn de creatieve spelers die het verschil maken. Zij zorgen voor de mooie dingen. Maar altijd creativiteit in dienst van het collectief. De kwaliteit van het totale team zal de doorslag geven. De ene week is de een uitblinker, de volgende week de ander. Iedereen moet zijn ei erin kwijt kunnen.' Ten Cate is zeer gecharmeerd van spelers als Stam en Gabri, maar ook de grillige talenten Nicolae Mitea en Egdar Manucharyan kunnen op zijn sympathie rekenen. 'Zelf was ik een flegmatieke speler. De ene keer scoorde ik een 8 en de andere keer een 4. Ik heb er ook niet alles aan gedaan. Misschien is dat de reden dat ik zo gedreven ben als trainer: ik weet dus ook hoe je het niet moet doen. Ik kijk wel met veel plezier terug op mijn spelerscarrière. Het is natuurlijk altijd de vraag of ik op een andere manier verder was gekomen. Maar ik kan vergelijkbare gevallen van nu wel wijzen op het gevaar als ze tekenen geven er niet alles voor te doen en laten.' Tijd. Het liefste zou elke trainer maanden de tijd hebben om zijn team voor te bereiden en het spel systeem erin te 'pompen'. Die tijd is er niet, zeker niet omdat Ajax versneld in vorm moet zijn voor de wedstrijden in de voorronde van de Champions League. 'We leven in een wereld die snel gaat en waarin je beoordeeld wordt op de resultaten. We hebben derhalve niet veel tijd. Zouden we ook niet moeten willen. Ik ben geen opbouwtrai ner, ik ben een prestatietrainer. Opbouwtrainers zitten in de onderbouw, op de Toekomst dus. Het is wedstrijdsport op het hoogste niveau; er moe ten resultaten geboekt worden. Je kan natuurlijk niet in één keer van 0 naar 100 gaan, daar is wel een periode voor nodig. Maar het mag niet te lang duren.' Henk ten Cate en Johan Cruijff op de bank in het gloednieuwe Emirates Stadium van Arsenal tijdens de Dennis Bergkamp Testimonial. Links Ten Cates voorganger Danny Blind, een van de Ajax Legends. tekst //Joris zandbergen There's only one Dennis Bergkamp.Dat zingen de Arsenal-sup porters op zaterdag 22 juli 2006. En: 'We've got Dennis Bergkamp, we've got Dennis Bergkamp. 'Voor het laatst. Na deze feestdag, de dag van de Testimonial Dennis Bergkamp, moet de voetbalwe reld het namelijk zonder de bescheiden balvirtuoos doen. Grote spelers van zijn twee voetballiefdes Ajax en Arsenal - het tijdperk Internazionale wordt in het Emirates Stadium nadrukkelijk naar de verre achtergrond gedrongen - zijn naar Noord-Londen gekomen om eer te betonen aan hun voormalige ploeggenoot. Misschien een staaltje Britse humor; voor de wedstrijd krijgt Bergkamp van sponsor Emirates een schaalmodel van een van de vliegtuigen van de luchtvaartmaatschappij. De Non-flying Dutchman kijkt enigszins verbaasd, maar neemt het presentje toch in ontvangst. De emoties laaien hoog op, maar dan voornamelijk op de tribunes, waar iedereen van Dennis een speciaal shirt heeft gekregen als aandenken aan deze bijzondere dag. De Arsenal-fans heffen hun liederen aan, de Ajax-aanhang laat zich ook niet onbetuigd en Bergkamp ondergaat het allemaal koel. Tenminste, zo lijkt het. De leeman is van binnen misschien een vulkaan van emoties, aan de buitenkant echter moeten we het doen met een vriendelijke glim lach en wat zwaaien. Zelfs als zijn vader het veld opkomt voor de aftrap - van Bergkamp senior werd gevreesd dat hij deze wedstrijd niet zou halen omdat hij al enige tijd ziek is, gelukkig gaat het beter met hem - houdt hij zijn gezicht in de plooi. In de 'eerste helft' van Arsenal - Ajax zijn de Amsterdammers beter. Klaas Jan Huntelaar maakt het enige doelpunt van de confrontatie tussen de hedendaagse elftallen van de beide clubs. De Ajax-spits doet het 'op zijn Bergkamps' door de bal in de lucht in één keer op zijn schoen te nemen. In de rust worden de spelers van de tweede helft voorgesteld aan het publiek. De Engelse voetballiefhebbers onthalen Ajax-legen- des als Johan Cruijff, Marco van Basten, Frank de Boer en Frank Rijkaard met groot applaus maar als de voormalige Arsenal-sterren naar voren geroepen worden, breekt de hel los. En op dat moment wordt ook duidelijk waarom Bergkamp zo'n enorme impact gehad heeft op de Londense club. Want daar staan spelers als Martin Keown, Lee Dixon, Nigel Winterburn, Ray Parlour en Steve Bould; allen goede voetballers met een grote staat van dienst en bijna aanbeden door de aanhangers van de club. Maar geen van allen slaagde er ooit in Arsenal van het etiket Boring Arsenal af te helpen. Sterker nog, ze droegen er waarschijnlijk aan bij. Opeens was daar in 1995 Dennis Bergkamp, de man van wie een Engelse commen tator eens zei dat hij niet in staat was een lelijke goal te maken. Bergkamp hielp zijn nieuwe team in een keer van die vervelende bijnaam af. Met de komst van de nummer 10 veranderde het lelijke eendje, naar wie slechts een buitenspelval vernoemd was, in een prachtige zwaan. Bergkamp was de eerste bij Arsenal die de schoonheid van het voetbal toonde; later gevolgd door Mare Overmars, Thierry Henry, Patrick Vieira en Robert Pires. Vooral voor die imagoverandering van de Londense club zijn de fans van Arsenal hem dankbaar. Nadat hij zijn laatste stappen op het veld heeft gezet, en Stanley Menzo hem van scoren heeft afgehouden, want de man die altijd zo mooi scoorde wilde geen gratis goals, wordt hij geknuffeld door Henry en Vieira, gaat hij op de schouders en richt hij het woord tot de fans. Met zijn zoon maakt hij een ereronde en dan stapt hij de tunnel in. There was only one Dennis Bergkamp.

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 25