'IK BEN ZO EIGENWIJS OM TE DENKEN DAT WE EEN HEEL MOOI SEIZOEN TEGEMOETGAAN' De trainer zijn kont. Je kan niet iedereen over één kam sche ren. Niet iedereen is gebaat bij dezelfde aanpak.' De technische staf Fred Grim is als keeperstrainer gebleven, de ove rige leden van de technische staf van vorig seizoen zijn vertrokken. Henk ten Cate werd de nieuwe hoofdcoach en hij stelde Hennie Spijkerman en Alfons Groenendijk aan als zijn assistenten en Laurens Ebben als de nieuwe kracht- en condi tietrainer. 'Ik ben overtuigd van de kwaliteiten van de andere trainers. Het zijn overigens geen assistenten, maar collega's. Ze krijgen de ruimte om te laten zien wat ze kunnen. Het lukt niet om alleen zo'n grote en complexe groep te managen. Ook aan Aron Winter (coach van Jong Ajax, JZ) en Frank de Boer (loopt stage bij Ajax 1, JZ) heb ik veel hulp. Zij zijn een voorbeeld voor de groep en kunnen weer dingen aanreiken waar je als trainer niet aan toekomt. Ze kennen alle slimmigheidjes, weten hoe je je in een duel moet beschermen zonder meteen rood te krijgen enzo voort. Frank verbaast me in positieve zin; dat hij nu al zoveel inbreng heeft. Het lijkt of hij al jaren lang met ons samenwerkt. Hij geeft zijn mening en hij stimuleert de groep. En als de nood aan de man zou zijn, zou hij als speler nog erg bruibaar zijn want hij is superfit. Maar hij heeft een ander traject gekozen. Aron Winter maakte ook een stuk van de voorbereiding mee; er moet immers een duidelijke link zijn tussen Ajax 1 en Ajax 2. Daarom komt hij zoveel mogelijk bij mij kijken. Dat bevordert de integratie van spelers in Ajax 1. Het systeem Als de voorbereiding een goede indicatie is van de speelwijze van Ajax tijdens het seizoen, zullen de toeschouwers een ander Ajax te zien krijgen dan ze de laatste paar seizoenen gewend waren. Ten Cate laat zijn elftal vroeg pressie spe len en de ploeg schakelt bij balwinst meteen om naar een goede aanvalsopbouw. Ajax zal niet meer met een echte 'nummer 10' spelen, aangezien de centrale middenvel der een controlerende rol heeft. Volgens de coach heeft het Ajax van nu de juiste balans om zijn systeem uit te voeren. 'Er zijn waterdra gers, balafpakkers, stylisten. Als je speelt als een collectief en je bent bereid keihard te werken, kan je tot grote daden komen. Soms trainen we din gen "droog". Dan proberen we de spelers zaken te laten memoriseren, dat ze weten wat ze moeten doen als de situatie zich voordoet. We laten ook bepaalde facetten van onze speelstijl terugkomen in de warming-up. Dat is een slimmigheidje: zon der het te beseffen zijn de spelers al bezig met het systeem. Ik zie de spelers graag van positie wis selen tijdens de wedstrijd. Als de veldbezetting maar intact blijft. We zijn moeilijk te bespelen, als we het zo doen.' De selectie 'Dit is een goede selectie,' vindt Ten Cate. 'De spelers doen niet of nauwelijks voor elkaar onder. Het moment en de vorm van de dag bepalen of je speelt. Iedereen krijgt in ieder geval zijn kan sen. Er zal felle onderlinge concurrentie zijn en dat is ook goed. Een speler die weet dat hij altijd speelt, slaapt in. Je moet ervoor moeten knokken, dan ontwikkel je door. Ik zeg altijd dat de spelers zichzelf opstellen. Dat is een bewustwordingspro ces bij de spelers. De jongens uit de eigen oplei ding van Ajax zijn gewend om alles gemakkelijk te winnen. Dat kan nonchalance in de hand wer ken. Bij Barcelona was het collectief de basis voor het succes. Een aantal spelers speelde volledig in dienst van de stylisten. Die konden daardoor mooie dingen laten zien. Je hebt opofferingsge zindheid nodig in een team. De een heeft soms meer vorm dan de ander. Dan moet de rest het opvangen. 'Er zijn jongens die vorig seizoen veel gespeeld hebben en dat gedaan hebben onder grote druk. Klaas Jan Huntelaar bijvoorbeeld, en Urby Emanuelson. Urby heeft een wisselend jaar gehad, net als Hedwiges Maduro. We moeten zorgen dat we ze niet over de kop jagen. Misschien krijgen zij soms meer rust dan de rest. Voor Klaas Jan was het, gezien de fysieke en mentale belasting, wel goed dat hij niet in de WK-selectie zat. Voor Nederlandse begrippen is hij een fenomeen. Straks brandt weer de discussie los dat hij de startende spits van Oranje moet worden.' De trainer Henk ten Cate was bij FC Barcelona de rechter hand van Frank Rijkaard en onder leiding van de twee Amsterdammers won de Catalaanse club twee Spaanse titels, een Super Cup en de UEFA Champions League. Zijn keuze om bij Bar^a te vertrekken, was geen gemakkelijke, zo liet hij al eerder weten. In Spanje beviel het leven goed, werkte hij met de beste spelers van de wereld en was zijn aanpak een succes. Toch koos hij voor Ajax. 'In het buitenland, het is een bekend verhaal, is meer geld te verdienen, simpelweg omdat de afzetmarkt groter is. Ik vond dit echter een grote uitdaging. Ik heb nog voldoende drive om een nieuw avontuur aan te gaan en ik ben zo eigenwijs om te denken dat we een heel mooi seizoen tegemoetgaan. De spelers zitten nog lang niet aan hun plafond. Aan mij de taak om ze richting de top te helpen.' Dat hij uitgerekend voor Ajax koos als zijn nieu we club, vindt Ten Cate niet meer dan logisch. 'Als jonge trainer wil je ooit een keer een club uit de top drie trainen. Met Ajax als nummer één. Als je dan ook nog eens een geboren Amsterdammer bent, is de keuze gemakkelijk.' Ten Cate laat weten het niet moeilijk te vinden om voor het eerst in zijn carrière de eindverant- augustus 2006

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 23