'ALS JE MINSTENS ZO HARD WERKT ALS JE TEGENSTANDER, PAS DAN KAN DE KWALITEIT DE DOORSLAG GEVEN' 22 De nieuwe aankopen op een rijtje: Gabri, Gentenaar, Krohn-Dehli, Stam, Roger, Perez en Ogararu. werd de opvolger van Hans Vonk en de Roemeen George Ogararu kwam als vervanger van rechts back Hatem Trabelsi. Uit Spanje kwamen twee hoog aangeschreven middenvelders. Ten Cate wist Gabri, met wie hij drie jaar samenwerkte bij FC Barcelona, over te halen om zijn carrière bij Ajax voort te zetten. Ook linksbenige half- speler Roger, nog een product uit de opleiding van de Catalaanse club, maar vorig seizoen uitkomend voor Villarreal, verbond zich aan de Amsterdamse club. Tom de Mul kwam na een jaar verhuurd te zijn geweest terug van Vitesse en Michael Krohn- Dehli koos weer voor Ajax na een seizoen bij RKC Waalwijk. Tel hierbij Klaas Jan Huntelaar op, die nu aan zijn eerste volledige seizoen bij Ajax begint, en het is duidelijk dat Ajax er sterker op geworden is. Toch zou Ten Cate er graag nog een speler bij krijgen. 'Ik wil nog wel een "type Gabri". Die heeft gif in zijn lijf, veel diepgang in zijn spel en is een echte aanjager. Een speler die Ajax gemist heeft in het verleden. Hopelijk gaan we dit seizoen heel veel wedstrijden spelen en dat kan Gabri nooit allemaal in zijn eentje. Een club als Ajax houdt ook altijd zijn ogen open op de transfermarkt.' spelers terechtwijzen. Om vlak daarna weer met ze te dollen. 'Ik vind niet dat ik hard ben. Ik ben wel direct. Ik ga niet over lijken. Ik zeg het met- een als ik iets zie wat me niet bevalt. Daar staat tegenover dat als iemand iets goed doet, ik hem voor de hele groep een compliment maak. Ik ben nu aan het leren hoe de spelers als mens in elkaar zitten. We moeten openheid zien te betrachten. Ze mogen mij ook vertellen als ik het fout zie. Soms zeg je iets tegen een speler en dan geldt dat niet alleen voor hem, maar ook voor anderen die bijvoorbeeld op die positie spelen. Iedere trainer heeft zijn eigen manier van werken.' Wie een training van Ajax bekijkt, zal zien hoe veel er gelachen wordt tussen het harde werken door. Een must, volgens Ten Cate. 'De basis moet plezier zijn, plezier in alles wat je doet. Dan komen de resultaten. We proberen het enthousias me terug te brengen. Ajax moet altijd A-kwaliteit leveren, dat wordt ook verlangd door de suppor ters. Het is dan ook essentieel dat we spelvreugde uitstralen. Dat geeft dan weer een wisselwerking met het publiek in het stadion. Het gevaar van het prediken van plezier is dat iedereen denkt: lang leve de lol. Zo is het niet, het is keihard werken. Maar je kan in de spelvormen, de oefenvormen en in je opmerkingen wel wat plezier leggen. In het team en de staf moet iedereen zich realiseren: we hebben het mooiste beroep van de wereld. Ik eis van iedereen volledige inzet en een grote arbeidslust. De basis is arbeid en plezier, zo moe ten we de vonk laten overslaan naar de tribunes. Ajax wordt gezien als mooi en stilistisch, maar in topvoetbal is arbeid noodzakelijk. Als je minstens zo hard werkt als je tegenstan der, pas dan kan de kwaliteit de doorslag geven. 'Af en toe is het de kunst om goed naar je spelers te luisteren. Als Jaap stam zegt dat hij een keer liever 's middags in het krachthonk gaat zitten dan de veldtrai- ning mee te doen, moet je daar begrip voor heb ben. Ik weet heus wel wanneer mensen mij in de maling proberen te nemen. Soms heeft een speler een aai over zijn bol nodig, soms een schop onder De aanpak Een van de opvallendste veranderingen ten opzich te van de voorgaande jaren is de manier waarop Henk ten Cate training geeft. De oefenmeester is er een van het type hands on. Hij duwt zijn spe lers letterlijk in de goede richting, slaat regelmatig een arm om iemand heen of klopt op een schou der. Ook verbaal is de trainer zeer aanwezig en kan hij in niet mis te verstane bewoordingen zijn De eerste training van het seizoen werd door de supporters gevolgd vanaf een speciaal gebouwde tribune langs het trainingsveld. Onder het toeziend oog van Laurens Ebben en Henk ten Cate werd om te beginnen aan de conditie gewerkt. Ajax Magazine

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 22