Henk ten Cate 'DE KRACHT VAN EEN GOED TEAM IS DAT HET IN BALBEZIT AL GOED STAAT VOOR ALS HET DE BAL STRAKS NIET MEER HEEFT' De trainer Met nieuw Ajax terug naar de top Bij zijn aanstelling verkondigde de nieuwe trainer Henk ten Cate precies datgene wat ieder een wilde horen: Ajax is het aan zijn stand verplicht om successen te halen. De komst van de coach die als rechterhand van Frank Rijkaard met FC Barcelona vorig seizoen de Champions League won, ging gepaard met een groot aantal vernieuwingen binnen het eerste elftal. En al wil Ten Cate zelf niet naar het verleden kijken, het is opvallend hoe nieuw Ajax eruit is gaan zien in de strijd om terug te komen aan de top. tekst Joris Zandbergen fotografie Louis van de Vuurst Henk ten Cate, geboren in Amsterdam op 9 december 1952, liet meteen al weten niet te willen oordelen over het werk van zijn voorganger. 'Ik ken de omstandighe den waaronder hij heeft moeten werken niet. Ik kan alleen kijken naar de cijfers en dan constateer ik dat vierentwintig punten achterstand op PSV teveel is,' zei Ten Cate bij zijn presentatie. 'Ajax is aan zijn stand verplicht om successen te halen.' Vol goede moed begon de coach met de Surinaamse roots aan het karwei bij de Amsterdamse trots. 'De zon schijnt weer boven de ArenA,' kondigde hij aan op zijn eerste werkdag. Ook de buiten wacht was optimistisch vanaf dag 1, maar kon tegelijk constateren dat weinig dingen hetzelfde waren gebleven in vergelijking met de vorige jaren. 'Het is heel leuk dat iedereen opti mistisch is,' zegt de nieuwe Ajax-coach. 'Ik denk dan ook dat er iets heel moois kan groeien in Amsterdam.' Balans Het elftal van Ajax van de voorgaande seizoenen heeft het nooit ontbroken aan talent. In een steeds sneller draaiende voetbalwereld, waarin steeds meer spelers steeds sneller van club veranderen, bleef Ajax toch steeds op de been omdat het ene na het andere talent uit de jeugdopleiding de stap naar het eerste elftal maakte. Echter, zo stelde Ten Cate ook al vast, je wint niet met talent alleen. Het evenwicht ontbrak bij de Amsterdammers. Technisch directeur Martin van Geel signaleerde het probleem en ging in samenspraak met de nieu we trainer de markt op om juist dat probleem op te lossen. 'We hebben geprobeerd om meer kwa liteit en balans in het elftal te brengen,' zegt Ten Cate. 'Het is onontbeerlijk. Balans tussen aanval en verdediging en balans tussen jeugdig talent en ervaring. Ik kijk nu toch een klein beetje ach terom, en moet constateren dat Ajax aan "kwa litatieve ervaring" te weinig had. Stam, Gabri en Roger erbij, daar valt winst uit te halen. Ook hebben de jonge talenten als Sneijder, Heitinga en Babel nu een WK in hun bagage.' Het fundament onder de door Ten Cate verlangde speelwijze is er eveneens een van balans. Hoewel hij bekend staat als een trainer die aanvallend voetbal pre dikt, begint bij Ten Cate alles bij de verdediging: 'En daarmee bedoel ik niet alleen de laatste linie. Verdedigen doe je met zijn allen in mijn optiek. Een gedeelte van het elftal moet bij balbezit al verdedigend denken. Dat is niet gemakkelijk, maar het is wel aan te leren. Voetbal bestaat uit de tijd dat je de bal hebt en de tijd dat je niet in balbezit bent. De kracht van een goed team is dat het in balbezit al goed staat voor als het de bal straks niet meer heeft. Daar zijn we nu volop mee bezig. Er is hiervoor een belangrijke rol wegge legd voor Jaap Stam. De organisatie moet zo goed worden dat we straks niet meer verrast worden. De spelers moeten in deze manier van spelen gaan geloven. De verdediging bepaalt hoe vaak, waar en wanneer we kunnen aanvallen. Dan komt het dus weer neer op balans. Het idee is overal een man meer te hebben. Dus om je zo te positione ren dat je in balbezit ergens een vrije man hebt en dat je bij balbezit van de tegenstander een extra verdediger hebt.' De aanvoerder Halverwege het traditionele trainingskamp in De Lutte, benoemde Ten Cate Jaap Stam, de van AC Milan overgekomen vedette, tot aanvoerder. Als zijn secondanten koos de coach voor Kenneth Perez en Klaas Jan Huntelaar. Ten Cate: 'Jaap Stam is een grote speler. Als je ziet wat hij tijdens de wedstrijden uitstraalt. Jaap is een voorbeeld voor de jonge spelers, hij is altijd geconcentreerd en neemt het voortouw tijdens de trainingen. Ik wil de anderen niet te kort doen, maar Jaap is 34, loopt altijd voorop en wil alles win nen. De aanvoerder moet het verlengstuk van de trainer zijn in het veld, iemand naar wie de spelers luisteren, die de organisatie bewaakt en die de spreekbuis van de groep is. Kenneth Perez is de aanvoerder uit de groep van buitenlandse spelers en Klaas Jan Huntelaar uit de groep van jonge honden. Zo zijn alle geledingen uit de groep vertegenwoordigd.' De aankopen Niet minder dan dertien spelers die aan het begin van het seizoen 2005-2006 op de elftalfoto ston den, verlieten de club tijdens of na de vorige voet baljaargang. Nu hoefden die niet allemaal ver vangen te worden, want Ten Cate werkt het liefst met een groep van zo'n tweeëntwintig spelers. 'Ongeveer zestien spelers die allemaal in de basis zouden kunnen staan, jonge talenten en de kee pers. Al zal dat aantal dit seizoen eerder rond de vijfentwintig liggen', zegt de trainer. Versterkingen dienden er echter wel gehaald te worden, en dat moesten bij voorkeur gelouterde voetballers zijn. Het binnenhalen van Europese topverde- diger Jaap Stam was een geweldige zet van de club. Ervaren doelman Dennis Gentenaar augustus 2006

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 21