De week van Jaap Stam Jaap Stam, de nieuwe aanvoerder van Ajax, beleefde tijdens de voorbereiding van zijn team op de nieuwe voet balcompetitie een interessante week. Met zijn ploeg was Stam actief op de Testimonial van Dennis Bergkamp en speelde hij oefenduels tegen Emmen en Borussia Dortmund. Tussendoor moest hij op de elftalfoto en vernam de verdediger wie de opponent is in de voorronde van de Champions League. tekst Joris Zandbergen fotografie Louis van de Vuurst Stam omhelst de afscheid nemende Bergkamp. Dennis Bergkamp 'Het was een mooie dag,' is het eerste wat Jaap Stam zegt over de Testimonial, de afscheidswed- strijd van Dennis Bergkamp, zijn tegenstander in de Premier League en zijn ploeggenoot in Oranje. 'Iedereen die hiervoor door Dennis uitgenodigd was, vond het een bijzondere ervaring. Ik kon het zelf altijd heel goed vinden met Dennis, ook buiten het veld. Hij is een fenomeen, iemand die veel be tekend heeft voor het Nederlandse voetbal en het internationale, zeker het Engelse. Het waren altijd mooie wedstrijden toen ik nog bij Manchester United speelde en hij al bij Arsenal. Je moet altijd extra attent blijven als je tegen Bergkamp speelt, hij kan met zijn techniek en inzicht je steeds ver rassen.' Stam speelde tijdens het voetbalfeest dat Arsenal - Ajax was, net als Bergkamp mee in beide helften. In het eerste deel als aanvoerder van het Ajax anno 2006 tegen het hedendaagse Arsenal en in de tweede helft als vervanger van Danny Blind centraal in de verdediging bij de Ajax Legends. 'Dennis had me dat gevraagd. Hoewel ik natuur lijk nog geen Ajax-verleden heb, kon het toch wel. We hebben bij het Nederlands elftal vaak samengespeeld en we hebben altijd een goede band gehad. 'Wat Dennis van zijn afscheid vond, weet ik niet, In de tweede helft van de Testimonial speelde Stam (hier met in zijn rug Patrick Vieira) als vervanger van Danny Blind centraal in de verde diging bij de Ajax Legends. want hij blijft altijd zo koel. Ze noemen hem niet voor niets de leeman in Engeland. Maar hem ken nende heeft hij er wel van genoten. Met het Ajax van nu hebben we na de wedstrijd een hapje gege ten in het stadion. We zijn niet naar een afscheids feestje gegaan, of zoiets. Dat nieuwe stadion, het Emirates Stadium, is trouwens erg mooi, met een fantastische grasmat. Het is wel een groot verschil met Highbury, ik geloof dat er in het nieuwe sta dion twee keer zoveel toeschouwers passen. Maar dat is in de Premier League geen probleem, die mensen komen wel.' De provincie in Drie dagen na het afscheidsfeest van Bergkamp bevond Ajax zich in een heel andere omgeving. De tegenstander heette Emmen en er werd gespeeld in het stadionnetje (en in de winter ijsbaan) in Veenoord - Nieuw-Amsterdam. De eerstedivisi- onist werd met 6-0 verslagen en Jaap Stam had, zoals hij altijd alles doet, de oefenwedstrijd zeer serieus genomen. 'Toch weer een goede test. We speelden in de eerste helft goed en gaven veel druk naar voren. Halverwege was het 4-0 voor Ajax Magazine

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 16