arie arie Museumstukken Juichtonen 6 april 1986 Trainer Johan Cruijff laat Aron Winter in het eerste debuteren pijlsnel staat het jochie op begint zich gretig warm te lopen mag daarna het jack uitdoen het ritsje gaat wat moeilijk open de trainer glimlacht flauw herkent het fenomeen hoe lang is het alweer geleden dat hij zelf debuteerde in ajax 1 de invaller laat meteen wat zien en treft al na een paar minuten doel het publiek dat arie arie roept zit op het puntje van de stoel de geschiedenis wordt herschreven heel Paramaribo viert feest van al die ontelbare debuten is er zelden een zo mooi geweest tekst Chris Willemsen fotografie George Verberne Twee musea staan deze zomer even stil bij Ajax. Het Amsterdams Historisch Museum heeft in de vaste expositie een Ajax-tribune opgenomen, voor en door supporters. En het Theo Thijssen Museum behandelt de opkomst en inburgering van de Amsterdamse sport. De zwager van de Amsterdamse schrijver was een van de oprichters van Ajax. tekst Jeroen Kleijne Op de bovenste verdieping van het Amsterdams Historisch Museum - tussen de krakersrellen en de witkar van provo Luud Schimmelpenninck - staat sinds 3 augustus een kleine tribune. Bezoekers kunnen vanaf hun staanplaats kijken naar 'De gouden jaren', een korte, maar vermakelijke film over de histo rie van Ajax. Drie supporters uit ver schillende genera ties komen aan het woord. 'Het week end is Ajax,' zegt de 88-jarige Wim Schoevaart, die als schooljongen tien cent betaalde voor een staanplaats. 'Ons grote voor- Een bescheiden maar interessante Ajax-opstelling heeft een permanente plaats beeld was Engeland. gekregen in het Amsterdams Historisch Museum. Dan zongen we met FOTO AMSTERDAMS HISTORISCH MUSEUM zijn vijftienen in vak F You'll never walk alone, waarvan niemand de tekst kende - behalve de eer ste twee regeltjes,' is de herinnering van Ben (52), een van de initiators van de F-side. In de tribune heeft het museum achter glas kost bare kleinoden tentoongesteld van de drie sup porters. Zoals het miniatuurchampagneflesje dat Peter (34) in 1995 in het vliegtuig heeft gekregen na de overwinning van Ajax in de finale van de Champions League. En het bord dat Wim Schoevaart kreeg bij zijn veertigjarig jubileum als Ajax-lid. Ben heeft een doos vol cassettebandjes afgestaan. 'Als ik zelf naar de wedstrijd was, had ik mijn moeder geïnstrueerd. Ik had alles klaar gezet. Ma, om kwart over acht moet je die en die knop indrukken, om negen uur de pauzeknop en als ze weer beginnen die knop. Dus ik heb een he leboel bandjes met de originele wed- strijden van Ajax.' Voor Ajax-suppor- ters is het nieuwe onderdeel van het Amsterdams Hist orisch Museum ze- In de begintijd was voet bal nog een elitesport voor 'heren in geklede jas en bolhoed'. FOTOARCHIEF AJAX ker een bezoekje waard, hoewel het erg bescheiden van omvang is. Het voordeel is wel dat je nog vol doende tijd overhoudt om een bezoek te brengen aan het geboortehuis van de Amsterdamse schrij ver Theo Thijssen (1879-1943) in de Jordaan. Het daarin gevestigde museum besteedt nog tot zeker 1 oktober aandacht aan de opkomst en inburgering van de Amsterdamse sport, die groten deels samenvielen met het leven van de schrijver. Te zien zijn onder meer de noren waarop Jaap Eden in 1889 het WK allround schaatste, andere sportattributen en historische foto's. Pronkstuk van de tentoonstelling is de originele oprichtingsbrief van Ajax. In 1909 trouwde de schrijver namelijk met Geertje Dade. Zij was de zus van Han Dade, mede-oprichter en uiteindelijk ere-voorzitter van Ajax. Thijssen getuigde na zijn (tweede) huwelijk regelmatig van zijn liefde voor Ajax, onder andere in zijn eigen blad voor on derwijzers De nieuwe school: 'Het is me al enige keren gebeurd, dat ik ergens buiten de stad ge sproken had, en Zondagochtend weer weg wou, dat een gastvrije kollega me vroeg, waarvoor die haast diende. En als ik dan zei: "Ik moet om twee uur in Amsterdam zijn om naar 't voetballen te kijken" - dan blééf de kollega beleefd, maar uit heel z'n houding sprak een stil verwijt. Hij had nooit gedacht dat ik een van de vele dwazen was, die men in het afschuwelijke kranten-sport-bar- goens enthousiasten noemt!' Amsterdams Historisch Museum, Nieuwezijds Voorburgwal 357, Amsterdam. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag, 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag 11.00-17.00 uur. Theo Thijssen Museum, Eerste Leliedwarsstraat 16, Amsterdam. Openingstijden: donderdag tot en met zondag, 12.00-17.00 uur. augustus 2006

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 111