b V bekende internationale voetballers; heb drie schilderijen in het museum van Manchester United hangen en twee bij Barcelona. De voetballers vinden ze zelf heel mooi en voor hen is de prijs natuurlijk geen probleem. Ik probeer ze altijd persoonlijk af te leveren en met ze op de foto te gaan. Geweldig vind ik dat. Ik doe nu ook popsterren.' Ook René Broné baseerde zijn aqua rel van Jari hitmanen op een foto, al had hij die wel zélf genomen. 'Uiteindelijk wijkt de aquarel enorm af van de foto. In een kunstwerk moet je je toch kunnen uitleven. Op de foto kwam geen bal voor, maar ik vond het juist leuk om de bal erbij te halen, zonder dat precies duidelijk is wat er gebeurt. Dat is leuk voor de kijker, want die kan zelf bedenken wat er gaat gebeuren of gebeurd is: heeft Litmanen net de bal gekopt, gaat hij schieten? Je kunt zeggen: zo nam Litmanen de bal aan. Ik ben een Ajax-supporter in hart en nieren en sportschilder, dus dat kwam mooi uit. Litmanen vond de aquarel mooi. Hij heeft er een aantal gesigneerd en er vijfentwintig meegenomen naar Helsinki.' Cadeau Schilderes Ans Markus had niet be paald iets met Ajax, of voetbal in het algemeen. De afgelopen vijfentwin tig jaar maakte zij meer dan 650 schilderijen, veelal 'over vrouwen die vrij willen zijn', zoals ze zelf zegt. Of: 'de emotionele belevingswereld van de mens in relatie tot zijn omgeving'. Haar 'Amsterdam Aren A op handen gedragen' hangt op een prominente plek in het gebouw: langs de trap die leidt naar brasserie Ajax en de Koninklijke Loge. Bij het schilderij heeft Markus een bordje gehangen met daarop de tekst: 'Ik heb ge tracht de indrukwekkend krachtige uitstraling van de buitenkant en het sentiment van de binnenkant van de ArenA te verbeelden.' Het schilderij werd bij de opening op 14 augustus 1996 onthuld. Markus is uitermate gefascineerd door de ArenA. 'Ik vind het een heel bijzonder gebouw, heel mooi ook. Het lijkt wei of er een gigan tisch grote UFO geland is. Het heeft iets vervreemdends, iets mystieks.' Markus beschouwt de ArenA 'als De wandschildering van Danny Blind door Rob Schotsman bij het Ajax Museum. De muren van de trappenhuizen zijn door Rob Schotsman beschilderd met Ajax-spelers en artiesten, een cadeau voor ons Nederlanders. Iedere keer als ik er met de auto langsrijd, vind ik het weer een onwerkelijk gebouw, iets uit een science-fictionfilm' Markus praat met een enorm en thousiasme over de ArenA. 'Toen bekend werd dat het gebouwd zou gaan Worden, wilde ik er iets mee doen, of ik er nou een opdracht voor had of niet. Ik ben gevraagd door BallastNedam en de BAM om dit schilderij te vervaardigen. Ik ben er heel vaak geweest toen het gebouwd werd. Van de architect heb ik de bouwtekeningen gekregen, die heb ben me geholpen om het op tijd af te krijgen. Op het moment dat ik het schilderde, waren ze bezig met die geruite blokken aan de buitenkant. Zoals ik het geschilderd heb, kun je het bijna niet meer zien, door al die gebouwen die er inmiddels voor staan. Ik had nog vrij zicht. En ik moet zeggen dat mijn schilderij of ficieel klopt met de werkelijkheid. De ArenA heeft een plekje in mijn hart. Als ik er langs rijd is het altijd even kijken en ik geniet keer op keer van dat prachtige gebouw! Die be vlogenheid moet je bij het schilderen bok hebben, vind ik, anders ben je» augustus 2006

Presentatiegids (1987-2013) | 2006 | | pagina 105