'De Ajax-jeugdopleiding zal altijd talenten blijven brengen' John van den Brom De Toekomst tekst Monique Janse fotografie Louis van de Vuurst De jeugdopleiding is de trots van Ajax. Aan het hoofd van deze kweekvijver voor talenten staat sinds deze zomer John van den Brom. 'Het vervult mij met trots dat ik aan het hoofd sta van de opleiding van Ajax. Je merkt dat tegen deze club wordt opgekeken.' Dat is op zich niet vreemd, want grote spelers als Johan Cruijff, Marco van Basten, Frank Rijkaard en Patrick Kluivert genoten allen hun opleiding bij Ajax. Een speler komt niet zomaar bij Ajax binnen. Daar gaat een strenge selectieprocedure aan vooraf. Hiervoor ontwikkelde Ajax het TIPS-model, dat staat voor Techniek - Inzicht - Persoonlijk heid - Snelheid. Deze vier elementen zijn nodig om te kunnen slagen bij Ajax. P en S zijn over het algemeen aangeboren eigenschappen. T en I zijn altijd voor verbetering vatbaar. Alle verrichtingen van jeugdspelers worden bijgehouden in het Ajax-paspoort, dat alle jongens bezitten. Met kerst krijgen de spelers een tussenrapport en aan het eind van het seizoen wordt beoordeeld of een jongen door mag stromen naar een hoger elftal. 'Ajax zal altijd talenten blijven brengen,' stelt Van den Brom met zekerheid vast. 'Juist ook door het systeem van TIPS, het paspoort en de evaluatie. De oplei ding begint al bij jochies van zeven, acht jaar. Die worden niet als een computer gestuurd en krijgen nog alle vrijheid om hun acties te maken, maar ze leren door de jaren heen wat de geschikste momen ten voor de actie zijn.' Van die jonge talenten die bij Ajax binnenkomen door middel van scouting, stages of de talentendagen zal slechts een klein aantal het eerste elftal halen. Van den Brom: 'Voor ons is het een uitdaging om die talenten zo goed mogelijk te begeleiden. Niet alleen op het voetbalge- bied, maar ook met hun studie en op het mentale vlak.' In de D-junioren speelden Wesley Sneijder (onderste rij derde van rechts) en John Heitinga (bovenste rij derde van rechts) al samen. Deze elftalfoto is uit het seizoen 1994-1995. augustus 2005 93

Presentatiegids (1987-2013) | 2005 | | pagina 93