Boude stelling Met de aankopen Leo van Veen en Jan Molby en een fitte Johan Cruijff in de gelederen voorspelde trainer Aad de Mos in 1982 nieuwe Europese successen voor Ajax. door wel wat reserves in: 'Hoewel Ajax in de afgelopen maanden een enorm stuk kwaliteit is kwijtgeraakt, ben ik van mening dat met de huidige selectie Ajax- waardige prestaties kunnen worden neergelegd.' En: 'Je kan geen ijzer met handen breken en er zal enorm hard gewerkt moeten worden om tot een hechte eenheid te komen. Dat sterkt mijn overtuiging dat Ajax, met geduld en beleid, dit seizoen aan de verwachtin gen zal voldoen, als schakel naar de toe komst.' Die laatste zin is niet alleen lelijk, maar ook nogal betekenisloos: wat zijn dan de verwachtingen? Hoe dan ook zijn het blijkbaar geen al te hoge verwachtingen, als het seizoen fun geert als schakel naar de toekomst. Voor het eerst sinds twintig jaar belandde Ajax gedurende het seizoen op de der tiende plaats (om overigens nog knap als tweede te eindigen). Voor de betere voorspellingen moeten we toch bij Louis van Gaal zijn. De trai ner was in 1995 optimistisch, realistisch en eerlijk. Zo gaf hij toe dat de vele jeug dige spelers in de selectie (iets waarvoor hij later veel lof zou krijgen) daarin niet alleen waren opgenomen omdat zij 'de werkelijke Ajax-stijl' vertegenwoor digden, maar dat het ook een keuze uit noodzaak was. De Nederlandse voet balcultuur laat het immers, volgens Van Gaal, niet toe om er een zeer ruime selectie op na te houden daar gevestigde spelers geen genoegen nemen met een plaats op de reservebank, of zelfs de tribune. 'Heel Ajax wil aantonen dat wij met onze aanvallende speelstijl toch ver kunnen komen. Dat hebben wij al eens bewezen in het UEFA-Cuptoernooi, maar het zou uiteraard fantastisch zijn wanneer wij dat ook in de prestigieuze Champions League konden doen. De jonge gasten staan nog onbevangen en hongerig tegenover uitdagingen op topniveau.' Mooie woorden, zelfbewust, maar Kurt Linder aan het begin van het seizoen 1988-1989 met naast hem de nieuwe spelers (vanaf links) Jonk, Willems, Werdekker, Pettersson en Verkuijl. Voorzitter Ton Harmsen had alle vertrouwen in zijn ski-vriend - tot het seizoen zes wedstrijden oud was. augustus 2005 89

Presentatiegids (1987-2013) | 2005 | | pagina 89