Stefan Kovacs en zijn opvolger George Knobel (met op de achter grond assistent-trainer Bob Haarms) in 1973 op weg naar Belgrado waar Ajax zijn derde opeenvolgende Europa-Cupfinale speelde - en won. Zo mocht de ex- trainer van MW even ruiken aan het succes, dat hij zelf met Ajax nooit zou behalen. Tomislav Ivic (rechts) broederlijk met enfant terrible Tscheu-la Ling, uitgerekend een van de spelers die volgens de trainer 'terug naar school' moesten. En zo zal het in de toekomst ook gaan: als Ajax in de toekomst problemen mocht hebben, dan zullen die binnens kamers blijven.' Twee weken later vertrok Cruijff toch naar Barcelona, en later in het seizoen kreeg Knobel zijn ontslag, nadat hij zijn problemen 'buitenskamers' had voorge legd aan het sensatieblad Deze Week, dat ze onder de kop 'Ajax gaat stuk aan drank en vrouwen' presenteerde. Rinus Michels, in 1975 als interim trainer teruggekeerd, zag vooralsnog weinig succes gloren. 'Tussen het Ajax op zijn hoogste niveau en het Ajax van nu ligt een verschrikkelijke afgrond. Ik zit met een aantal spelers waar ik part noch deel aan heb. Ik ken hun kwaliteiten niet. Er is voor geen twee centen vertrouwen en voor geen twee centen discipline wat betreft de organisatie. We zullen eerst de grote lijnen weer terug moeten zien te krijgen. Dat wordt hard werken.' Een juiste voospelling, want verder dan hard werken kwam het niet. Met een 'Ajax moet terug naar school' stelde Tomislav Ivic zich in augustus 1976 voor in Voetbal International. De Joegoslavische trainer voorspelde dat Ajax minstens twee jaar nodig zou heb ben om weer aan de top te komen. Krol, Notten, Geels en Hulshoff waren echte profs, de anderen ontbrak het volgens Ivic aan elementaire zaken. 'Ling heeft een uitstekende dribbel, maar voor de rest is hij in de jeugd nooit goed getraind. Basisprincipes, zoals zijn t raptechniek en het werken zonder bal, daar is nooit aandacht aan besteed.' Maar met een uitgekiende, wat meer afwachtende tactiek wist Ivic Ajax binnen een jaar terug te brengen aan de vaderlandse top. Zes jaar later lijkt Ajax, met de terugge keerde Johan Cruijff, de vaderlandse top ontgroeid. In de aanloop naar het nieu we seizoen voorspelde de als hoofdtrai ner debuterende Aad de Mos succes over de grenzen. 'Ik denk dat Johan Cruijff ook iedereen wil afbluffen die kritiek op hem gehad heeft. Ik weet zeker dat hij nog een keer internationaal wil vlammen, maar dan moet hij fit zijn.' De Mos' woorden komen akelig precies uit. Cruijff vlamt twee keer tegen Celtic, maar als hij vlak voor tijd gebles seerd is uitgevallen, scoort Celtic en is Ajax uitgeschakeld. Geen verzwakking Vanaf 1987 richten én de trainer, én de voorzitter én de algemeen directeur zich rechtstreeks tot de Ajacieden, in het gecombineerde clubblad/A/^x Magazine. In deze 'officiële' statements, waarin het 'gezag' zijn visie kenbaar maakte, werd de realiteit vaker uit het oog verloren dan in interviews. In 1*987 raakte Ajax zijn topscorer en sterspeler Marco van Basten kwijt. Geen pro bleem, volgens Ton Harmsen in de pre- sentatiegids 1987-1988: 'Ik ben het met Johan Cruijff eens dat we door de nieu we aankopen niet verzwakt zijn. Ik geloof dat we ons de kampioenskansen niet zo snel meer zullen laten ontnemen als vorig jaar het geval was.' Cruijff deed niet onder voor zijn voorzitter: 'Over de nieuwe aankopen Hennie Meijer, Jan Sorensen en Frank Stapleton kan ik alleen maar tevreden zijn.' Harmsen: 'Steeds meer zie je dat ook bij andere clubs de Ajax-lijn wordt overge nomen. Feyenoord zoekt het nu terecht in de jeugd en ook PSV zal daar niet aan ontsnappen. Op een gegeven moment wordt het niet meer geaccepteerd dat zo'n zes buitenlanders het gezicht van de club bepalen.' Een uitspraak die nu nog al gedateerd aandoet. Een jaar later maakte Harmsen het nog bonter, toen - na veel afzeggingen van toptrainers - Kurt Linder ineens trainer van Ajax werd, terwijl de Duitser al lang niet meer in het profvoetbal werkzaam was. Linder bouwde tussen de regels 88 Ajax Magazine

Presentatiegids (1987-2013) | 2005 | | pagina 88