1HMPT' s 'ViSfe VRHBlllilSm «bs Met de terugkeer van trainer Vic Buckingham en de aankop van Klaas Nuninga verwachtte men in 1964 dat de Ajax- doeipunten 'als rijpe appelen van de boom' zouden vallen. Rinus Michels voorzag dat meer discipline en hardheid zouden leiden tot successen, en kreeg gelijk. Ajax zal veranderen'. Maar, zo meende Kovacs, Ajax zou attractiever moeten gaan spelen. 'Heerste er ondanks de vreugde van het winnen van de Europa Cup bij veel mensen toch niet wat onbe hagen over de wijze waarop die 2-0 overwinning op Panathinaikos tot stand kwam. Resultaten spreken mis schien tot de verbeelding, als die resul taten bovendien nog bereikt worden na het leveren van een werkelijke toppre statie zullen ze dat veel langer doen. Professioneel voetbal is goed, maar het mag geen synoniem voor koel voetbal gaan betekenen. De schoonheid van het spel moet blijven.' Ajax wint de Wereld Cup Kovacs' woorden bleken van profetische waarde: in zijn mooiste seizoen ooit won Ajax alles wat er winnen valt. Voor loze voorspellingen moeten we naar de grammofoonplatenmarkt. De Specials bereikten met 'Ajax wint de Wereld Cup' de 26ste plaats op de hitparade; opvallend omdat Ajax in 1973 niet eens om de Wereld Cup zou gaan spélen. George Knobel volgde in 1973 Kovacs op. De ex-trainer van MW zag vlak voor het seizoen weinig problemen. Na een nachtelijke discussie in La Coruna, waar Ajax een toernooi speelde, werd duidelijk dat Cruijff niet naar Barcelona zou vertrekken. Het verlies van de aan voerdersband aan Piet Keizer na een stemming in de spelersgroep was verge ven en vergeten, volgens Knobel. In Voetbal International verklaarde hij zich op het seizoen te verheugen. 'Ik heb van elke speler bevestigd gekregen dat ze nu voor honderd procent willen gaan wer ken, iedereen heeft me zijn woord gege ven. Er is niets meer blijven hangen. We hebben met de spelers alleen een "gen tlemen's agreement" gemaakt, er wordt niet meer over de zaak gesproken. Stefan Kovacs verwachtte dat suc cessen langer beklijven als ze bereikt worden met attractief spel. Onder zijn leiding speelde Ajax schitterend en superieur voetbal waarmee het alles won wat er te winnen viel. augustus 2005 87

Presentatiegids (1987-2013) | 2005 | | pagina 87