De week van. Bergkamp De vrijdag duurt lang voor de trainer, want pas om kwart over negen treedt Ajax zelf aan in het LG Amsterdam Tournament. Voor de wedstrijd tegen Arsenal zoekt hij Dennis Bergkamp op, ook al een speler die de trainer bij Ajax nog heeft meegemaakt. 'Ik kan me nog goed herinneren dat hij tijdens het trainingskamp voor de UEFA-Cupfinale ziek naar huis moest. Nadat we de fina le hadden gewonnen, zijn we met de spelersbus naar zijn huis gereden en hebben Danny Blind en ik hem de Cup op zijn bed gebracht. Als ik hem tegenwoordig tegenkom, dan vraag ik altijd even hoe het met hem, zijn vrouw, zijn vier kinderen en zijn ouders is. De herinneringen die we samen hebben, wis je niet uit.' Een paar uur later op het veld speelt Bergkamp of hij nog steeds 26 is, in plaats van 36. Van der Lem is druk doende tijdens de wedstrijd. Hij vliegt van zijn stoel op, geeft aanwijzingen maar kan ook ogenschijnlijk rustig zitten. Ajax verliest van een sterk Arsenal. Het wordt 1-0 voor de Londenaren. 'De mensen ver wachten dat Ajax de sterren van de hemel speelt, dat we alles winnen en dat we mentaal in balans zijn. Dat kan toch niet als je zo veel jongens van achttien, negentien jaar hebt? Wat verwach ten ze wel niet? Ik vind wel dat onze spelers te veel ontzag hebben gehad voor Arsenal. Respect is goed, ontzag niet. Als je helemaal vol bent van de tegenstander, sta je eigenlijk al met 1-0 achter.' Na de eerste wedstrijd van het Tournament is de week dat Ajax Magazine Gerard van der Lem volgt, voorbij. Een zeer afwisselende week voor de assistent-trainer is afgesloten. 'Ik heb een leuke, zeer gevarieerde baan. Dit is dan wat je ziet, maar er gebeurt natuurlijk ook veel wat je niet ziet.' augustus 2005 73

Presentatiegids (1987-2013) | 2005 | | pagina 73