Diplomatiek Hoofdtrainer niet één beste plaats voor Hedwiges, maar qua motoriek moet hij wel achter de bal spelen,' aldus de trainer. Blind koos ook voor eigen kweek toen hij Maarten Stekelenburg tijdens het Amsterdam Tournament aanwees als eerste keeper. 'Een keuze voor de lange re termijn,' zei Blind. 'Het is aan Maarten om het nu in te vullen of hij eerste keus blijft.' Aan de eerste termijn van Stekelenburg als eerste keeper kwam in de tweede Tournament-wed- strijd een abrupt einde toen de doelman hard in botsing kwam met Hatem Trabelsi. Het gevolg was een schou derblessure waardoor 'Steek' twee tot drie maanden uit de roulatie is. Ook Trabelsi moest na de botsing enige tijd rust houden. Een streep door de reke ning voor Blind, die vlak voor het begin van het seizoen twee beoogde basisspe lers zag afhaken. 'Ik heb geen probleem als ik moet kiezen uit twee fantastische keepers,' sprak FC Porto-trainer Co Adriaanse tijdens het Tournament. 'Ik heb pas een probleem als ik moet kie zen uit twee slechte keepers. Dit is een luxe.' Zo kan Danny Blind het ook zien. Als vervanger van Stekelenburg kan hij kiezen uit de nationale doelver- dedigers van Zuid-Afrika en Roemenië (Hans Vonk en Bogdan Lobont), ter wijl de doelman van Oranje onder 20 jaar (Kenneth Vermeer) ook al in de wachtkamer zit. En op de plaats van Trabelsi kan John Heitinga ook goed uit de voeten. Weliswaar heeft Heitinga niet dezelfde actieradius als de Tunesiër, maar verdedigend is hij solide en zijn lange pass is de mooiste uit de selectie. Communicatie staat bij Blind hoog in het vaandel. Het is dan ook van het grootste belang dat een ieder weet wat er van hem verwacht wordt. Het is ech ter niet zo dat de coach lange praatses sies belegt. 'Ik praat met sommige spe lers. Het verschilt per individu. Voor nieuwe jongens zijn sommige dingen misschien niet duidelijk. Die gesprek ken vinden dan meestal plaats voor, tij dens en na de training, vaak kort.' Ook assistent-trainer Gerard van der Lem is tijdens de trainingen veel individueel bezig met de spelers. Van der Lem, Ruud Krol en keeperstrainer Fred Grim vullen Blind prima aan. 'Het is ook een bewuste keuze de technische staf zo samen te stellen,' zegt Blind. 'Ook in de staf moet er teamwork zijn. Gerard is loyaal, kan zeer amicaal zijn zonder zijn autoriteit te verliezen. Ruud is al langer aan het team verbonden en kent wat meer van het verleden van de ploeg en de club.' Waar Danny Blind jegens zijn spelers duidelijk is in wat hij van hen verlangt, daar houdt hij zich tegenover de bui tenwereld het liefst op de vlakte waar het gaat om het bespreken van indivi duele spelers. 'Daar doe je vaak ande ren tekort mee,' is de korte verklaring. 'Vandaag de dag heeft een voetbalelftal heel veel exposure en is de rol van de media veranderd. Wat ik nu zeg, staat straks al op een website en iedereen kan daarmee op de loop gaan. Daarom ben ik vaak diplomatiek. Ik heb wat dat betreft maar een doel en dat is het beschermen van de club en van het team.' Dat team moet zich ten koste van het Deense Brondby gaan plaatsen voor het hoofdtoernooi van de Champions League. Blind was opvallend voorzich tig in het formuleren van zijn doelen voor het naderende seizoen en verkon digde dat plaatsing voor de belangrijk ste Europese competitie voor zijn ploeg zou volstaan, samen met het meestrij den om de landstitel. Het is echter niet zo dat de trainer van de Amsterdamse club wordt gehinderd door een gebrek aan ambitie. 'Nee, maar je moet er wel eerst inkomen. We bekijken het doel voor doel. Bij plaatsing zien we weer verder en stellen we een nieuw doel.' Hoe consequent en goed Danny Blind ook is als trainer, hij lijkt te beseffen dat zijn elftal vol talenten pieken en dalen snel kan afwisselen. Tegen Arminia Bielefeld speelde Ajax goed en gedisciplineerd en een week later was het team met name tegen Boca Juniors de controle over het spel kwijt. Dat twee sleutelspelers vlak voor het begin van de belangrijke eerste weken van de voetbalj aargang met een blessure moe ten afhaken, vond de oefenmeester ech ter zorgwekkender dan een mindere prestatie op het Amsterdam Tourna ment, dat Ajax voor het eerst in vijf jaar niet wist te winnen. 'De voorberei ding staat geheel in het teken van de voorronde Champions League,' sprak Blind en benadrukte dat ook de topdu- els op het prestigieuze toernooi als niet meer dan oefenwedstrijden gezien moesten worden. Zoals hij ook stoï cijns bleef toen zijn ploeg tijdens de trainingsweek in De Lutte tegen ama teurelftallen lang niet altijd spranke lend voetbal op de mat legde. 'Het staat natuurlijk lekker als het 10-0 wordt, maar ik kijk nu even niet als liefhebber naar deze wedstrijden. Waar deze groep eindigt, hangt van veel dingen af. Op de langere termijn komt het erop aan hoe je je als team ontwikkelt. Een elftal blijft, zeker in deze tijd, nooit jaren ongewijzigd. Factoren als blessu res of juist het wegblijven daarvan zijn in een seizoen ook zeer bepalend.' augustus 2005 27

Presentatiegids (1987-2013) | 2005 | | pagina 27