Blind maakt voortdurend ruimte voor spelers uit de eigen opleiding. Veel spelers die nu in de A-selectie zitten, werden door Blind gebracht toen hij jeugdtrainer en hoofd jeugdopleiding was belegd. 'Alleen, het beste team bestaat niet altijd uit de elf beste voetballers.' Wie in de voorbereiding bij de trainin gen en oefenwedstrijden langs de lijn stond, kon zien hoe goed de spelers zijn die de trainer tot zijn beschikking heeft. 'Ik heb ook niet één bepaald elftal voor ogen,' zegt Blind. 'Er zullen altijd meer dere opties zijn, afhankelijk van de tegenstander, het soort wedstrijd en zaken als blessures.' Toch zal hij tijdens het seizoen regelmatig lastige keuzes moeten maken; het is immers onvermij delijk dat goede voetballers op de bank of zelfs op de tribune gaan plaatsne men. 'Dat is het moeilijke van het trainersvak,' beaamt Blind. 'Als de mens Danny Blind heb ik er best moeite mee om mensen teleur te stellen, als trainer echter niet. Veel hangt ook af van de status van de betreffende speler. Ben je al gearriveerd en kom je toch niet in aanmerking voor speeltijd, dan is dat moeilijker te verteren dan als je nog jong bent en aan het begin van je carrière staat.' Rosenberg Markus Rosenberg kende een aarzelen de start bij zijn nieuwe club. De Zweed moest duidelijk wennen aan de Amster damse speelstijl, maar ging naarmate de voorbereiding vorderde, gemakkelij ker voetballen en maakte een goede indruk op de Ajax-volgers. 'Rosenberg speelt voortdurend op het randje om weggestuurd te worden de diepte in,' omschreef Blind de sterke punten van zijn nieuwe spits. 'Bij Malmö had Markus vrijwel geen aansluiting vanaf het middenveld en hij moet er nog vor deringen in maken om op die manier te leren spelen.' De Zweedse spits maakte in de eerste zes weken snel progressie en toonde zich een volwaardige concur rent van Angelos Charisteas voor de positie van midvoor. Op die plek kan Blind ook nog beschikken over Yannis Anastasiou, en is de jonge Ryan Babel eveneens een optie. Op links onder vindt Babel weer zware concurrentie van Nicolae Mitea, die zoals altijd gril lig speelde in de aanloop naar het sei zoen maar wiens pieken steeds hoger lijken te liggen. In het oefenduel tegen Arminia Bielefeld (4-0 voor Ajax) scoorde Babel in de eerste helft een knappe goal en kreeg Mitea na rust het publiek op de banken door zijn man via een hakbal door de benen te spelen op weg naar de achterlijn. Ook heeft Blind voor de linksbuitenpositie nog Edgar Manucharyan achter de hand, al zal die nog tijd nodig hebben om aan het spel en de cultuur bij de Amster damse club te wennen. Voor de rechter vleugel is het aanbod eveneens groot. Mauro Rosales leek de vaste rechtsbui ten, maar de Argentijn liep in het voor gaande seizoen een zware enkelblessure op, werd in zijn vaderland geopereerd en was in de seizoensvoorbereiding niet in staat om het volledige programma te volgen. Blind greep daarom in de eerste echte test voor de ploeg, op het Amsterdam Tournament tegen Arsenal, terug naar de oplossing die hij vorig seizoen al vaker hanteerde. Steven Pienaar, eigenlijk middenvelder, ging naar rechtsbuiten in de wetenschap dat verdediger Hatem Trabelsi voor de acties naar de achterlijn kon zorgen. Zo herstelde Blind ook de rechterkant met Pienaar, Trabelsi en Nigel de Jong, een combinatie die zeer goed liep vorig seizoen. Verder hopen Daniël de Ridder en Tom de Mul ook op een kans als rechtsbuiten. Verdedigende middenvelders en centra le verdedigers; Blind heeft er genoeg in zijn selectie. Lindenbergh, Galasek, Hedwiges Maduro, John Heitinga, Julien Escudé (door Blind aangewezen als aanvoerder), Zdenek Grygera en Thomas Vermaelen kunnen allemaal een verdedigende of controlerende rol in de as van het elftal vervullen. Je zal er maar uit kunnen kiezen, maar ook: je zal er maar uit moéten kiezen. 'Het is uiteindelijk de bedoeling dat de "nummer 4" doorschuift om een man meer op het middenveld te krijgen,' aldus Blind. Eigen jeugd Blind maakt voortdurend ruimte voor spelers uit de eigen opleiding. Veel spe lers die nu in de A-selectie zitten, wer den door Blind gebracht toen hij jeugd trainer en hoofd jeugdopleiding was. Maduro is een van de talenten die doorbraken onder zijn leiding. 'Er is adidas 26 Ajax Magazine

Presentatiegids (1987-2013) | 2005 | | pagina 26