Danny Blind Hoofdtrainer De keuzes van een clubman Voor Danny Blind was dit de eerste voorbereiding op het seizoen als hoofdcoach van Ajax 1. Sterker nog: de eerste voorbereiding als eindverantwoordelijke op het hoogste niveau in zijn trainersloopbaan. Het oogmerk was de ploeg klaar te stomen voor de voorrondewedstrijden voor de UEFA Champions League. Blind mocht concluderen dat hij op een na alle posities minstens dubbel bezet heeft met goede voetballers. De Ajax-trainer staat voor een aantal moei lijke keuzes, want de selectie is rijk aan talent en dus zal hij spelers moeten teleurstellen. Voor de trainer Danny Blind is dat geen probleem, zegt hij zelf. Voor de mens Danny Blind wel, maar dat is even van ondergeschikt belang. tekst Joris Zandbergen fotografie Louis van de Vuurst Het is 13 juli en de zon schijnt volop over het trainingsveld van Ajax in De Lutte. Danny Blind laat zijn man schappen aan het begin van de training een paar tikspelletjes doen. De Ajacieden moeten de gekste caprio len uithalen om niet getikt te worden en de selectie giert het uit van het lachen. Blind staat er zelf ook met een grote grijns bij, maar geeft zijn spelers ook een boodschap mee: 'Dit is wel Spielerei, maar er zit ook een gedachte achter. Je moet kijken naar je eigen positie en die van je teamgenoten zien.' Het is de trainer Danny Blind ten voe ten uit. 'Met de technische kwaliteiten van deze spelers zit het goed,' aldus de Zeeuw. 'Op het mentale/tactische vlak kunnen we echter nog beter. Ik merk wel dat de bereidheid er is om ook op dit punt te verbeteren.' Dat de selectie van Ajax voldoende talent herbergt, is zeker. 'Ik geloof in de kwaliteiten van deze groep,' zei Blind al tijdens het trainingskamp van Ajax in De Lutte tijdens de tweede week van de voorbereiding. 'De enige positie die me nog zorgen baart, is die van linksback. De kans is aanwezig dat we daarvoor nog iemand gaan aantrekken. We heb ben ook best wat te besteden, maar ik blijf een clubman: we gaan niemand halen om het halen. Het moet echt een versterking zijn.' Die uitspraak tekent Blind. In 1986 verhuisde hij van Sparta naar Ajax en hij ging nooit meer weg bij de Amsterdamse club. Tot 1999 was hij actief speler en won hij alle prijzen die een clubvoetballer maar kon binnenha len. Na zijn afscheid als speler werd hij directeur spelersbeleid en daarna trai ner van de A-junioren, een functie die hij later koppelde aan die van hoofd jeugdopleiding. Drie nieuwe spelers Toen hij in maart van dit jaar werd bevorderd tot hoofdtrainer van Ajax 1, sprak hij al de woorden 'Volgend sei zoen staat er in ieder geval een goed elf tal en ik geloof erin dat ik een ploeg kan laten functioneren om succes te behalen.' De trainer haalde slechts drie nieuwe spelers bij de A-selectie. Edgar Manucharyan kreeg na een succesvolle stage een contract, Markus Rosenberg werd uit Zweden gehaald om de spits- positie te versterken en Olaf Linden- bergh werd weggehaald bij AZ. Lindenbergh, die zijn opleiding bij Ajax genoot, is een speler naar het hart van Blind. De coach liet de 'gespierde spij ker' in de voorbereiding op drie ver schillende posities in het elftal spelen en gunde hem ook veel speelminuten. De Noord-Hollander bezit een grote mate van uitgekooktheid, iets waarvan Blind vindt dat het onontbeerlijk is in een goed elftal. 'Olaf kan je overal inpas sen. Hij kan moeiteloos linksback spe len en als we wat aanvallender spelen, is hij erg geschikt om voor de verdedi ging te opereren.' Voetballers als Lindenbergh en ook Tomas Galasek zijn van groot belang wil Ajax een wed strijd naar zijn hand kunnen zetten, dat wil zeggen: het tempo bepalen. Blind heeft dan ook behoefte aan spelers die 'het zien'. 'Maar het is ook weer niet zo dat ik uitsluitend van dat soort spelers wil hebben. Ik heb ook vleugelspelers nodig die hun mannetje kunnen uitspe len, spitsen die kunnen koppen, verde digers die een lange bal kunnen spelen, noem maar op. Voetbal bestaat uit zoveel facetten; we moeten de kwalitei ten van de spelers bundelen en op elkaar afstemmen. Geen trainer ter wereld stuurt niet zijn beste elf het veld in,' zegt Blind als Ajax in het Duitse Marienfeld zijn trainingskamp heeft augustus 2005 25

Presentatiegids (1987-2013) | 2005 | | pagina 25