Lijntjes Technisch directeur Maar ik heb ook mijn inbreng gehad in de successen. Want Co heeft ook zo zijn eigenaardigheden, waarmee je moet kunnen omgaan. Je moet hem de ruimte geven, het podium en het klimaat. Maar wij zijn geen twee-eenheid. Ook geen vrienden. Zakelijk kunnen wij het heel goed vinden. Wij denken voor 95 pro cent hetzelfde over dit vak. Maar ik heb de indruk dat ik dat met Danny Blind ook heb. Op het trainingsinhoudelijke heb ik niets in te brengen. Dat was zo bij Co en dat is zo bij Danny. Hij heeft zijn staf. De trainer is verantwoordelijk voor het trainingsinhoudelijke, voor de opstelling, de tactiek. Daar bemoei ik me niet mee. Dat is aan hem en de ande ren in zijn staf. Daar is knowhow genoeg. Van der Lem, Krol, Grim, Wormhoudt. Daar is niet nog eens een stem bij nodig van iemand die zelden bij die trainingen is, niet bij de bespreking in de kleedkamer, niet weet wat er leeft. Je moet ze helpen waar je kan. Het kli maat moet zo veilig mogelijk zijn, want het is al hectisch genoeg. Je moet elkaar aanspreken binnen vier muren met de deur dicht. Elkaar scherp houden. Elkaar de waarheid vertellen. Elkaar een fout durven toegeven. Je moet daar dan niet meteen ten overstaan van alles en iedereen op afgerekend worden. Dat noem ik een veilig klimaat. Elkaar niet afvallen. Als bij Nederland - Tsjechië Robben wordt vervangen door Bosvelt, weet ik dat van de honderd keer Advocaat honderd keer de beslissing zo zal nemen. Want Advocaat is verdedi gend ingesteld. Dat weet je op het moment dat je Advocaat aanstelt als trainer. Daar is bewust voor gekozen. En dus mag je Advocaat daarop nooit aanvallen. Co wisselt altijd aanvallend. Ik heb weieens meegemaakt dat we tegen Twente met 1-0 voorstonden, tegen alle verhoudingen in. Ze hadden al drie keer de binnenkant van de paal geraakt. We hadden niks te vertellen op het veld. Ik vroeg me alleen maar af hoe het mogelijk was dat we voorstonden. In de rust valt Opdam met een gebro ken jukbeen uit, en wat doet Co? Die zet er een spits bij. Vier spitsen, drie man achterin, terwijl we op het veld niks te vertellen hadden. De wedstrijd kantelt en we winnen met 3-0. Het is ook wel gebeurd dat we met de rust met 1-0 voorstonden, of 1-1, hij er een spits bij gooit en we met 5-1 verliezen. Dan moet je achteraf niet flauw doen. Je weet dat hij op die manier ingrijpt. Als je dat niet wilt, moet je hem niet op die plek neerzetten. Meestal pakt het goed uit. De trainer moet zijn eigen gang gaan. Achteraf weten we het alle maal. Dan moet je dus niet bijdehand gaan doen.' Openheid, eerlijkheid, duidelijkheid en consequentheid. Dat is het credo van Ajax' nieuwe technisch directeur. Een ongewone benadering, maar niet bij voorbaat kansloos. De vraag is of die houding meer onder druk komt te staan naarmate de club waarvoor je werkt, groter is. Met andere woorden: is de neiging om politiek te bedrijven bij een grote club groter dan bij een kleinere club? Martin van Geel: 'Ik denk het wel. De belangen zijn groter, het vergrootglas is groter, iedereen heeft een mening, ieder een denkt mee. Maar toch zal ik niet anders handelen. Ik bedrijf geen poli tiek. Ik heb geen lijntjes met pers, geen lijntjes met makelaars. Ik probeer gewoon mijn werk zo goed mogelijk te doen, met de mensen die er zijn. Ik pro beer er een team van te maken. De lijn tjes die worden aangeboden hou ik af. Dat moet je drie, vier of vijf keer doen en dan probeert men het niet meer. Je moet duidelijk en consequent zijn. Toen ik naar AZ ging, zei men bij Willem II: "Wat ga je daar nou in Godsnaam doen? Er is geen grotere slangenkuil dan AZ." Toch ging ik die uitdaging aan. Na twee, drie weken zag ik het al. Wat moest ik doen? Ga ik hierin mee, of ga ik aan de slag? Voor mij was dat geen vraag. Ik ging aan de slag. Ik ga mezelf niet verloochenen. Ik wil in de spiegel kunnen kijken. Mezelf verloo chenen, dat heb ik heel mijn carrière niet gedaan. Ook niet als voetballer. Ik heb bij Feyenoord ook dingen mee gemaakt, die ik nu nog nauwelijks kan geloven.' Is het moeilijker of gemakkelijker opereren bij een NV in vergelijking met een club waar de voorzitter alles bepaalt? Martin van Geel: 'Dat moet ik nog ervaren. Hier zijn wel afspraken. Die waren er bij AZ niet. Er is hier struc tuur. Dat is veel gemakkelijker instap pen. Ajax is vele malen groter. Met alles wat eraan vastzit. Jeugd, commercie, marketing, pr, merchandising, trainers, noem maar op. Maar daarnaast viel mij op dat hier dezelfde sfeer heerst die ik indertijd als jonge speler tegenkwam. Iedereen is met elkaar. Dat is anders dan bij AZ. Daar was men sceptisch, wan trouwend. Niemand geloofde nog ergens in. Ik moest iedereen uit de hoe ken trekken om eenzelfde kant uit te kunnen gaan. Hier komt iedereen Martin van Geel in actie in de wedstrijd Ajax - FC Den Haag op 02-12-1979, waarin de eindstand door hem op 3-0 bepald werd. Van Geel werd dat seizoen met Ajax kampioen. augustus 2005 21

Presentatiegids (1987-2013) | 2005 | | pagina 21