Ajax verheugt zich op ongewis half wonder Martin van Geel Technisch directeur De doelstellingen zijn hetzelfde als ze altijd geweest zijn: strijden om het kampioenschap en zo ver mogelijk komen in Europa. En natuurlijk heeft Ajax' nieuwe technisch directeur zich daaraan keurig geconformeerd. Bij zijn vorige clubs Willem II en AZ blies hij ook niet hoog van de toren. Toch stegen die clubs onder zijn bewind binnen de kortste keren ver boven zichzelf uit. De stille hoop is dat Martin van Geel ook bij Ajax vriend en vijand zal verbazen. tekst// Raymond Bouwman Een donderslag bij heldere hemel was het voor AZ, dat de alom bejubelde technisch hoofdverantwoordelijke zijn geluk besloot te beproeven bij een club die in de vorige competitie maar net boven AZ was geëindigd, maar die historisch gezien het Alk- maarse niveau ver ontstijgt. Dezelfde donderslag klonk bij Ajax als het ont kurken van een champagnefles. Martin van Geel: 'Iedereen bij AZ vond het jammer dat de samenwerking ophield. Men had die liever voortgezet. Maar bijna iedereen snapte dat je een aanbieding van zo'n Europese topclub niet kunt laten lopen. Het is toch de grootste club van Nederland. "Van harte gefeliciteerd." Dat zei negenenne gentig procent. 'Iedereen die in het sportieve zit, moet streven naar het hoogst haalbare. Zo ben ik ook. Ik streef naar mijn persoon lijke top. Ik ben geen planner, maar dat is wel mijn leidraad. Ik ben ooit als 16- jarige begonnen als voetballer bij Willem II. Als dat mijn top was geweest, had ik er achttien jaar lang alles uitgehaald wat erin zat. Niet gerookt, niet gedronken, op tijd naar bed, alles om je optimale rendement te halen. Als dat bij Willem II was geweest, was ik daar gelukkig en tevre den mee geweest. Maar toen kwam Ajax twee jaar, en Roda zeven jaar, en daarna Feyenoord twee jaar en weer Willem II vijf jaar. Ik had daar vrede mee, want ik had er alles aan gedaan. Nou, en dan begin je in '95 met de nieu we carrière, als technisch directeur bij Willem II. Als AZ destijds niet was gekomen, was ik alle dagen met plezier naar mijn werk bij Willem II gegaan, tot het einde der dagen. Het zit in mijn karakter om er alles uit te halen wat erin zit. Maar bij AZ, dat volgens velen bij Willem II een slangenkuil was, ging ik een nieuwe uitdaging aan. Wat daar in drie jaar is bereikt, is volgens mij een half wonder. En dan komt Ajax. En als het bij Ajax blijft zal ik er altijd geluk kig mee zijn. Het gaat mij om het halen van mijn persoonlijke top. Als dat Ajax is, hoef ik me voor niks en niemand te schamen, lijkt mij. En iedereen die een beetje in sport zit, begrijpt dat. Dat sup porters anders redeneren, kan ik begrij pen. Zeker omdat het Ajax was. Dat werkt in Alkmaar toch als de rode lap op de stier. Ik wist niet dat het zo gevoe lig lag, maar daar ben ik wel achter gekomen. Willem II en NAC kende ik, qua rivaliteit. Vooral vanuit Breda rich ting Tilburg. Maar dat AZ ook zoiets met een andere club had, wist ik niet. Het bleek wel zo te zijn. En misschien des te heftiger omdat AZ qua prestaties naar Ajax was toegekropen. Zodat je Ajax bijna als "de concurrent" kon gaan zien, hoewel dat natuurlijk nooit het geval is geweest, op een kortstondi ge periode na. Ik heb aangegeven dat ik bij AZ nooit meer weg hoefde. Zo voelde ik dat ook, dat is geen komedie geweest. Maar op het moment dat Ajax komt, kom je in een te grote verleiding. Dat is het, en meer niet. Misschien is het niet handig geweest om het zo te stellen, maar ik geef altijd eerlijk ant woord en zo voelde ik dat toen. Zo zit ik nou eenmaal in elkaar. Ik heb nu ook de intentie om dit bij Ajax tot in lengte van jaren te doen. En zo zeg ik dat ook.' Wat erbij Willem II was bereikt, was eveneens een half wonder. Martin van Geel: 'Dat was ook een wonder. Met die begroting... Een mil joen of tieih/Het was de elfde of twaalf de begroting in Nederland. En na 35 jaar haalden we voor het eerst UEFA- Cupvoetbal en hèt^ jaar erop zelfs de Champions League. Maar voor het overgrote deel waren die buitensporige prestaties zowel bij Willem II als bij AZ te danken aan Co Adriaanse. Want de trainer-coach is veruit de belangrijkste man binnen een betaald-voetbalorgani satie. Co heeft het fantastisch gedaan, zowel bij Willem II als bij AZ. Martin van Geel bij zijn presentatie op 4 juli: 'Als technisch directeur moetje individuele belangen zien te smeden tot één belang: dat van de club.' augustus 2005 19

Presentatiegids (1987-2013) | 2005 | | pagina 19