Historische grond - van de bakstenen van het stadion die Bobby Haarms jarenlang in de achter bak van zijn auto bewaarde tot de zenuwslopende (bijna-)kampioens- wed-strijd tegen Roda JC in 1990; - van de container waarin hoofd oplei dingen Co Adriaanse kantoor hield, tot de lob van Jari Litmanen tegen Vitesse in 1994; - van een sketch in de allereerste aflevering van Jiskefet tot de lob uit de lucht van Dennis Bergkamp in 1993 tegen Vitesse; - van de kroketten van 'de Chinees' Frits Sievers tot de kapbewegingen van Tscheu-la Ling, uitgevoerd in de hasj-lucht afkomstig van de vakken L en M van de Reynoldstribune; - van de uit de luidsprekers schallende reclame van de gebroeders Ballering (Gebroeders Ballering, balanceren en uitlijnen. Ballering is onbetwist de VACO-banden-specialist) tot de histori sche 6-3 nederlaag tegen MW in 1980; - van de damesvoetbal-, atletiek-, cric ket-, basketball- en honkbalwedstrij den tot de wedstrijd voor lege tribu nes tegen Haarlem in 1988; - van de perfecte grasmat tot de zes doelpunten van Marco van Basten tegen Sparta in 1985; - en van het eerste (54440) tot het laatste (6946515) telefoonnummer. U begrijpt, men kan ook overdrijven. Maar toch, zeer jeugdige Ajax-suppor- ters: jammer dat jullie de Meer nooit hebben meegemaakt. Het 'adieu de Meer' werd in 1996 opgeluisterd met de 26ste landsti tel, de 21ste die Ajax won sinds de club in 1934 zijn intrek nam in het 'mooie huis' in de Watergraafs meer. Op 26-04-1996 zag het publiek vanachter de hekken en het prikkeldraad Ajax voor het laatst in de Meer voetballen. Het was een mooi afscheid: door een 5-1 overwinning op Willem II werd Ajax kampioen. Finidi George scoorde drie maal. Edgar Davids en Nwankwo Kanu komen de maker van het allerlaatste Ajax-doelpunt in de Meer feliciteren. Postduiven Teleurstelling en berusting ('het kan niet anders') overheersten bij de Ajacieden en supporters over het afscheid van de Meer. Zeker tot aan de opening van de ArenA, maar mede uit onvrede met het nieuwe stadion ook tot ver daarna, put ten (voormalige) spelers, trainers en bestuurders zowel als supporters, jour nalisten en 'bekende' Nederlanders zich uit in het ophalen van herinneringen. En eerlijk is eerlijk, die mochten er vaak zijn: - van de postduiven die terreinknecht Piet Bosman onder de Reynolds tribune hield tot de glorieuze terug Amsterdam wierp in de 110de minuut een van die staven op het veld. De staaf raakte doelman Wohlfahrt, die op de grond viel. Arbiter Bruno Galler staakte de wedstrijd. Ajax werd zwaar gestraft: naast de uitschakeling mocht de club onder andere een jaar geen Europees voetbal spelen. Nog geen maand later, op 22 oktober, werden tijdens Ajax - Feyenoord (1-1) vanuit het door Feyenoord-supporters bevolkte vak O twee fragmentatiebom- men in het aangrenzende vak P gegooid. Veertien mensen raakten (vooral aan hun onderbenen) gewond, van wie één ernstig (slagaderlijke bloeding). Ajax- bestuurslid Arie van Os concludeerde na afloop: 'Ons stadion is anno 1989 niet meer geschikt om betaald voetbal in te spelen.' Vier jaar later maakten de gemeente Amsterdam en Ajax bekend dat er in Amsterdam Zuidoost een nieuw 'multifunctioneel' stadion zou verrijzen. keer van Johan Cruijff als speler tegen Haarlem in 1981; - van de dronken in de heg liggende secretaris Jan Elzenga tot de omhaal van Marco van Basten tegen FC Den Bosch in 1986; - van de gehaktballen van 'tante' Sien van Spellen tot de 14-0 recordzege op Red Boys Differdange in 1984; - van de fiets voor de vertrekkende trainer Stefan Kovacs in 1973 tot de ontroerende benefiet voor Rob de Wit in 1988; - van de sleutelbos die terreinknecht 'ome' Jan Lens bij zijn afscheid mocht houden tot de staande ovatie (ook van tegenstander Lillestrom) voor uitblinker Simon Tahamata in 1977; augustus 2005 121

Presentatiegids (1987-2013) | 2005 | | pagina 121