i®si Museumstukken Spectaculaire opstelling Het Ajax Museum Sportveldje achter het Rijksmuseum, ca. 1896. zijn in het Gemeentearchief van Amsterdam foto's gevonden die nu in het museum te zien zijn. Daarnaast bestaan er enkele bijzondere foto's van het eerste 'officiële' veld aan de Laanweg in Amsterdam-Noord, waar Ajax vanaf 1900 speelde. Op één ervan zien we drie spelers met het nog gestreepte shirt - het huidige shirt met de rode baan kwam pas in 1911 - in een weiland met een doel zonder netten. Ook doelnetten werden namelijk pas veel later in het voetbal geïntroduceerd. In de beginjaren haalde Ajax zijn spe lers voornamelijk uit Amsterdam en lange tijd was het niet gebruikelijk dat iemand van club wisselde. Alleen bij een verhuizing, of als er ruzie was, ging men elders spelen. De gezelligheid van de eigen vereniging en de clubliefde waren een groot goed. De vereniging bood dan ook ook meer dan alleen maar voetbal, er waren wekelijkse clubavonden, waarop men klaverjas speelde of biljart te, men hield voorleesavonden en toneelvoorstellingen, ging samen op reis én de Ajacieden beoefenden vanaf de jaren twintig ook andere sporten, zoals cricket, honkbal, basketbal en atletiek. Ook die knusheid binnen de vereniging is in het museum treffend geïllustreerd, met menukaarten van feestdiners, een balboekje, foto's van verkleedpartijen en wat dies meer zij. In het museum zijn niet alleen de oor- pronkelijke documenten te zien van bij voorbeeld de oprichtingsvergadering van 18 maart 1900, maar ook originele foto's, oude clubbladen, het eerste contract van Bobby Haarms, een zeld zaam shirt uit 1925, vele trofeeën en belangrijke medailles die Ajax in bruikleen kreeg van spelers. Maar er zijn ook de nodige bewegende beelden te zien. Zo zijn er unieke filmbeelden van de oudste stadions waar Ajax speel de: het Houten Stadion en de Meer. Daarnaast worden de doelpunten getoond van alle Europa-Cup- en Wereld-Bekerfinales die Ajax speelde. In een unieke opstelling die gewijd is aan de internationale succesen die Ajax vanaf 1970 boekte, wordt uitvoerig stilgestaan bij die finales. De program maboekjes liggen er, evenals toegangs kaartjes en de medailles die de spelers kregen. Bovendien hangen er wed strijdshirts die met tegenstanders van Ajax werden geruild. In het centrum van deze spectaculaire opstelling staan in een grote ovale vitrine de vier Europa Cups, de twee Wereld Bekers, de Europa Cup 2 en de UEFA Cup te pron ken. En dan nog is het niet voorbij. Want het slot- én hoogtepunt wordt gevormd door de film Dromen van Ajax. Omdat overal op de aardbol voetballertjes dro men van een carrière bij Ajax, laten de filmmakers zien hoe zulke dromen wer kelijkheid kunnen worden. Er werden drie 'willekeurige' jongetjes gekozen: een uit Betondorp, een uit een tropisch land en een uit Scandinavië. Je ziet ze voetballen en dan verschijnen hun fan tasieën over achtereenvolgens Cruijff, Rijkaard en Litmanen. Er komt een bombardement van spelfragmenten van deze voetbalhelden en dat moet vrij let terlijk worden genomen. De film wordt namelijk geprojecteerd op drie scher men naast elkaar en op elk scherm is steeds een ander spelfragment te zien. Samen met de zéér indringende muziek geeft dat een overdonderende indruk, die de bezoeker helemaal inpakt. Tegen het einde van de film zitten de jongetjes tussen het publiek in de Amsterdam ArenA. Na nog een flinke hoeveelheid acties van andere grote Ajax-sterren komt de historische 'omhaal van Van Basten' en springen alle filmacteurs juichend op. In hun midden blijkt Johan Cruijff zelf te staan, die nog even knipoogt naar een van de dromende jongens. Want Cruijff wéét waarvan hij droomde. 'Leve de voetbal'. Een groep onbekende Ajax-supporters, begin 20ste eeuw. Ajacieden na het winnen van de Wereld Beker in 1995. Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spellet jes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashou- ders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georganiseerd worden. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersba lie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wed strijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tij dens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00-17.00 (op wed strijddagen geldt een aangepast programma). augustus 2005 117

Presentatiegids (1987-2013) | 2005 | | pagina 117