De geschiedenis van Ajax in beeld en geluid Het verhaal van een jongensdroom Het verhaal van de voetbalclub Ajax is dat van een jongensdroom die werkelijkheid is geworden. Je kunt het afzien aan het immense stadion dat nu in Amsterdam Zuidoost staat, maar het is ook te zien in het stadion, waarin het Ajax Museum gehuisvest is. In deze aflevering van Museumstukken een korte rondleiding door dat museum. tekst Carel Berenschot kwam niet in je op. Je pingelde net zo lang tot je de bal kwijtraakte of hem tus sen de twee doelpalen kreeg. Onze jongens uit Amsterdam Zuid kre gen helaas vrij snel onderling ruzie en hielden het voor gezien, maar een klein groepje enthousiastelingen ging dóór. Ze richtten in 1900 een heuse vereniging op, die mocht meedoen in de Amster damse en daarna zelfs in de landelijke voetbalbond. Ze fuseerden enkele jaren later met een ander ploegje en gingen zowaar echt goed spelen. Ze drongen in 1911 door tot de eerste klasse en wer den in 1918 zelfs landskampioen! Ziehier het ideale scenario voor een spannend jongensboek. Er zijn er daar van dan ook heel veel geschreven en bij na iedere jongen die van voetbal houdt, droomt hiervan als hij buiten in zijn eentje een balletje staat te trappen. Het Ajax Museum vertelt 'in geuren en kleuren' het verhaal dat hierboven geschetst is. Foto's uit het eind van de 19de eeuw tonen hoe de voetbalveldjes er in die tijd uitzagen. Van die veldjes Ajax' internationale successen met in het midden de cups. De geschiedenis van Ajax laat zich lezen als een jongens boek. Een groepje knapen uit Amsterdam Zuid voet balde regelmatig op gras veldjes achter het Rijksmuseum en in het Willemspark, dat tegenwoordig in het Vondelpark ligt. We schrijven 1894 en voetballen was écht nog maar net uitge vonden. Iedere speler priegelde er in die tijd maar wat op los. Verdedigers bestonden er nog niet, alleen maar aan vallers, en overspelen naar een ander Dit Ajax-shirt uit 1925 behoorde toe aan Wim Volkers. 116 Ajax Magazine

Presentatiegids (1987-2013) | 2005 | | pagina 116