Historie De gestileerde Ajax-kop van het nieuwe logo bestaat uit elf lijnen, die de elf spelers van een elftal symboliseren Het logo De mythologische Ajax Op 28 april 1996 speelde Ajax zijn laatste wedstrijd in het stadion in de Watergraafsmeer. Door een 5-1 overwinning op Willem II veroverde Ajax voor de derde keer op rij het landskampioenschap. sistent-trainer Louis van Gaal. Dit blijkt een zeer gelukkige keuze te zijn. Van Gaal wint dat sei zoen met Ajax de UEFA Cup na twee gelijke spe len in de dubbelfinale tegen Torino. Met deze prijs behoort Ajax bij het handvol clubs die alle Europese bekers hebben gewonnen. Louis van Gaal is de succesvolste coach in de geschiedenis van Ajax. In zes seizoenen sleept hij de ene na de andere prijs binnen. Ajax wordt onder zijn leiding drie maal landskampioen (1994,1995,1996), wint de Champions League (1995), de Wereld Beker (1995), de UEFA Cup (1992), de KNVB Beker (1993), de Europese Supercup (1996) en drie maal de Nederlandse Supercup (1993,1994,1996). Ajax wint op 24 mei 1995 voor de vierde keer in zijn historie de Europa Cup 1. In het Ernst Happel Stadion in Wenen scoort invaller Kluivert op aangeven van Frank Rijkaard het enige en winnende doelpunt tegen AC Milan. De laatste twee seizoenen van Van Gaal staan in het teken van het 'afscheid nemen'. De successen van Ajax nopen de club om de plannen voor de Amsterdam ArenA door te zetten en afscheid te nemen van stadion de Meer. Na het tijdperk-Van Gaal moet Ajax verder. Eerst met de Deense trainer Morten Olsen, die met Ajax de dubbel wint in 1998. Ook buiten het voetbalveld laat Ajax zich gelden. Op 11 mei 1998 maakt Ajax als eerste voetbalclub in Nederland de gang naar de beurs. Op 12 december 1998 zet Ajax Olsen op non-actief en neemt tweede-elftaltrainer Jan Wouters diens functie over. Wouters gaat als trainer het sei zoen 1999-2000 in. De prestaties vallen tegen. Zozeer, dat in maart 2000 ook Wouters op non-actief wordt gesteld. Hans Westerhof, directeur jeugdopleiding, vervangt hem voor de resterende wedstrijden. Co Adriaanse volgt Wouters en Westerhof in het nieuwe seizoen 2000-2001 op. De Amsterdammer legt het fundament voor de latere successen, maar de slechte prestaties in Europa zijn aanleiding voor zijn ontslag tijdens het seizoen 2001 -2002. Ajax stelt een nieuw trainersduo aan. Ronald Koeman, losgeweekt bij Vitesse, moet de kar gaan trekken, met Ruud Krol als zijn rechter hand. Meteen is er succes. Op 5 mei 2002 wordt Ajax in Nijmegen voor de 28ste keer landskam pioen. Het seizoen wordt nog mooier afgesloten, want ook de nationale beker mag mee naar Amsterdam. In het eerste volledige jaar met Ronald Koeman als hoofdtrainer en Ruud Krol en Tonny Bruins Slot als zijn assistenten keert Jari Litmanen tot grote vreugde van de supporters terug in de ArenA. Ajax presteert uit stekend in de Champions League. De ploeg reikt tot in de kwartfinale van het belangrijkste Europese bekertoernooi, waarin AC Milan op de valreep te sterk is. De krachtsinspanningen in de Champions League eisen hun tol in de Nederlandse competitie. Ajax moet de landstitel aan PSV laten. Het seizoen 2003-2004 geeft een omgekeerd beeld: Ajax weet in de Champions League niet te imponeren en over leeft de groepsronde niet, maar verovert wel voor de 29ste maal de nationale titel. De karakteristieke kop van de Griekse held Ajax heeft niet altijd het logo van de voetbalclub Ajax ge sierd. Begin 1900 bestond het logo van de club uit de willekeurige afbeelding van een voetballer in Ajax-tenue met daaromheen de tekst: 'Amst.Football-club AJAX'. Toen Ajax in 1925 zijn 25ste verjaardag vierde, verscheen op het delftsblauwe herinneringsbord voor het eerst de beeltenis van de held Ajax. Op 20 september 1928 stond het nieuwe logo, met de kop van Ajax, voor het eerst in het clubblad Clubnieuws. Af en toe was in het logo een schildje in de kleu ren rood en wit afgebeeld. Dit schildje maakte geen vast onderdeel uit van het ronde clublogo, maar werd af en toe toch gebruikt om de clubkleuren aan te geven. In 1991 is het Ajax-logo om commerciële redenen grondig gewijzigd. De gestileerde Ajax-kop bestaat sindsdien uit elf lijnen, die de elf spelers van een elftal symboliseren. Als lettertype voor de woorden 'Ajax' en 'Amsterdam' werd de Gill gekozen. In 1998 is het 'nieuwe' logo nogmaals aangepakt, dit maal waren het slechts minimale cosmetische veranderingen. De 'J' in het lettertype Gill werd bij voorbeeld aangepast, zodat de rechterpoot van de 'A' van 'Ajax' een rechte lijn vormt met de onder kant van de 'J'. De voetbalclub Ajax is vernoemd naar een tweetal prominente mytholo gische helden uit het Griekse leger dat streed om Troje: de 'Grote Ajax' en de 'Kleine Ajax'. De Grote Ajax (in het Grieks: Aias) was de zoon van Telamon, koning van het eiland Salamis, en na Achilles de sterkste held van de Grieken. De Grote Ajax was geen god, maar hij was wel schier onkwets baar nadat Heracles hem als kind met een leeuwenvel had bedekt. Zo wa ren slechts zijn oksels en nek zijn zwakke plekken. Het was de Grote Ajax die geheel alleen de Trojanen tegenhield toen zij het Griekse kamp bedreigend dicht waren genaderd. Na de dood van Achilles meende de Grote Ajax dat de wapenrusting van Achilles hem toe kwam, maar Odysseus, gesteund door Athena, eigende zich Achilles' wapenrusting toe. Uit frustratie stortte de Grote Ajax zich daarna in zijn eigen zwaard. In Sophocles' tragedie 'Aias' kwam de Grote Ajax anders aan zijn eind: hij pleegde zelfmoord nadat hij een kudde vee te lijf was gegaan in de overtuiging de strijd aan te hebben gebonden met Odysseus en de Atriden. Minder bekend is de Kleine Ajax, zoon van Oileus, de koning van het landschap Locris in midden-Griekenland. De Kleine Ajax voerde in de Trojaanse oorlog de strijders van Locris aan, waarbij hij veelvuldig schouder aan schouder stond met de Grote Ajax. Bij de val van Troje roofde de Kleine Ajax Cassandra uit het heilig dom van godin Athena. Op zijn thuisreis moest de Kleine Ajax voor zijn kleptomane daad boeten: Athena trof zijn schip met een bliksemschicht. Aan de naamloze vennootschap Ajax is een aantal zelfstandige BV's gekoppeld met een mythologi sche naam die de Ajax-familieband in stand houdt: Teucrus, de halfbroer van Ajax (holding); Eurysakes, de zoon van Ajax (Ajax Direct); Tekmessa, de concubine van Ajax (Ajax Images) en Exekias, de Griekse pottenbakker die een amfora maakte met een afbeelding van Ajax en Achilles (Ajax Museum). augustus 2004 91

Presentatiegids (1987-2013) | 2004 | | pagina 91