De Toekomst De scouts vlnr Ton Pronk, hoofd scouting Gerrie Mühren Piet Keizer vlnr Herman Borman Cas Harms John Steen Olsen Naast hen werkt Ajax met ongeveer vijf entwintig externe scouts (scouting jong ste jeugd) verdeeld over de zes districten van de KNVB. De districten West I (o.a. Amsterdam) en II zijn de gebieden waar de meeste van de externe scouts speuren naar talenten van acht tot en met twaalf jaar. De scouting is een belangrijke levensa der van Ajax, dat immers een jeugdop leiding heeft met als doelstelling spelers zodanig op te leiden dat ze na een aantal jaren hun opwachting kunnen maken in het betaalde voetbal. De komende jaren zal het scouten in de jongste categorie E- en F-junioren (7 t/m 12 jaar) nog intensiever moeten gebeu ren. Dit is een van de inzichten die zijn voortgekomen uit het recente onderzoek 'Transferbeleid 1990 tot heden'. Daaruit is gebleken dat Ajax het hoogste rende ment gehad heeft met zelf opgeleide spe lers. Voorbeelden uit het verleden daar van zijn Frank Rijkaard, Frank en Ronald de Boer, Richard Witschge, Edgar Davids en Patrick Kluivert, terwijl op dit moment spelers als Johnny Heitinga, Nigel de Jong, Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart de uitstraling en het succes van de jeugdopleiding beli chamen. Deze spelers zijn van jongs af aan opgegroeid en opgeleid in de Ajax- cultuur. Hoewel tegenwoordig van ouderwetse clubliefde nauwelijks nog sprake is, maken deze zelf opgeleide spe lers naar verhouding een groter aantal jaren deel uit van de A-selectie dan aan getrokken spelers. Het zelf opleiden van spelers blijkt op termijn ook financieel aantrekkelijker te zijn. Ajax zal daarom de komende jaren nog efficiënter en actiever in een straal van zo'n zestig kilometer rond Amsterdam op zoek gaan naar jonge talenten. De concurrentie voorblijven is ook hier een noodzaak. Tegelijkertijd moet Ajax ten behoeve van het betaald voetbal zowel nationaal als internationaal intensief blijven scou ten. Het is van belang dat er altijd een schaduwteam voorhanden is in het scou- tingbestand voor het geval een bepaalde positie niet vanuit de jeugdopleiding be zet kan worden. Het scoutingteam voor de jeugdoplei ding zal, met het oog op de doelstelling om de beste talenten voor de jeugdoplei ding te scouten en het scouten nog te in tensiveren, worden uitgebreid met Hennie de Regt en Fred Arroyo, terwijl Urbain Haesaert als hoofdscout in België is aangesteld. De Talentendagen, een initiatief van hoofd scouting Ton Pronk, vormen een van de mogelijkheden voor Ajax om jong talent in een vroeg stadium op het spoor te komen. AMflffV augustus 2004 81

Presentatiegids (1987-2013) | 2004 | | pagina 81