John van den Brom: 'Mijn ideeën wijken niet veel af van die van Van Basten en Van 't Schip' 'We kwamen al snel bij John van den Brom uit' Nieuw duo Toen Macro van Basten en John van 't Schip te kennen hadden gegeven op het verzoek van de KNVB om bondscoach te worden in te gaan, had Ajax de lastige taak om voor opvolgers te zorgen. Louis van Gaal: 'We moesten de opvolging van Marco en John zien te vinden op een moment dat dat niet zo eenvoudig leek. Iedere trainer van niveau zit aan het begin van een nieuw seizoen meestal al vast aan een club. Wij hebben eerst intern gekeken of er iets mogelijk was. Dat bleek niet zo te zijn. Daarna hebben we extern gekeken naar oud-spelers van Ajax. Dat was geen voorwaarde, maar als trainers hier zelf hebben gevoetbald en de Ajax-cultuur hebben opgesnoven, is dat een voordeel. Kwaliteit en persoonlijkheid staan voorop. Maar als je dan toch kunt kiezen, dan willen wij liever iemand die het Ajax-spel kent en weet wat hier de normen en waarden zijn. Iemand die weet welke druk hier bestaat. Verder wilden we een jonge ambitieuze trainer, want dat past bij de leeftijd van deze jongens. Dan kom je snel terecht bij John van den Brom. Zijn vorig club Bennekom heeft enorm meegewerkt om hem te laten gaan. Dat hij hier een week heeft meegelopen met Van Basten en Van 't Schip was een noviteit in de voetbalwereld. Je hebt dat wel in het bedrijfsleven, maar in het voetbal gebeurde dat voorheen niet. Van den Brom was als voetballer tactisch zeer goed onderlegd. Hij heeft inzicht en persoonlijkheid. Dat zijn goede eigenschappen. Ik had ook wel het gevoel dat hij een goede trainer zou kunnen wor den. Dat kan hij overigens nu pas laten zien, want hij heeft in principe nog maar een jaar ervaring op amateurniveau. Fred Grim hebben we doorgescho ven van onze jeugdopleiding. Fred heeft het diploma oefenmeester 1 en zou al de keepers van Jong Ajax gaan trainen. Het was daarom een logische stap dat hij Johns assistent zou worden.' 'Het leukste aan het werken met Jong Ajax is de band die je met de jongens op bouwt. Dat hebben we ook de week in Schoorl gemerkt, en door de vele tele foontjes die we van de groep van vorig jaar kregen toen het nieuws bekend werd dat wij naar de KNVB zouden gaan.' Ook Van Basten zal altijd met een goed gevoel op zijn tijd bij Jong Ajax terug kijken. Daar zette hij immers zijn eerste stappen in het trainersvak. 'John is voor mij heel belangrijk geweest,' zei de nieuwe bondscoach na zijn laatste duel met Jong Ajax. 'Ik heb veel naar hem ge keken en veel naar hem geluisterd. Dat heb ik als heel prettig en leerzaam erva ren.' Die goede werkwijze nemen de nieuwe trainers van Jong Ajax over. Tijdens het trainingskamp in Schoorl waren de op volgers van Van 't Schip en Van Basten bekend en John van den Brom en Fred Grim kwamen, nadat ze technisch direc teur Louis van Gaal hun ja-woord had den gegeven, ook enkele dagen naar de Noord-Hollandse kust. 'Daar kon ik de jongens een beetje leren kennen en kon ik kijken naar de manier van trainen. Die wijkt niet af van onze stijl,' aldus John van den Brom na zijn eerste zelf standige training bij Jong Ajax. 'Maar ik ben geen kloon van Van Basten of Van 't Schip,' haast Van den Brom zich te zeg gen. 'Ik heb wel mijn eigen opvattingen, die echter niet veel anders zijn dan hun gedachten. De verschillen zullen in kleine dingen zitten. Ik merkte deze trai ning dat de jongens doorspelen als de bal uit is. Dat waren ze zo gewend. Bij mij is uit echt uit.' Ook de spelers van Jong Ajax hebben de manier van afscheid nemen ge waardeerd. Robin Muller van Moppes, vorig seizoen ook speler van Jong Ajax, beaamt dat: 'Het is op zich wel raar dat de trainers met wie we hadden verwacht het hele seizoen te zullen werken ineens bondscoaches zijn. Van Basten en Van 't Schip zijn leuke trainers; we hebben de samenwerking op een goede manier af gesloten. Ook voor John van den Brom en Fred Grim was de overgang op deze manier prettig. We hebben in Schoorl kennisgemaakt. De training was onder hen overigens niet veel anders dan we gewend waren.' John van den Brom wist al snel dat hij trainer wilde worden. In 1992, toen hij nog actief was als voetballer en zelfs nog niet bij Ajax gespeeld had, be haalde hij zijn diploma. Nadat hij, in middels gestopt als voetballer, een jaar de amateurs van Bennekom getraind had, polste Louis van Gaal de oud- Ajacied voor een trainersfunctie bij de club waarmee Van den Brom de Champions League won. 'Het gevoel uit het verleden is er nog steeds,' aldus Van den Brom. 'Ook de filosofie en de manier van denken over voetbal ko men overeen.' Met Fred Grim had de oud-middenvelder na hun gezamen lijke Ajax-jaar in 1994-1995 vriend schappelijke contacten onderhouden. Het klikt tussen de twee. 'We weten precies wat we aan elkaar hebben,' zegt Fred Grim. 'Dat is een pré. Er is respect en vertrouwen.' De oud-doel man zou al bij de technische staf van Jong Ajax komen als keeperstrainer. Nu krijgt hij er als assistent taken bij. De twee nieuwe trainers zijn het qua opvatting met elkaar eens: 'We willen dat in het team alle individuele kwa liteiten goed tot hun recht komen. Natuurlijk willen we ook mooi en at tractief voetbal spelen en goede resul taten boeken. Maar het uiteindelijke doel van Jong Ajax is en blijft de door stroming naar het eerste elftal.' Van den Brom en Grim beschouwen doorstroming naar het eerste elftal het voornaamste doel van Jong Ajax. augustus 2004

Presentatiegids (1987-2013) | 2004 | | pagina 77