De Ajacieden voor het eerst in adidas-tenues tijdens de fotopersdag in de aanloop naar het seizoen 2000-2001 commerciële kant, maar dat was niet de drijfveer. Overigens zitten die strepen wel op de shirts voor internationale wedstrijden en het uitshirt. 'Het belangrijkste voor adidas is om de sporter materiaal te geven dat hem of haar zo optimaal mogelijk helpt in het sporten. We zijn veel bezig met materia len, hoe het beweegt, of het ademt. De broekjes voor komend seizoen hebben aan de onderkant een anatomisch ge vormde ronding, zodat de bewegings vrijheid optimaal is. We zijn continu be zig met vernieuwing en onze vier top clubs Ajax, AC Milan, Bayern München en Real Madrid profiteren daar het eerst van. Qua materialen en design staan zij bovenaan de piramide.' Ook voor het komende seizoen is bij adidas ClimaCool het toverwoord. Ubbens: 'Ajax-tenues zijn gemaakt van innovatieve en lichtgewicht ClimaCool- materialen. De ademende materialen houden de lichaamstemperatuur van de spelers zo constant mogelijk, ongeacht de weersomstandigheden. Het zweet wordt snel van het lijf afgevoerd zodat het kan verdampen aan de buitenkant van het tenue. Hoe constanter de li chaamstemperatuur blijft, hoe beter de algehele prestatie en hoe kleiner de kans op blessures. Om dit effect nog beter te stimuleren zijn zowel het shirt als de broek voorzien van gaasachtige materia len op die plaatsen waar zweet en ver hitting van het lijf de grootste rol spelen, zoals bij de armen, langs de zij en bij de hals.' Trendy sportkleuren Het ontwerpen van een nieuw thuis- en uitshirt duurt minstens een jaar. Bij het vernieuwen van het shirt zijn de grenzen deels vanuit historie en traditie en deels vanuit regelgeving bepaald. Zo is de breedte van de rode baan een gegeven en is de grootte van de diverse logo's en sponsoruitingen door internationale re gels vastgelegd. Ubbens: 'We kunnen bij het thuisshirt variëren bij de kraag, of de mouwen. In het uitshirt kunnen we meer van onze creativiteit kwijt, hoewel je daarbij ook gebonden bent. De kleuren wit en rood kunnen niet te dominant zijn in het uittenue, omdat dat dan te veel zou lijken op het thuistenue. We kij ken verder naar wat hippe en trendy sportkleuren voor het komende seizoen zijn. Twee seizoenen geleden hadden we een lichtblauw uittenue gebaseerd op het TDK-shirt uit de jaren tachtig. Deze lichtblauwe kleur was twee jaar geleden erg trendy. De reactie van de spelers en fans op het nieuwe geel-gouden uitshirt voor het komende seizoen is zeer posi tief. Het wordt als verfrissend ervaren. Over het algemeen spelen voetballers graag in een licht tenue. Een helemaal wit tenue vinden veel voetballers mooi. Het staat voor schoonheid en techniek, en het is smetteloos.' Bij het ontwerpen van de diverse shirts kijkt adidas ook naar het karakter van de club en de stad. Ubbens: 'Amsterdam is een hippe, vooruitstrevende, moderne stad. Dat probeert men in het Ajax-te- nue naar voren te laten komen. Beieren is bijvoorbeeld een meer conservatieve omgeving, dus bij Bayern München zijn de ontwerpen en de kleuren meer basic. Bij sommige clubs kunnen meer dingen dan bij andere.' Het contract tussen Ajax en adidas is in 2003 opengebroken en verlengd tot 2009. Ubbens: 'We zijn heel tevreden. Ajax is de grootste club in Nederland en is ook wereldwijd zeer bekend. Vanwege het aanvallende voetbal, de jeugdoplei ding, de beroemde spelers. Het is wel jammer dat wij in Nederland niet de cul tuur kennen waarbij we dagelijks in het shirt lopen van onze favoriete club. In Engeland doen complete families in een voetbalshirt boodschappen. Die cultuur is er in Nederland niet. Men is trots ge noeg op de club om in het shirt naar het stadion te gaan, maar de rest van de week ligt het in de kast.' Adidas zelf is ook trots op het shirt. Ubbens: 'Het Ajax-shirt staat voor zo veel: traditie, historie, mooi voetbal. Je voelt je gegarandeerd sterker met een Ajax-shirt. Dat hoor ik zo vaak, van eerste-elftalspelers, maar ook van jonge voetballertjes. Als je een Ajax-shirt aan hebt, ga je beter voetballen.'

Presentatiegids (1987-2013) | 2004 | | pagina 73