Ruud Krol ziet Heinz Stuy de bal in zijn richting stompen in Estadio Santiago Bernabéu, waar Ajax zich volgens de nieuwe UEFA-regel diende aan te passen aan het wit van Real. Volledig in het rood tikte Ajax de Madrilenen weg. Klaas Nuninga op de hielen gezeten door Feijenoorder Ruud Geels. In de jaren zestig speelde Ajax vaak en met succes in het blauw. In het seizoen 1962-1963 liet AJAX er geen misverstand over bestaan als het tweede shirt gedragen werd. Staand vanaf links: Hoogerman, Pronk, Ouderland, Schaaphok, Muller, Petersen; gehurkt: Prins, Swart, Henk Groot, Cees Groot, Keizer. Begin jaren zeventig draaide de UEFA de regel om en moest de uitspelende club zich aanpassen. In 1973 nam Ajax re vanche door geheel in het rood gestoken het witte Real in eigen stadion te verne deren (0-1, hooghouddemonstratie van Gerrie Mühren inbegrepen). Overigens had Ajax in de jaren zestig minder 'last' van die shirtregel. Men vond het wel best om in een geheel wit of (en dat gebeurde vaker) blauw tenue aan te treden. Dat stond ook heel goed, ze ker als daarin een rivaal als Feijenoord keer op keer werd verslagen! Ook mooi: de geheel witte shirts uit het seizoen 1962-1963 met op de voorkant in grote letters AJAX. De zwarte kousen verdwenen vanaf het midden van de jaren zestig vrijwel van het toneel, ten faveure van witte met rode biezen of omgekeerd. Vanaf 1972 maakten de witte kousen officieel deel uit van het Ajax-tenue, evenals het logo met de kop van de Griekse held Ajax op het shirt. Een jaar eerder was nog uit onverwachte hoek aangedrongen op een eenmalige terugkeer van de zwarte kousen. Ajax had zich geplaatst voor de Europa- Cupfinale tegen Panathinaikos. Uit pro test tegen het Griekse kolonelsregime zou Ajax zwarte kousen kunnen dragen, meende een actiecomité. Een even origi neel als naïef voorstel; de gangbare op vatting in de sportwereld is immers dat sport en politiek gescheiden zijn. Dat het tegendeel alleen al blijkt uit de grote hoeveelheden politici op de tribunes bij belangrijke wedstrijden (als er camera's zijn), kon Ajax er toch niet toe brengen Geen zwarte kousen tegen Panathinaikos! Staand vanaf links: Barry Hulshoff, Heinz Stuy, Wim Suurbier, Dick van Dijk, Gerrie Mühren; zittend: Piet Keizer, Sjaak Swart, Nico Rijnders, Velibor Vasovic, Johan Cruijff, Johan Neeskens. Trekken aan Barry Hulshoff Met de successen van Ajax in Europa vanaf het midden van de jaren zestig groeide ook de behoefte van de supporters om 'erbij' te horen. Eén manier daarbij is het bemachtigen van een shirt van een speler, zoals het shirt dat Barry Hulshoff in 1969 droeg in Parijs tijdens de beslissingswedstrijd tegen Benfica. Na afloop van de 3-0 raakten enkele supporters van Ajax zo op- I gewonden dat zij, na Barry Hulshoff I eerst op de schouders te hebben genomen, hem vervolgens het shirt van zijn lijf trokken en er onderling f zo hard aan gingen rukken, dat er Jp f m 4 uiteindelijk alleen maar wat lapjes stof overbleven. Saillant detail: r I J&l. nadat Hulshoff zijn shirt kwijt was y** 2gÉj| geraakt, ging hij er in ontbloot tóT" bovenlijf met de wedstrijdbal van- jq - door! Opvallend genoeg was het j drie jaar later weer raak tegen Benfica. Nu was het broekje van Piet Keizer onderwerp van hevig getrek, nog tijdens de wedstrijd. Bewaker Artur Jorge had het finaal kapot getrokken en Piet stond en plein public in zijn onderbroek, al vorens verzorger Salo Muller hem op het veld een nieuw broekje aan reikte. In 1973, voor de Europa- Cupfinale tegen Juventus, nam Hulshoff geen enkel risico meer. Hij beloofde voor de wedstrijd het shirt af te staan aan een voetbalpool van het Medisch Comité Vietnam, afde ling Zwolle, en hield het - terwijl zijn teamgenoten hun shirt ruilden met dat van Juventus - lekker aan. Piet Keizers broek is eraan gegaan. Het shirt van Barry Hulshoff gaat aan flarden. augustus 2004 69

Presentatiegids (1987-2013) | 2004 | | pagina 69