Geheel in het wit behaalde Ajax in 1918 door een 3-0 overwinning op Willem II het eerste kampioenschap van Nederland. in het clubblad: 'Daar nog steeds leden in een wit shirt in plaats van het club kostuum uitkomen, maakt het Bestuur den leden nogmaals er op attent, dat dit op straffe van boete volgens reglement is verboden.' Het bestuur had echter boter op zijn hoofd, zo bleek bijvoorbeeld in 1924 tijdens een tournee door het noor den van Duitsland en Scandinavië. Het 'clubkostuum' bevatte rood-wit-blauw gestreepte shirts, of jerseys zoals shirts toen genoemd werden. Dit was een idee van de Nederlandsche Bank, die daar mee hoopte te bewerkstelligen dat Ajax wat reclame zou maken voor het vader land. (Jammer genoeg gingen de Ajacieden meteen na aankomst in Ham burg de hele ochtend door de dierentuin van Hagenbeek slenteren, waardoor zij 's middags doodvermoeid in de rood- wit-blauw gestreepte shirts met 5-1 ver loren van FC Altona.) Het in 1918 ge componeerde clublied, de Ajax-Marsch, droeg een steentje bij aan het inburge- ringsproces van het clubkostuum door trots te reppen over 'ons dierbaar rood en wit'. Uniek is Ajax' kleurencombinatie be paald niet, want rood en wit zijn dier baar voor heel wat voetbalclubs. Clubs als Sparta, FC Twente, MW, FC Utrecht, AZ, Feyenoord, PSV, Arsenal, Bayern München, Manchester United en Benfica dragen het rood en wit ook al met eer en trots. In Nederland is rood wit een succesvolle combinatie; het is veertig jaar geleden dat een club lands kampioen werd in andere kleuren: in 1964 zette DWS de voetbal(mode) wereld op zijn kop door in een blauw zwarte combinatie Neerlands beste te zijn. Niet te heet wassen Terwijl de basis van het Ajax-shirt tien tallen jaren ongewijzigd bleef, werden in de details van het model en de gebruikte stof regelmatig veranderingen aange bracht. Modebewust als een Ajacied was en is heeft men altijd gespeeld in shirts die op het moment 'trendy' waren. De Ajax in het rood-wit-blauw op toernee door Scandinavië. Een vorm van shirtreclame 'Moeder' Stijn Lens hangt de Ajax-was te drogen op het voorterrein van de Meer. (voor Nederland) anno 1924. augustus 2004 65

Presentatiegids (1987-2013) | 2004 | | pagina 65