'Toch is wij spreken altijd van rood en wit en niet van wit bij ons' Mede-oprichter Han Dade (links) en zijn broer Johan in het eerste, verticaal gestreepte Ajax-tenue. Het is amper voor te stellen, maar er is een tijd geweest dat een Ajax-shirt niet synoniem was met een wit shirt met een rode verticale baan. In 1894 startten enkele leerlingen van de HBS aan de Weteringschans een voetbalver eniging. Men was het eens over de twee clubkleuren rood en wit, al heerste er in den beginne nog enige verwarring over het gebruik ervan: in een op 15 mei 1894 gedateerde brief van Floris Stempel aan Carel Reeser ('Vriend Carel!') schrijft Stempel: 'Toch is beeter zoo, wij spreken altijd van rood en wit en niet van wit en rood, rood is de hoofdkleur bij ons.' Op een eind negentiende eeuw gemaakte foto staan Ajax-medeoprichter Han Dade en zijn broer Johan in een rood wit gestreept shirt, en ook de diploma's van dit vroege Ajax zijn in rood-wit uit gevoerd. In 1896 viel de club uit elkaar, om op 18 maart 1900 definitief terug te keren in de voetbalwereld. Op de oudst bekende elftalfoto, uit 1900, is het rood-wit afwezig. Omdat het hier, uiteraard, een zwartwitfoto be treft, is niet met zekerheid vast te stellen uit welke kleur(en) het tenue wél be stond. Aannemelijk lijkt zwart, of blauw, desnoods zéér donker rood. Blijkbaar 'leefde' men in die tijd ook in zwart-wit, want in de annalen van de toenmalige Nederlandsche Voetbal Bond wordt de broek van het Ajax-te nue slechts als 'donker' beschreven. Vlak na de oprichting speelde Ajax in ieder geval een tijdje in rode shirts met zwarte broeken - de kleuren van de stad Amsterdam, waaroverheen men een rood lint droeg, om het middel of om de nek. Vanaf 1901 is het Ajax-shirt rood-wit verticaal gestreept. Op elftalfoto's zijn nog een aantal jaren (soms rood-witte) petten of mutsen te zien. De snelheid van het spel lag nog zo laag dat men alvorens te koppen (iets wat men niet graag deed) de pet in de hand nam. De broek moest vanaf 1908 (ook) offici eel zwart zijn - net als de kousen. Overigens nam men het in de praktijk met die voorschriften niet al te nauw. Regelmatig speelden de voetballers van één team in broeken of zelfs shirts met verschillende kleuren; een verschijnsel dat heden ten dage in de diverse onder bonden nog regelmatig te bewonderen valt. Door toeval een nieuw shirt Tegen het bereiken van de puberleeftijd ging Ajax zich serieuzer met zijn uiterlijk bezighouden. De directe aanleiding was de promotie naar de Eerste Klasse in 1911. Het Rotterdamse Sparta droeg ook een rood-wit gestreept shirt, en om dat Ajax nieuwkomer was, moesten de Amsterdammers volgens de reglementen op zoek naar een nieuw ontwerp. Dat kwam er per toeval. De Amsterdamse cricket- en voetbalclub VW (Veni Vidi Vici) stopte in 1911 met voetballen. Ajacieden die bij VW cricketten, namen vervolgens het shirt van de voetbalafde ling 'mee' naar Ajax, en dat was een wit shirt met rode baan. Uit de verenigings mededelingen van Het Sportblad van 20 juli 1911: 'Monsters voor een nieuw clubkostuum zullen a.s. Vrijdag te bezichtigen zijn in de Karseboom.' Het beviel. Even later lag het in stapels 200 bij Sportmagazijn Eilers in de Kalver- straat 43. Later in 1911 werd de zwarte broek ver ruild voor een witte. Rood en wit waren nu meer dan ooit Ajax' clubkleuren, al waren de kousen nog zwart. Bij het be halen van het eerste grote succes (het landskampioenschap in 1918) droeg Aj ax opvallend genoeg een compleet wit 0 p fQ Q shirt, waarschijnlijk om verwarring met het gestreepte shirt van thuisclub Willem rood is de II te voorkomen. Het heeft even geduurd voordat het witte shirt met de rode baan llOOTQKIGUr echt ingeburgerd was. In maart 1917 stond de volgende bestuursmededeling In 1911 stapte Ajax over van een verticaal gestreept rood-wit shirt naar het witte shirt met de rode baan. Niet alle leden maakten de overstap even snel. augustus 2004 63

Presentatiegids (1987-2013) | 2004 | | pagina 63