zeven V IJ I Maxwell Engeland, een belangrijke rol in het elftal. De Griek lag op een kamer met Nicolae Mitea en hij leerde de jonge Roemeen be langrijke lessen, zowel over voetbal als over het leven zelf. Anastasiou stapte elke dag het trainingsveld op met een grote glimlach en inspireerde zijn ploeggenoten er zoveel mogelijk van te maken. 'Hij heeft veel meer meegemaakt dan de an dere spelers. Yannis heeft ook veel meer levenservaring. Ook in de kleedkamer speelt hij een belangrijke rol. Hij is een soort extra coach, die functie bekleedt hij naast zijn rol als spits van Ajax,' zegt Koeman over de geroutineerde spits, die sinds hij tijdens het seizoen plotsklaps overgenomen werd van Roda JC, zijn eer ste voorbereiding met Ajax meemaakte. 'Maxwell is een genot om naar te kijken,' vindt Koeman. 'Ik ben heel blij dat hij bij Ajax blijft. Maar een heleboel clubs en coaches in Europa hebben volgens mij wel zitten slapen. Maxwell is een van de top- spelers van Ajax en hij wordt ook nog steeds beter.' Tegen Queens Park Rangers speelde Maxwell de eerste helft als linker middenvelder, volgens Koeman eigenlijk de ideale positie voor de Braziliaan met de fluwelen techniek, die doorgaans links back speelt. 'Het enige wat nog beter kan, is dat Maxwell moet leren om zijn con centratie voortdurend vast te houden. Tja, het gaat hem ook zo gemakkelijk af.' De nieuwelingen Rasmus Lindgren, Hedwiges Maduro en Urby Emanuelson, spelers van Jong Ajax, mochten met het eerste elftal mee naar De Lutte en Engeland en lieten een uitste kende indruk achter op de trainer. 'Ze hebben het fantastisch gedaan,' liet een trotse Ronald Koeman weten na de zege op Queens Park Rangers. In die wedstrijd lieten de drie zien wat de voordelen zijn van het opgegroeid zijn in het Ajax- systeem. 'Maduro schuift als centrale ver dediger heel gemakkelijk door, die weet niet beter dan dat hij dat moet doen. Emanuelson komt ook direct mee op en Lindgren heeft een goed oog voor de diepte.' Lindgren maakte als linkshalf de enige goal in het duel tegen de Londenaren. Ondanks het feit dat Ajax niet met ruime cijfers won, mocht de ploeg zich verheu gen in loftuitingen van alle kanten van wege het vertoonde spel. Met de vier teruggekeerde EK-gangers Van der Vaart, Sneijder, Ibrahimovic en Heitinga op de tribune speelde het piepjonge Ajax een uit stekende wedstrijd. 'Vooral door het spel van de jonge jongens ben ik blij met deze wedstrijd,' zei Koeman na afloop. 'Ze heb ben bewezen dat ze het niveau tegen profs ook kunnen halen. Maar het is niet zo dat de internationals nu achteraan de rij moe ten aansluiten. Die zullen normaal gespro ken spelen. Er is echter wel concurrentie. De besten zullen spelen, ongeacht de leef tijd. Ze houden elkaar wakker.' Het middenveld Ajax speelde tegen Luton Town, de tweede oefenwedstrijd in Engeland (4-0 voor Ajax), met twee 'nummers 10', zo concludeerde een journalist na afloop. 'Ik praat niet meer over vaste posities op het middenveld,' liet Koeman weten. 'Dat is verleden tijd. Er moet veel beweging zijn en de drie middenvelders moeten heel goed op elkaar zijn afgestemd, zodat je veel afwisseling hebt. Er is in deze selectie veel concurrentie voor die posities. Tomas Galasek, ook een zeer belangrijke speler voor ons, Rafael van der Vaart, Steven Pienaar, Wesley Sneijder, Daniël de Ridder en Anthony Obodai kunnen er allemaal spelen, dus we hebben zes middenvelders voor drie plekken.' Koeman leek Obodai in de eerste fase van de competitie te moeten missen omdat de Ghanees met zijn land zou uitkomen op de Olympische Spelen. Obodai kreeg de complimenten van zijn trainer voor zijn vertoonde spel en inzet tijdens de oefen campagne en vertrok naar Schiphol, waar echter, en niet voor de eerste keer, geen vliegtickets waren gereserveerd door de Ghanese voetbalbond. Zodat de water- Urby Emanuelson, Hedwiges Maduro en Rasmus Lindgren lieten tijdens de voorbereiding een uitste kende indruk achter op Ronald Koeman. Tom de Mul heeft alles waar een rechtsbuiten van Ajax aan moet voldoen. augustus 2004 19

Presentatiegids (1987-2013) | 2004 | | pagina 19