seizoen dat iedereen gezien zijn eerdere prestaties verwachtte, maar hij blijft een belangrijke troef voor Koeman. Door zijn deelname aan het EK miste Van der Vaart het trainingskamp van Ajax in De Lutte en kon hij slechts een helft meespelen tij dens de stage in Engeland. Daar had Koeman een 'prima gesprek' met zijn ster speler, waarbij het aanvoerderschap ook ter sprake kwam. 'Rafael blijft de captain. Hij zei dat het hem goed bevallen was.' Ook sprak Koeman met Van der Vaart over de rol die de international moet gaan spelen bij Ajax. 'Hij moet nog belangrij ker worden, zichzelf meer in dienst stellen van het elftal. Hij moet als aanvoerder voor het hele team klaarstaan. Voetballend gezien moet hij meer vanuit zijn mogelijkheden spelen; meer vanuit het middenveld en minder afwachtend bij de spits. Zijn scorend vermogen blijft hij volgens mij toch wel behouden.' Nigel de Jong In de oefenwedstrijd tegen Queens Park Rangers in Londen (1-0 voor Ajax) was de pas 19-jarige Nigel de Jong de leider van de defensie. De jonge Amsterdammer maakte een goede voorbereiding door en oogt sterker dan ooit. In de oefencam pagne speelde De Jong zowel als rechts back als als centrale verdediger. 'Ik mag hem graag zien spelen,' zei Koeman over zijn pupil. De trainer heeft 'iets' met de allrounder. Tijdens de trainingen en oe fenwedstrijden roept Koeman vaak op ve nijnige wijze 'Nigel!', maar even zo vaak maakt de oefenmeester een dolletje met de goedlachse verdediger. 'Nigel heeft weer goed gespeeld,' klonk het na de wedstrij den. 'Af en toe lost hij een situatie op een manier op waarvan ik denk: "Moet dat nou? Doe gewoon," maar dat hoort een beetje bij zijn spel. Nigel is goed bezig en hij wordt steeds beter,' aldus Koeman met een glimlach op zijn gezicht. Griekenland Tijdens het EK in Portugal toonde verras sende winnaar Griekenland aan dat het team met de meeste sterspelers niet altijd wint. 'Dat is een prettig gegeven voor min der kapitaalkrachtige clubs,' aldus Koeman. 'Het gaat om het team, om het met elkaar te doen. En dan kan je heel ver komen.' Toch zijn de Grieken niet het grootste voorbeeld voor de Ajax-coach. 'Ik hou bij Ajax meer vast aan het seizoen 2002-2003, waarin we het zo goed deden in de Champions League. We hebben ons direct gekwalificeerd door het kampioen schap en we kijken ernaar uit om mee te doen zoals we het eerste seizoen deden en uiteindelijk door te groeien tot misschien wel het winnen van de Champions League. Dat is een uitdaging voor een club als Ajax.' Yannis Anastasiou Misschien komt hij niet eens zo vaak in aanmerking voor een basisplaats, met de moordende concurrentie van erkende Europese topspitsen als Zlatan Ibrahimovic en Wesley Sonck. Toch speelt Yannis Anastasiou, zo bleek tijdens de trainingskampen van Ajax in De Lutte en links Koeman: 'Rafael van der Vaart moet als aanvoerder voor het hele team klaarstaan.' rechts Yannis Anastasiou (rechts) leerde Nicolae Mitea belangrijke lessen. Ronald Koeman won als coach van Ajax zijn tweede lands kampioenschap in tweeënhalf seizoen. Meteen na afloop van de voetbal jaargang 2003-2004 gonsde het zoals gebruikelijk van de ge ruchten; vrijwel alle bepalende spelers zouden de club verlaten, zeker als het Europees kampioenschap in Portugal de jonge Ajax-sterren nog feller zou doen stralen. Het werd echter op transfergebied de rustigste zomer in vele jaren. Op Hatem Trabelsi na - de Tunesische verde diger forceerde een breuk met de club en ging naarstig op zoek naar een 'grotere club' - behield Koeman zijn beoogde star ters en belangrijkste wisselspelers. En als er geen spelers vertrekken, dan ook geen nieuwe aankopen. Koeman gaat dan ook vooralsnog het seizoen 2004-2005 in met een brede, kwalitatief hoogwaardige se lectie en hij verlangt van zijn ploeg niets minder dan een nieuw nationaal kampi oenschap. De trainer wil echter meer: Ajax moet het veel beter doen in de Amstel Cup - de ploeg werd vorig jaar in de eerste de beste ronde waarin zij mee deed uitgeschakeld door NAC Breda - en de Amsterdammers willen weer de smaak van succes proeven op het hoogste Europese niveau: de UEFA Champions League. Tien redenen waarom Koeman het met Ajax dit seizoen nóg beter gaat doen. ét w Rafael van der Vaart Na het vertrek van Jari Litmanen werd Rafael van der Vaart de eerste aanvoerder van Ajax. De Heemskerker had niet het 18 Ajax Magazine

Presentatiegids (1987-2013) | 2004 | | pagina 18