Ronald Koeman Als Ajax voor de eerste training van het seizoen 2003-2004 op het veld verschijnt, lijkt Ronald Koeman met een complete, ingespeelde en evenwichtige selectie aan de slag te kun nen gaan. Zorgenkind Mido is verkocht aan Olympique Marseille en in zijn plaats is Wesley Sonck gekomen. De Belgische spits stond bovenaan het verlanglijstje van de technische staf en maakt de overstap van het Belgische Genk. 'Sonck kan als diepste spits spelen, en samen met Ibrahimovic voorin,' zegt Koeman over zijn nieuwe aankoop. 'Wesley gaat ook diep zon der bal en is sterk in de lucht. Als zijn medespelers aan hem wennen en andersom, kan hij veel doelpunten gaan maken. Sonck moet zich vrij voelen en plezier hebben, dan schiet hij ze er wel in.' Sander Boschker is de nieuwe keeper. Met in het achterhoofd de blessureproblemen van het vorige seizoen wil Ajax drie volwaardige keepers. Boschker, die van FC Twente overkomt, is naast Bogdan Lobont en Maarten Stekelenburg doelman nummer drie. Terug van weggeweest zijn Cedric van der Gun en Anthony Obodai. Zij waren verhuurd aan respectievelijk Willem II en GBA. Van der Gun moet van Koeman proberen een plaats in het elftal te veroveren als vleugelspeler. 'Obodai heeft aan het einde van vorig seizoen een goede indruk achtergela ten,' vindt de trainer. 'Daarom heb ik een plaatsje voor hem ingeruimd in de ploeg tijdens de voorbereiding.' Na het trainingskamp in Engeland is Koeman nog steeds positief over de Gha- nees. 'Hij grijpt zijn kans. Pas aan het einde van de voorbereiding nemen we een beslissing, en daarbij wordt ook rekening gehouden met het soort spelers dat we nodig hebben. Maar het ziet er goed uit.' Strijden op alle fronten Al op de tweede trainingsdag wordt Koeman geconfronteerd met een radicale wijziging. Cris- tian Chivu, de aanvoerder en het anker in de verdediging, wordt verkocht aan AS Roma. Chivu vervulde een cruciale rol in het elftal, en er dient dus een goede vervanger gevonden te wor den. Frank de Boer heeft geen nieuw contract gekregen bij Barcelona en lijkt de aangewezen speler om, in ieder geval voor de korte termijn, Chivu te vervangen in het centrum van de verdediging. De Boer heeft ook een gesprek met Koeman, maar kiest voor het grote geld van Galatasaray. Intussen dunt de selectie van Ajax verder uit. Twee dagen na het vertrek van Chivu gaat ook vleugelaanvaller Andy van der Meyde naar Italië. Hij wordt gekocht door Internazionale. 'Ook het vertrek van Andy is jammer,' vindt Ronald Koeman. 'Hij kon wel wis selvallig zijn, maar ik teken direct voor een speler die in een seizoen elf doelpunten maakt en vijftien assists geeft.' Hoewel er druk gespeculeerd wordt over de opvolging van de twee sleutelspelers, verandert er de eerste week niets meer aan de selectie. Koeman zegt van tevoren met Ajax vaker in een 3-4-3 systeem te willen spelen, zeker in wedstrijden waarin de tegenstander veel onder druk gezet kan worden, dus in de Nederlandse competitie. De doel stellingen zijn duidelijk; Koeman wil op alle fronten strijden om de prijzen. Ajax dient het kampioenschap te heroveren en weer net zoveel indruk te maken in de UEFA Champions League als het vorig seizoen deed. 'Ajax staat voor aanvallend en attractief voetbal,' zegt Koeman. 'Vorig seizoen zijn we er al in geslaagd beter voetbal te laten zien dan in het eerste half jaar dat ik hier trainer was. We moeten ons ieder jaar verbeteren. Vorig seizoen heeft ons veel geleerd. Dit jaar zal het wel extra moeilijk zijn om ons te verbeteren. Nationaal is dat gemakkelijker, internationaal zal het bloed, zweet en tranen kosten.' Ambitie In de tweede week vertrekt Ajax naar De Lutte voor een trainingskamp en wedstrijden tegen amateurclubs. De trainingen zijn zwaar en de wedstrijden volgen elkaar snel op. Maar met succes. Koeman: 'We zijn nu verder dan vorig jaar om deze tijd. Er zit ook nog veel rek in deze groep. Veel van deze jongens worden nog steeds beter. En ze werken zeer hard. Deze spelers zijn zo talentvol, ambitieus en serieus, dat is echt ongelooflijk. Ik heb dat als trainer nog niet eerder zo meegemaakt.' Koeman geeft wel aan dat zijn team op enkele plaatsen ver sterkt moet worden. 'Ik heb altijd gezegd dat ik het liefst Nederlandse spelers wil halen. Bij gelijke geschiktheid kies ik voor een Nederlander. Maar in onze competitie heb ik niet veel spelers gezien waarvan ik denk dat ze het niveau van Ajax hebben of kunnen halen. Dus dan trainer worden het buitenlanders. Als ze maar op de Ajax-manier kunnen voetballen.' Bijna ongemerkt is er nog een nieuw gezicht op het trainingsveld verschenen. De 18-jarige Roemeen Nicolai Mitea is op proef bij Ajax. De frêle linksbuiten maakt een goede indruk op de technische staf. Een voordeel is ook, dat Mitea jong genoeg is om tevens bij de A-junioren van Ajax te kunnen spelen. In De Lutte benoemt Koeman ook zijn nieuwe aanvoerders. Jari Litmanen wordt de captain en Rafael van der Vaart de vice-aanvoerder. 'Jari is zeer ervaren en heeft een groot spelinzicht. Zijn collega's luisteren ook naar hem. Als Litmanen fit is, is hij nog zeer belangrijk voor Ajax. Jari heeft concessies gedaan door naar Ajax terug te komen. Er is gebleken dat niet alle oud- Ajacieden bereid zijn dat te doen. Rafael van der Vaart heeft door zijn manier van spelen ook iets extra's waardoor hij een geschikte aanvoerder is als Litmanen niet speelt. Zonder ande ren tekort te willen doen, dit zijn twee jongens binnen de groep die in en buiten het veld iets meer hebben.' Aanwinsten Na drie dagen in De Lutte komt het verlossende woord: de opvolger voor Chivu is gecontrac teerd. Het is de 23-jarige Fransman Julien Escudé, die overkomt van Stade Rennais. Escudé AUGUSTUS ?m

Presentatiegids (1987-2013) | 2003 | | pagina 9