Jeugd Johan Historie in beeld Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Dat heeft Ajax zich altijd terdege gerealiseerd en daarom koestert de club de jeugdopleiding, de kweekvijver van talent. Hier staat Marco van Basten er op 3 april 1982 ogenschijnlijk wat besmuikt bij, maar even later zou hij als invaller voor Johan Cruijff tegen NEC zijn debuut maken. En sco ren, zoals zoveel Ajacieden in hun debuutwedstrijd gedaan hebben. Van Basten was op dat moment pas zeventien jaar oud. In het volgende seizoen scoorde het super talent negen maal in twintig competitiewedstrijden. Dat clubtopscorer Wim Kieft (19 doelpunten) na dit seizoen Ajax verliet, baarde niemand zorgen. Van Basten had immers laten zien dat het met de opvolging wel goed zat. In de vier seizoenen die Van Basten nog voor Ajax zou spelen, werd hij ieder jaar topscorer van Nederland. Johan Cruijff is het grootste voetbalgenie dat Ajax, dat Nederland, dat Europa en mis schien wel de hele wereld ooit gekend heeft. Cruijff beheerste het voetbal tot in alle details. Als voetballer deed hij dat en later ook als trainer. Tot op de dag van vandaag verbaast en verbouwereert Cruijff de voet balwereld met zijn inzichten. Een fabelach tige, vanzelfsprekend lijkende techniek kop pelde hij aan tactisch inzicht, natuurlijk leiderschap, mentale weerbaarheid en stoï cijns zelfbewustzijn. Het nadeel van zijn frêle figuur zette hij om in het voordeel van zijn wendbaarheid. Het ontwijken van aan slagen op zijn benen werd een tweede natuur, maar als een hele ploeg, zoals Inde- pendiente in 1972, zich tegen hem keerde, moest zelfs Cruijff zich gewonnen geven. 'Het Ajax boek' bevat 423 foto's uit de Ajax-collectie, voorzien van een uitgebreide, informatieve toelichting. Het boek, een uitgave van Waanders Uitgevers te Zwolle in samenwerking met Ajax, verschijnt begin november 2003, kost 114,50 en zal te verkrijgen zijn in de Official Ajax Fanshop en de boekhandel; tevens zal het online te bestellen zijn via www.ajax.nl. AUGUSTUS 2003 85

Presentatiegids (1987-2013) | 2003 | | pagina 86