Klassieker Wereld Stadions De eerste officiële wedstrijd tussen Ajax en Feye- noord dateert van 9 oktober 1921. Het was meteen een heftige: Ajacied Fons Pelser werd na protesten tegen een toegekende strafschop uit het veld gestuurd, maar desondanks won Ajax met 3-2. De Feyenoorders wisten echter ook van protesteren en gingen na afloop in beroep tegen het eerste Ajax- doelpunt. Dat werd geannuleerd en de eindstand werd bepaald op 2-2. De duels tussen Ajax en Feye- noord groeiden uit tot de Klassieker van het Neder landse voetbal. Een van de hoogtepunten was de beslissingswedstrijd die op 26 mei 1960 in het Olympisch Stadion gespeeld werd. Na een 1-0 achterstand bij rust kwam Ajax in de tweede helft ijzersterk terug. Mede door drie doelpunten van Wim Bleyenberg, die op de foto de eindstand op 5-1 bepaalt, ging de titel naar Ajax. Ajax is altijd een reislustige club geweest die graag trips naar het buitenland organiseerde om vriendschappelijke wedstrij den te spelen, tot in Zuid-Afrika toe. Vanaf 1957 werden ook officiële wedstrijden over de grens gespeeld en daar kreeg Ajax in de loop van de jaren zestig aardig de smaak van te pak ken. De Europa-Cupavonturen brachten de Ajacieden naar alle uithoeken van het continent, in 1969 bijvoorbeeld naar de Slo waakse provincieplaats Trnava. Hoewel Ajax met 2-0 van Spar- tak verloor, hing keeper Gert Bals na afloop toch van vreugde aan de doellat. Omdat de thuiswedstrijd met 3-0 gewonnen was, had Ajax zich als eerste club in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal geplaatst voor de Europa-Cupfinale. Na vanaf de oprichting op verschillende velden in Amster dam-Noord gespeeld te hebben, verhuisde Ajax in 1907 naar de Watergraafsmeer. Dit terrein aan de Middenweg, in 1916 voor Ajax gekocht door de rijke voorzitter Egeman, groeide uit tot wat het 'Houten Stadion' ging heten. Toen dit, zeker ook door de successen van Ajax in de jaren dertig te krap bleek, verhuisde de club naar een nieuw te bouwen, bakste nen stadion even verderop aan de Middenweg. Dit Ajax-sta- dion, in de volksmond de Meer genoemd, werd op 9 decem ber 1934 officieel in gebruik genomen en zou - het is ooit exact berekend - 61 jaar, 241 dagen en 11 uur dienst doen, zij het niet als Ajax voor grote wedstrijden naar het Olympisch Stadion uitweek. Dat is sinds de verhuizing naar de Amster dam Arena niet meer nodig. 14 ajax magazine

Presentatiegids (1987-2013) | 2003 | | pagina 85